Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 15 ное 2019 23:29

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 17 юни 2013 15:57 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Все пак мисля, че камерата е била черна по няколко причини (освен че Ревел са е дали така):
Това май е малко модифицирана камера, пригодена за снимане в открития космос. Изглежда е правена специално за мисията и не вярвам да е просто редова взета от магазина.
Ето в този сайт е публикувана снимка на музейния експонат, подарен от НАСА http://airandspace.si.edu/collections/a ... 9980005000, където е черна.
А бялата камера, която се вижда на снимката, май също е била на мисията, но не е носена от Армстронг.
Друг интересен сайт http://www.dailymail.co.uk/news/article ... ssion.html

Иво, с горните ти доводи, мисля, че е станало малко объркване.
1. Напълно си прав, че използваните на луната камери не са нормалните камери, купени от магазина, а модифицирани. Изобщо всичките камери от мисиите Аполо са модифицирани в някаква степен. Но модифицираните HEDC са сребристите и са за лунната повърхност, а черните HEC са за снимки от модулите (команден и лунен). Последните два линка обясняват доста подробно, къде коя камера е била използвана. Имам филм, на който специалист от Хазелблад, Стокхолм обяснява доста подробности около камерите и показваният модифициран модел е този:
Изображение
2. Черни камери също са били използвани при тази мисия, но от модулите. Линкът, който пускаш по-горе е за камера използвана в командния модул, а не на лунната повърхност, намираща се днес в NASM.
3. Снимките на Армстронг с черната камера са от тренировките на земята, а не от луната:
Изображение
Изображение
4. Вярно е, че на повечето снимки се вижда Олдрин, а не Армстронг с такава камера, но на една от тях от втория линк, който пусна по-горе, добре се вижда камерата на Армстронг от лунната повърхност:
Изображение
Да си призная, досега никога не съм се съмнявал, коя е "нормалната" и коя "лунната" камера, мислейки си че това е еднозначно.
Изображение
Изображение
А това изречение обяснява разликата:
Цитат:
The Data Camera was given a silver finish to make it more resistant to thermal variations that ranged from full Sun to full shadow helping maintain a more uniform internal temperature.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юни 2013 16:33 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Даа явно не съм ровел достатъчно.
Ами ще се пребоядисва камерата :bounce:

Мерси на всички за помощта :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 юни 2013 15:54 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Имам един въпрос:

Как да огъна тези пръчки, имитиращи мъркучите?
Прикачен файл:
P1040156.jpg
P1040156.jpg [ 205.86 KиБ | Видяна 1231 пъти ]

Те са почти в подходяща форма, но трябва още малко да ги огъна за да паснат по-добре.

Има ли лесен начин за огъването им, без да се деформират от самосебе си?
дебелината им е почти като на литник (рамката на детайлите)

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 юни 2013 16:08 
Извън линия
Потребителски аватар

леко нагряване със сешоар?

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 юни 2013 17:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Имам един въпрос:Как да огъна тези пръчки, имитиращи мъркучите?
Те са почти в подходяща форма, но трябва още малко да ги огъна за да паснат по-добре.
Има ли лесен начин за огъването им, без да се деформират от самосебе си?
дебелината им е почти като на литник (рамката на детайлите)

В твоя случай, маркучите са доста извити и не зная, колко лесно ще се огъне пластмасовата пръчка, без да се разтегне в сгъвката. Освен това, маркучите на скафандрите са облечени със същия плат, от който е самият костюм, раницата и т.н. На долните снимки добре се вижда, че са доста набръчкани и релефни, респ. имат един характерен шев.
Изображение
Изображение
Тъй като много обичам оня виц, за копаещия седнал, който на въпроса, защо го прави, отговорил: "Защото не мога легнал!" :biggrin:, ти предлагам един лесен метод за правене на маркучи от текстил, който мисля, че може да се приложи и в твоя случай.
1. Отрязваш си парче от подходящ едножилен кабел, за предпочитане меден, за да се огъва добре. В случая гледам ще ти трябват 2 дебелини. Този, който съм използвал по-долу е с диаметър 2.7мм. Ако не намериш дебел едножилен, можеш да използваш мостов кабел, като внимателно му изрежеш отделните проводници, заедно с изолацията.
Изображение
2. "Обличаш" кабела с хартиено тиксо или самозалепващо се алуминиево фолио, без много опъване, за да се получат характерните гънки. Всеки друг самозалепващ се материал, който имитира набръчкването е също подходящ. Различните видове хартиено тиксо, правят различни гънки: по-остри или по-меки. Ръбът на лепенката, който остава най-отгоре, ще имитира "шева" на маркуча.
Изображение
Изображение
3. Евентуално грундираш (по възможност, с по-тъмен тон).
4. Пръскаш с боя, не много покриващо, за да личат гънките по-добре.
Изображение
Изображение
5. Евентуално тонираш, състаряваш и т.н.
Такъв "маркуч" е гъвкав и можеш да го нагласиш на място, а не да се стараеш да постигнеш точната му форма и големина с нагряване на твърда пластмасова пръчка. Нещо, което аз всячески съм се стараел да избягвам :x . Както и тегленето на литници на пламък...
Както винаги, горенаписаното е IMHO. ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 юни 2013 22:47 
Извън линия
Потребителски аватар

Btw сега видях последните коментари в темата и се сетих: обектив на камерата май се имитира най-яко с малко кръгче от тънко фолио, залепено върху супер гладка повърхност. Все пак и огледалото така се прави. А пък за тръбите от ел. кабел = супер се получават така! Fantastic idea! Че даже и светлосенки може да се направят... ама вече май става много претенциозно... :) ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 окт 2013 09:40 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Пореде опит за имитиране на светлосенки.

* Първо модела беше изпилен с шкурка 2000 за да се загладят грапавините ("пясъка") които се получиха от предходните пръскания.

* Смених боите. Вместо акрилни минах на Revell емайлни. Причината от една страна е, че имат по-бяла боя с номер 301, която наистина е по-бяла от бялото на Model Master Acryl. Другото е че емайлните съхнат по-бавно, което ми е нужо, тъй като реших да сменя и подхода на боядисване.

* Смених и подхода при боядисване. Този път е правен с постшейдинг в гънките, но с дюза 0,2 на Harder, която може да пръска много по-прецизно от Sparmax 0,2. Аерографа беше ограничен да пуска по мноооого малко боя, а боята пък беше силно разредена. Така успях да пръскам сиво в много малки количества и то точно в гънките.

До тук резултата е малко по-добър :bounce:
Прикачен файл:
IMG_7090.jpg
IMG_7090.jpg [ 128.96 KиБ | Видяна 1005 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_7093.jpg
IMG_7093.jpg [ 136.44 KиБ | Видяна 1005 пъти ]

Може би накрая ще го мина още веднъж със силно разредена бяла боя, но това ще е след като се опитам да имитирам сянка върху части от скафандъра.
Пък и забравих раницата :oops: И тя трябва да стане като костюма, че сега си седи чисто бяла и много се откроява :?

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 окт 2013 14:51 
Извън линия
Потребителски аватар

Te tova e ideiata, tam kydeto ima gynki, vkarvash po tymen niuans i blendirash posle. Dobre se e poluchilo

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 ное 2013 15:10 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Пребоядисах камерата сребриста.
Прикачен файл:
IMG_7157.jpg
IMG_7157.jpg [ 93.43 KиБ | Видяна 928 пъти ]

Опитах да направя обектива с Holomatic Spectral Chrome на Alclad, но се получи нещо странно.
Под някакъв ъгъл ясно се вижда като сини частици
Прикачен файл:
IMG_7160.jpg
IMG_7160.jpg [ 84.69 KиБ | Видяна 928 пъти ]

иначе почти седи като черно
Прикачен файл:
IMG_7161.jpg
IMG_7161.jpg [ 75.68 KиБ | Видяна 928 пъти ]

Вероятно нещо не се справих с тоя Holomatic Spectral Chrome :scratch:

Опитах да направя маркучите по начина който CANSO предложи.

Намерих някаква жица, но с изолацията е дебела. Оставих само медния кабел.
Прикачен файл:
IMG_7148.jpg
IMG_7148.jpg [ 120.44 KиБ | Видяна 928 пъти ]

Увих кабела в два слоя хартиено тиксо
Прикачен файл:
IMG_7150.jpg
IMG_7150.jpg [ 120.19 KиБ | Видяна 928 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_7151.jpg
IMG_7151.jpg [ 127.86 KиБ | Видяна 928 пъти ]

Посъбрах тиксото към средата на кабела, за да се намачка малко.
Прикачен файл:
IMG_7152.jpg
IMG_7152.jpg [ 121.32 KиБ | Видяна 928 пъти ]

След огъване според положението на маркучите се получиха гънки, макар и не толкова ясно изразени.
Прикачен файл:
IMG_7159.jpg
IMG_7159.jpg [ 109.96 KиБ | Видяна 928 пъти ]

Боядисах маркучите със същите бои както и костюма. Чакам да изсъхне боята и после полу-матовия лак.

Сега обаче се чудя как да залепя тези маркучи покрити с тиксо (т.е. малко меки) към пластмасовите детайли :?:

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 ное 2013 15:12 
Извън линия
Потребителски аватар

о, маркучите са много сполучливи.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 ное 2013 08:36 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
о, маркучите са много сполучливи.

Аха! :thumright:

А ги залепи с ЦА лепило.

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 ное 2013 09:40 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Модела го завърших, макар и малко прибързано.
Идеята със светлосенките почти не се вижда на снимките, още повече, че осветлението на снимките се пада от обратната страна спрямо оцветените сенки, които правех :?

Ето го в цял ръст, фигурата е висока около 25см
Прикачен файл:
IMG_7201.jpg
IMG_7201.jpg [ 103.56 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_7207.jpg
IMG_7207.jpg [ 114.49 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_7209.jpg
IMG_7209.jpg [ 117.11 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Плочата с надписа, на живо изглежда по-добре и се чете по-лесно, на снимките малко се губи текста
Прикачен файл:
IMG_7203.jpg
IMG_7203.jpg [ 122.08 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Едва след като залепих астронавта за подложката се усетих, че обувката му е дадена една идея преди да стъпи на повърхността, ама аз вече бях "запрашил" обувката :scratch:
Прикачен файл:
IMG_7213.jpg
IMG_7213.jpg [ 112.7 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Раницата с маркучите
Прикачен файл:
IMG_7217.jpg
IMG_7217.jpg [ 80.1 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Камерата пребоядисана със сребристо
Прикачен файл:
IMG_7222.jpg
IMG_7222.jpg [ 84.13 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Едва ли много се вижда на снимката, но след като си поиграх със светлосенките, на костюма орнаментите взеха да се виждат по-отчетливо. Като беше само с бяла боя някак се сливаше всичко и не се различаваха детайлите по него.
Не мога да кажа, че стана много добре, но поне не е с чисто бял костюм.
Прикачен файл:
IMG_7224.jpg
IMG_7224.jpg [ 78.37 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Лицето гледано през жълтия филтър остана малко бледо. Явно трябваше да се боядисва доста по-контрастно, за да се вижда добре през филтъра.
Прикачен файл:
IMG_7219.jpg
IMG_7219.jpg [ 123.05 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Наложи се да преработя ръката, която хваща стълбата.
На модела имаше улей в който трябваше да съвпадне ръкавицата със стълбата, но... не съвпадаше.
Китнах наново ръкавицата, след това направих улей на правилното място и я залепих към стълбата. Надявам се, че така конструкцията ще държи секцията от крака на космическия апарат, че както е увиснал напред ;)
Прикачен файл:
IMG_7227.jpg
IMG_7227.jpg [ 80.83 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Ваденките както обикновено за Ревелски, приеха идеално релефа и след полу-матовия лак напълно се заличи прехода ваденка-боя.
Прикачен файл:
IMG_7229.jpg
IMG_7229.jpg [ 73.52 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_7232.jpg
IMG_7232.jpg [ 83.34 KиБ | Видяна 845 пъти ]

Поне разбрах, че фигурите изискват малко художнически умения и усет към цветовете. Все неща които ми се губят ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 ное 2013 11:22 
Извън линия
Потребителски аватар

Еха! :thumright: Само ми се вижда тази лунна повърхност колко яка ще стане ако се разсипе мааалко брашънце пшеничено така отгоре, след това да се "тръсне" повърхността съвсем леко като вибрация само (например върху звънящ телефон ако се остави), за да влезе брашното в по-големите дупчици, а пък връхчетата да изпъкнат отгоре с този сиво-синкав нюанс.

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 ное 2013 08:57 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

За имитиране на фин прах даже се продават готови оцветени в подходящ цвят прахчета (патинатори, например на Агама).
Преди време се опитвах да имитирам точно прах с тях (виж в тази тема), но определено не се получаваше желаният ефект.

Да се поръси с цветен прах е лесно и изглежда наистина добре. Проблема идва като трябва да го фиксирам по някакъв начин. (за да не се разлети докато пренасям модела или го мия)
Ако го пръскам с аерограф, праха се издухва.
Ако го лакирам с четка, праха "потъва" в лака и се губи или събира на едно място.

Затова се бях насочил към пясък (от камъни), който е достатъчно тежък и може да понесе наливане на разреден лак върху него, без да си загуби цвета или фората. Е, не успях да открия фин пясък :)

Така че, за мен въпроса с имитиране на прах все още е интересен, тъй като не съм открил работещо решение ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 ное 2013 09:06 
Извън линия
Потребителски аватар

Цитат:
Ето, давам ти ноухау как да направиш един добър лунен прахоляк. :)
1. намираш прахче на миг/агама или маслен пастел с подходяш цвят на лунен прах.
2. забъркваш смес от ц200 с вода, така, че да стане като мляко.
3. омазваш хубаво с четката повърхността, която искаш да "опрашиш". Гледаш да не е голяма площта, за да не ти изсъхне на едно място, докато третираш някъде другаде.
4. посоляваш мястото
4.1.с прахче на миг или агама така, че
4.1.1. да не е на купчинки.
4.1.2. посоляването да покрие мократа от "млякото" повърхност. Дори и да е по-мокро на някой места и част от прахоляка да се абсорбира и да стане каша след няколко секунди, посоли го пак, за да е сухо навсякъде.
4.2. с настърган пастел
4.2.1. хващаш един не толкова добре наточен нож (аз използвам една чекийка, с която си отварям боичките и не е особено остра, като целта на това да не е остра е не да ти реже парченца пастел, а да стърже ситен прах) и настъргваш направо върху местата, които си омазал с млякото, следвайки съветите от 4.1.1. и 4.1.2
4.2.1. стъргането да става с 90 градусов наклон на пастела спрямо ножа
5. изчакваш 24 часа да изсъхне лепилото, като в началото хвърляш по един поглед някъде да не се оголи място с повече течност, абсорбирала прахчето. Ако такова се появи, третираш според 4.1.2. След тези 24 часа обръщаш внимателно (ако ти е залепен модула още по-внимателно) поставката, надолу с главата (което в космоса е малко относително :) ) за да падне излишния прах (който аз си го връщам в кутииката за обратно ползване :) )вследствие на гравитационното привличане на Земята/Луната и се кефиш на резултата.
6. показваш резултатите и даваш фиидбек на пепелник (като това не е на последно място, а се прави по време на целия процес), за да видим дали технологията работи :scratch:

Кое не ти стана ясно от горепосочения метод, та все още търсиш работещо решение? :tongue: :study:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 68 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща

Всички времена са UTC+02:00