Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 15 дек 2017 06:21

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 03 ное 2017 22:48 
Извън линия

Привет на всички.

Тъй като видях че "лаиците" се представят в тази тема реших (след почти година се престраших) да се представя и аз.
Казвам се Славчо Найденов, от София на 38 години, до сега не съм се занимавал с какъвто и да било моделизъм (като дете съм правил самолетчета от листа на тетрадка :roll: ), до началото на тази година дори не знаех "Що е туй корабомоделизъм и има ли почва у нас" :). Просто покрай проблем в работата търсейки решение, съвсем случайно гугъл ми върна резултат към един от форумите, от чисто любопитство отворих линка и както казваха сицилианците във филма "Кръстника" - "той беше ударен от гръм", видях снимка на невероятно красив модел на кораб (в този момент повярвах в любовта от пръв поглед :D ).
В самото начало просто от чист интерес започнах да ровя по всички форуми и да изчитам статиите за стендов моделизъм една след друга, две седмици след това вече бях решил че искам това да е новото ми хоби. От незнание и неопитност си поръчах китов модел, разглеждайки ги чисто визуално, без да се замисля че нямам нито нужното познание нито нужните ресурси да направя модел от такъв клас (след като го поръчах и платих видях че се води клас експерт), както и да е, хвърлих се в дълбокото, или ще се науча да плувам или ще пия една "студена вода", ресурстие вече си ги набавих, в часта с познанието обаче за жалост не успях да напредна кой знае колко.
Модела който ще започна живот и здраве другия месец е USS "CONSTITUTION" на Mamoli.

Прикачен файл:
Заснемане.JPG
Заснемане.JPG [ 135.64 KиБ | Видяна 280 пъти ]

тъй като не съм сигурен дали съм качил снимката правилно, прилагам и линк към нея (в оригинален размер):
цък.

Всички изрязани лазерно части от шперплат са доста криви (предполагам от не добре съхраняване на стоката от страна на фирамта доставчик, има и счупени компоненти, които за щастие ще мога да си изработя и сам) и ще трябва да ги изправям, плана ми е тези дни да си купя две дървени плоскости и големи дърводелски стяги, мокрейки заготовките да ги стегна между плоскостите за да ги изправя.

В момента в който започна работа по модела ще отворя нов топк, с течение на времето ще се разбере дали няма да е добре администраторите на форума да създадат тема "Какво не бива да правим" и да я преместят там, за да може "зайци" като мен преди да действат първо да я прочетат и да почерпят опит, хората тук трябва да се учат не само от майсторите в този форум, но и от грешките на другите :pale: така че да не ги допускат и те, приключвам с представянето защото стана адски дълго.

С уважение,
Славчо Найденов.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 ное 2017 09:22 
Извън линия
Потребителски аватар

Здравей и добре дошъл!
Сложне кораб си подхванал като за 1-ви модел, но какво пък - то човек така се учи - скок в дълбокото :)

Ще следя темата с интерес!

Поздрави!

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 ное 2017 21:38 
Извън линия

Благодаря, и добре заварил.

По-скоро ще унищожа модела, но поне ще се забавлявам правейки го, надявам се и вие покрай мен, пък след това ще видим на къде ще ме отвее вятъра.
За мен е важно че тук има истински майстори от които мога да почерпя опит.
В момента търся литература за USS "Constitution", ако може да ми препоръчате някоя книга (алманах както ги наричате тук) ще съм много благодарен. Едва ли ще мога да разбера всичко от нея, с морската терминология съм доста назад, но с малко усилия и търсене из интернет ще се справя.
По-скоро се притеснявам за плановете в кита, не са спазени никакви стандартизации, няма мерни единици (добре че производителя е Италианси, тоест са на метрични система, по подразиране приемам че всичко е в милиметри), за последния половин месец в който гледам, пуля се и меря по плана открих доста грешки. Имам подозрение и че освен счупените и изкривени части, ще има и липси, не съм проверявал инвентарния списък, но в кита трябва да има мрежа която обточва бордовете, вместо мрежа са сложили парче най обикновен бинт (доста рошаво), което според оказанията трябва да е 160 сантиметра, самото парче не съм го мерил но едва ли има повече от 50 сантиметра. Със сигурност ще падне веселба :bounce: :bounce: :bounce:.

Благодаря още веднъж за вниманието, и се надявам от началото на другия месец с кита да го карам само "Пълен напред".

Поздрави, и ползотворна седмица.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 ное 2017 21:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Много съм изненадан че си попаднал на кита, а не на анатомията. Има я в Амазон. Ако не ти се дават пари, има я и по торентите (руските). Все пак трябва да се потрудиш.
Аноточията е предостатъчна като документация за построяване на истински кораб, камо ли за модел.
Успех.

Ноевия ковчег е направен от любител, професионалистите са построили Титаник.

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 ное 2017 10:41 
Извън линия
Потребителски аватар

SNaydenov написа:
Благодаря, и добре заварил.
...вместо мрежа са сложили парче най обикновен бинт (доста рошаво), което според оказанията трябва да е 160 сантиметра, ....

Това да не е за всеки случай - при възникване на трудова злополука?
:D :D :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 ное 2017 12:52 
Извън линия

На екипажа ...или на корабостроителя!!!
:jokercolor:
Добре дошъл и от мен. Попаднал си където трябва!
Най-важното е трудностите да не те откажат.
Ако се уверят, че е така и си сериозен, макар и с детска проходилка, ще ти помагат най-големите спецове!!!
( тук има и медалисти от международни изложби)
От теб се иска постоянство, търпеливост и сръчни ръце!
:salut:. ...което без мерак не става!!!

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 ное 2017 19:04 
Извън линия

Преивет.

snarlev написа:
Много съм изненадан че си попаднал на кита, а не на анатомията. Има я в Амазон. Ако не ти се дават пари, има я и по торентите (руските). Все пак трябва да се потрудиш.
Аноточията е предостатъчна като документация за построяване на истински кораб, камо ли за модел.
Успех.

Попаднах на кита защото търсих кит, книгата ще си я купя, подобни покупки после ти остават доживот, може би някой път ще реша да го правя пак, и тази анатомия ще ми влезе в употреба отново :). Въпроса ми за препоръка на анатомия беше че не съм сигурен коя точно да взема, има доста книги, проблема е че трябва да я поръчвам на свой риск, тъй като едва ли всички са еднакво добри, просто реших че щом ще давам пари, то поне да е за литература която ще ми свърши работа. Просто съм много зелен (истински грийнхорн :)), и все още не знам кое как става. Че кита няма да мога да го направя както трябва е ясно, важното е че по време на целия процес на изработка на кораба ще се уча, и се надявам да науча много неща, разбира се всяка помощ от вас знаещите е добре дошла, както и критики, все пак ако няма критика трудно ще разбера че греша някъде.

Academica написа:
Това да не е за всеки случай - при възникване на трудова злополука?

Хаха ако това е причината, пак са го направили калпаво, смотан бинт с който ще мога да омотая кутрето си може би 2,5 пъти, една лепенка да бяха сложили поне. :) :) :)

Academica написа:
На екипажа ...или на корабостроителя!!!

Да се надяваме 'корабостроителя', в кавички защото съм още много далеч от корабостроител, може би чирак корабостроител.
Трудностите не ме плашат, мерак също имам в излишък, виж за сръчните ръце тук бъдещето ще покаже.
Аз съм на менение че в някои области сръчността се постига с натрупване на опит и знания, дори и да пропадне този проект аз няма да се откажа :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 ное 2017 20:17 
Извън линия
Потребителски аватар

Имаш ЛС ;)

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 ное 2017 22:52 
Извън линия
Потребителски аватар

В никой случай не се отказвай. Обаче имам въпрос. Как избра точно този модел. За себе си го направи. Напиши, първо, второ, трето и т. н. Мога да ти споделя моите съображения. Този кораб не е просто сложен. Кораба е късен ветроход. Разбирай много високо технологичен такелаж. Това на български преведено означава познания на различни технологии. Запояване на метали, работа с вериги. Специализирана техника за металообработване. Освен това, медна обшивка.
Общо взето, аз не бих се престрашил да го почна.
Съвета ми към теб е, тая кутия я сложи на гардероба с отлагане за неясно колко време.
Почни нещо лесно. Напр. шхуна Албатрос или риболовната Мари Жан. Така ще направиш модел сравнително бързо. Ако е по малко от година, значи си го претупал. Освен това ще получиш и самочувствие. Това ще ти е полезно при следващия проект.
Пожелавам ти да проявиш реализъм, и успех.

Ноевия ковчег е направен от любител, професионалистите са построили Титаник.

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 ное 2017 09:02 
Извън линия
Потребителски аватар

Успех с кораба!
Пусни тема в съответния раздел и ще помагаме със съвети.
Както вече си разбрал китовете са само проходилка или за кеф. Действай смело!
Единствено ме притеснява знамето което са сложили на бугшприта.
:shock:

Успех!

. . . и преди да лепиш, питай, ако не си сигурен !

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 ное 2017 19:15 
Извън линия

snarlev написа:
В никой случай не се отказвай. Обаче имам въпрос. Как избра точно този модел. За себе си го направи. Напиши, първо, второ, трето и т. н. Мога да ти споделя моите съображения. Този кораб не е просто сложен. Кораба е късен ветроход. Разбирай много високо технологичен такелаж. Това на български преведено означава познания на различни технологии. Запояване на метали, работа с вериги. Специализирана техника за металообработване. Освен това, медна обшивка.
Общо взето, аз не бих се престрашил да го почна.
Съвета ми към теб е, тая кутия я сложи на гардероба с отлагане за неясно колко време.
Почни нещо лесно. Напр. шхуна Албатрос или риболовната Мари Жан. Така ще направиш модел сравнително бързо. Ако е по малко от година, значи си го претупал. Освен това ще получиш и самочувствие. Това ще ти е полезно при следващия проект.
Пожелавам ти да проявиш реализъм, и успех.

Привет, нямам никакво намерение да се отказвам, вложих твърде много пари и време за това мое ново хоби.
Точно този модел го взех случайно, първоначално поръчах "HMS Victory" на Artesania Latina, този по-вискокия клас кйто предлагат, поръчах го през български доставчик (няма да споменавам имена, не защото ще е реклама, а ми защото ще е анти-реклама, но вие сте вряли и кипяли тук по въпроса кой продава китове и сами ще се сетите, може би), кораба беше платен, цената е доста солена, мотаха ме 8 месеца. Щял да дойде другия месец, ще дойде след 2 месеца, накрая просто ми писна (аз съм търпелив човек, но и аз си имам лимит), обадих им се и ги питах дали въобще има шанс да се осъществи подобна доставка и ако няма може ли да смня модела с нещо което имат на склад, някак си мисълта да чакам още няколко месеца не ми беше присърце. Оказа се че имат този котов модел, така че смених Victory-то с него (коръба беше предвиден за подарък, но поради стечение на обстоятелствата варианта за подарък отпадна). Идеята да го сложа нейде в шкафа е добра (да изчака по-добри времена, така да се каже), нямам нужните познания за него, но не пречи да се опитам да го направя, имам необходимите инструменти мога да си закупя дървен материал и да изрежа частите спроед тези в кита, така няма да унищожа оригиналните (то не че ще е голяма загуба, всичко е криво и от лоша дървесина), що се отнася до инструментите, единственото което все още ми лиспва в инструментариума е струг за метал, но и него ще си набавя може би средата на другата година. Все пак не отпада и варианта да започна с нещо по-простичко, да пренебрегнеш съвет на знаещ и можещ човек е най-малкото несериозно.

nenovvv написа:
Успех с кораба!
Пусни тема в съответния раздел и ще помагаме със съвети.
Както вече си разбрал китовете са само проходилка или за кеф. Действай смело!
Единствено ме притеснява знамето което са сложили на бугшприта.
:shock:

Успех!

. . . и преди да лепиш, питай, ако не си сигурен !

Тема ще пусна то е ясно :), независимо какво ще реша, дали да започна нещо по-лесно, или направо да се метна в дълбокото, и двата варианта си имат своите достойнства,
а че ще ви тормозя с глупави въпроси трябва да бъдете 100% сигурни, аз затова се престраших да пиша, просто защото този кит е непослиен за мен на базата на моя опит,
Moarein вече ми се притече на помощ, обясни ми доста неща, обеща и да ми помогне с информационни материали. А критиките, мненията и съветите са винаги добре дошли.

Благодаря и на двама ви за пожеланията, съветите и подкрепата,
специални благодарности и за Moarein,
до края на месеца ще продължа с подготовката, ще помисля и за вариант за нещо по-просто, надявам се към края на първата седмица от другия месец да отовря тема.

С уважение,
Славчо.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00