Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 28 фев 2020 05:01

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 25 мар 2013 14:25 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Маскирах с лепнещият пластелин (UHU-TAC) зоните където ще бъде най-силно осветен.
Прикачен файл:
IMG_4183.jpg
IMG_4183.jpg [ 145.16 KиБ | Видяна 1074 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4184.jpg
IMG_4184.jpg [ 130.31 KиБ | Видяна 1074 пъти ]

и боядисах с бяло. Почти се изгуби идеята за тъмните гънки, ама в тия зони костюма по принцип блести много силно, така че до тук реших, че става :bounce:
Прикачен файл:
IMG_4187.jpg
IMG_4187.jpg [ 122.14 KиБ | Видяна 1074 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4188.jpg
IMG_4188.jpg [ 144.12 KиБ | Видяна 1074 пъти ]

Обаче.... като започнах да докарвам белият цвят на костюма на засенчените места...
стана ей това
Прикачен файл:
IMG_4191.jpg
IMG_4191.jpg [ 104.17 KиБ | Видяна 1074 пъти ]

Напълно се изгуби идеята за засенчени места :scratch:

Въобще идеята да имитирам сянка нещо не се получава :?
Като възприятие не се "вижда" бял костюм със сенки, а се вижда двуцветен костюм, който в никакъв случай не се възприема като бял.
Освен това от светлината (от прозореца) си има сянка, която някак се наслагва и обърква с имитираната сянка. Този ефект пък идея си нямам как да го избегна.

Хора, моля, помагайте, къде пропускам и какво :?:

В крайна сметка от многото слоеве, сива и бяла боя се полоучи "опесъчяване" почти по целия костюм.
Прикачен файл:
IMG_4193.jpg
IMG_4193.jpg [ 126.69 KиБ | Видяна 1074 пъти ]

Сега ще го пиля, да се заглади и наново.

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 апр 2013 10:47 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Изпилих боята почти по цялата фигура. Грундирах отново с Mr. Base White.

Този път реших да подходя обратно. Преди започнах от тъмния цвят към светлия, но се оказа че трябва много да се наслоява бялата боя и не се получаваше много добре.
Сега ще го започна от основния бял цвят и на някои места ще добавям сенките със светло-сива боя.

Ето го отново боядисан изцяло с бяла боя.
Прикачен файл:
IMG_4376.jpg
IMG_4376.jpg [ 91.64 KиБ | Видяна 988 пъти ]

И раницата грундирана и боядисана.
Прикачен файл:
IMG_4372.jpg
IMG_4372.jpg [ 66.24 KиБ | Видяна 988 пъти ]

Този път ще се опитам да направя сенките заедно върху модела и раницата.

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 апр 2013 10:05 
Извън линия

Значи така приятелю...никъде не бъркаш, освен в едно - когато пресъздаваш светлосенки
члез боядисване, после гледай, снимай и експонирай модела със светлина която ще
прави осветените части-осветени, а светлосенките-сенки.
Тоест източника на светлина трябва да ти е от там (и само от там) откъдето го имитираш,
на самия модел чрез боята. Може би не се изразих ясно, за това ще ти дам дословен пример,
който ще го разбереш надявам се.

1.Имитираш чрез боядисване, че гърдите и предната част на фигурата е обляна от светлина,
а съответно гърба и задната част от нея са в полусянка.
Тоест отпред е преобладаващ бял цвят, а от зад - сив.

2. ПРи осветяване за разглеждане, снимка или експониране, отзад противно на замисленото
(нарочно засилвам нещата) съвсем логично е задната част да се вижда в сиво (виж т.1),
а предната част макар и бяла да е по-тъмна. Така че върни светлината (истинската) отпред
за да си дойдат нещата на място!! ;)

3. Извод - осветявай (разглеждай) модела само със светлина, която ти идва отпред, за да ти "съвпаднат4
боите с тяхното предназначение. Отпред бяла <---> силна светлина, а отзад сива <---> полусянка.

Ако трябва за експониране на модела в изложба (или твойто витрина) да направиш сивата боя да изглежда като сянка, а не боя,
просто направи някаква кутия ...по възможност по-тъмна (звездното небе зад/над лунната повърхност)
и освети със яко светодиодни "прожектори" отпред (съгласно т.1 по-горе) и
направи така, че наблюдателя да вижда фигурата само осветена с тази светлина.

Тоест за финал - това което искаш да пресъздадеш си е всъщност за диорама, а ти се опитваш
да го направиш само с една(та) фигура. Или си го боядисай целия в бяло, пък наблюдателя като го върти
при разглеждане ще получава светлосенките от гънките (без да го иска дори) или вгради фигурата в диорама
където "контролираш" не само фигурата, но и целия пейзаж наоколо...а аз ти предложиш "контрол" и над осветеността на въпросната диорама.

Дано да съм станал ясен...Успех нататък!!!
:D

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 юни 2013 14:38 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво, мисля че си тръгнал в много грешна посока. Сенки с боядисване, нещо ми звучи несериозно. По скоро вземи пример от Мишо. Направи си осветление на диорамата. Пусни един силен диод с голяма мощност или халогенна лампа, или измисли нещо такова. Така ще имаш истински резултат.
Освен това, не забравяй че това е NASA. Всичко е брилянтно чисто. Това е космическа мисия. Смивки, чипинг и прочие нямат място.
Така че боядисай го чисто бяло и следвай цветовете от стимките.

"Уж полчаса я ищу выход из ворот,
но нет его есть только вход и то не тот."
Владимир Высоцкий

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 юни 2013 14:11 
Извън линия
Потребителски аватар

Не знам дали е тук мястото да споделя едно нещо, но все пак: Много отдавна бях гледал един научно-популярен филм за луната и първите стъпки и т.н., ама изобщо не помня къде и кога съм го гледал този филм, нито как се казва. Спомням си, че имаше доста подробно описание за светлината и как тя се е използвала за различни спекулации и компромати дали въобще е стъпвал човек на луната... че някои снимки били подправени... че на някои пък светлосенките издавали фалшифициране и т.н. И след това си спомням какво беше оправданието (според филма) за всички разминавания относно светлосенките и светлината - с една дума: поведението на светлината на луната е съвсем различно от това на земята. Сигурно само учените в NASA знаят всички подробности. Инъче от филма си спомням, че понеже на луната нямало атмосфера, светлината която огрявала астронавтския костюм не е била директна слънчева светлине, а UV радиация която се е отразявала от повърхността на луната. А допълнително основната директна светлина от слънцето също огрявала "пейзажа", ама от съвсем различна посока... нещо такова...

Просто споделям един спомен от филм относно въпроса със светлината при стъпването на първия човек на луната. Надявам се диорамата да стане великолепна! :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2013 07:21 
Извън линия
Потребителски аватар

Светлосенки можеш да докараш с по-тъмни и по светли нюанси на един цвят. Виж в книгата, която ти пратих и техниката за блендиране. Полезните страници в случая са няколко, не е нужно да я четеш цялата, за да приложиш техниката на светлосенки.

Ако това е първата стъпка на Ниил Армстронг, тогава ок, може и да е бил чист, обаче на Луната праха е супер ситен и астронавтите са имали големи проблеми при прибирането в модула с полепналия прах по костюмите им, тоест за чистота е абсурд да говорим.

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2013 09:23 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Действително още преди да е стъпил на повърхността, поне едната му обувка е била чиста. Иначе праха, като гледах на видео записи, веднага се вдига и покрива почти цялата долна част на ботуша. По принцип ботушите в основата са светло-сини, но на почти всички снимки се виждат като сиви, заради праха.

Иначе идеята на snarlev за осветяване на модела е много подходяща за мащаб 1:72 с модела на Dragon
Изображение

За светлосенките, още умувам. Тъй като мащаба е доста голям не мога да направя самия кораб, който хвърля сянката.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юни 2013 11:06 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

В инструкцията на Revell не са посочени цветовете на всички детайли и се наложи да потрърся малко снимки.
Това се оказа сложна задача. Макар и трудно намерих няколко снимки на детайлите по костюма, по които се ръководех докато го боядисвах:

Костюма на Армстронг изложен в музей
Прикачен файл:
ap11-S69-38889HR[1].jpg
ap11-S69-38889HR[1].jpg [ 212.03 KиБ | Видяна 788 пъти ]

Май по тази снимка Ревел са правели детайлите за камерата и полу-прозрачния шлем.
Прикачен файл:
article-0-14B70372000005DC-239_634x416[1].jpg
article-0-14B70372000005DC-239_634x416[1].jpg [ 67.49 KиБ | Видяна 788 пъти ]

Раница и мъркучи
Прикачен файл:
AS11-40-5964HR[1].jpg
AS11-40-5964HR[1].jpg [ 185 KиБ | Видяна 788 пъти ]

Има и други детайли, които май са ги видели от костюма на другия астронавт, ама чак толкова няма да се заглеждаме ;)

Ето и как изглежда моя вариант на модел
Прикачен файл:
IMG_4839.jpg
IMG_4839.jpg [ 148.66 KиБ | Видяна 788 пъти ]

раницата
Прикачен файл:
IMG_4840.jpg
IMG_4840.jpg [ 73.88 KиБ | Видяна 788 пъти ]

и за сега камерата и основата и, но по камерата има още работа.
Прикачен файл:
IMG_4844.jpg
IMG_4844.jpg [ 66.38 KиБ | Видяна 788 пъти ]

Не съм много наясно как се имитира обектив на фотоапарат с бои :scratch:
Ако имате идея как да го направя подсказвайте, моля?

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юни 2013 11:47 
Извън линия

Ivo hobby написа:
Не съм много наясно как се имитира обектив на фотоапарат с бои :scratch:
Ако имате идея как да го направя подсказвайте, моля?

Капни му капчица Ц200. Като втвърди е прозрачно и му сложи някоя от прозрачните бои на
Тамия или каквото имаш, за да стане просветлен. Може и зелена, синя, червена, каквато има ;)
Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юни 2013 12:00 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

А най-отдолу да започна със сребърна боя ли?

и първо прозрачния слой Ц200, после прозрачните бои или обратното?

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юни 2013 12:06 
Извън линия

Ivo hobby написа:
А най-отдолу да започна със сребърна боя ли?

и първо прозрачния слой Ц200, после прозрачните бои или обратното?

Сребърна боя/макар че повечето чернеят/, Ц200 и прозрачна

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юни 2013 12:45 
Извън линия
Потребителски аватар

Имам едно такова фолио, специално за такива имитации. Ако до пържолената диорама не си се справил с бои, ще ти донеса фолио.

Относно червените и сините детайли по предницата на костюма - на мен ми се струва че това са "Candy" цветове. Алклад имат такива, като отдолу трябва да е сребърна подложка.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юни 2013 12:57 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво, цвета на тялото на камерата май е бил сребрист:
Изображение

Модела използван при Аполо мисиите е Hasselblad 500EL с обектив Карл Цайс 5.6/60мм biogon, който си е черен отвътре. Няма как обектив да има сребристи елементи отвътре, тъй като отразяват светлината и ще се наруши качеството на снимката. Това е обектива ползван при Аполо 11:
Изображение

Изображение Изображение Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юни 2013 13:18 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Благодаря за бързите отговори.

@valcad - мерси, ще го опитам този вариант. Мисля да заменя Ц200 с по-твърд лак за да мога да го полирам, да изглежда по-стъклено.
Интересно че като се погледне в обектива на камера, аз поне трудно мога да определя в дъното сребристо ли е или черно, но ми се струва че за имитация трябва да е сребристо, за да имитира дълбочината на обектива, но ще видим какво ще се получи.

@McVess - май си прав за Candy цветовете. Ще взема да пробвам.
Всъщност някой има ли реален опит с тях? че до сега не съм ползвал този тип бои.

@Stanislav - Като се ровех по сайтовете, оказа се че повечето снимки са правени в последствие в студио, като на някои е надписано, че са репродукции, на други са "пропуснали" да напишат.
Все пак мисля, че камерата е била черна по няколко причини (освен че Ревел са е дали така):
Това май е малко модифицирана камера, пригодена за снимане в открития космос. Изглежда е правена специално за мисията и не вярвам да е просто редова взета от магазина.
Ето в този сайт е публикувана снимка на музейния експонат, подарен от НАСА http://airandspace.si.edu/collections/a ... 9980005000, където е черна.
А бялата камера, която се вижда на снимката, май също е била на мисията, но не е носена от Армстронг.
Друг интересен сайт http://www.dailymail.co.uk/news/article ... ssion.html
Някъде попаднах на сайт, в който описваха всякакви камери носени от Аполо11, там бяха и черната и бялата камера, но не запазих сайта :?

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юни 2013 13:22 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
@McVess - май си прав за Candy цветовете. Ще взема да пробвам.
Всъщност някой има ли реален опит с тях? че до сега не съм ползвал този тип бои.

Аз съм пръскал с обикновеното прозрачно синьо на алклад върху сребърна подложка, ефекта е много близък до търсения. Предполагам с кандито ще е още по "яко". Ако имаш прозрачно синьо или червено, пробвай първо с тях.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща

Всички времена са UTC+02:00