Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 06 дек 2019 01:26

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 31 яну 2019 12:47 
Извън линия

Здравейте на всички !
Видно е, че съм новак и случайно попаднах на вашия прекрасен форум !
Иначе съм на 44г. от София по професия музикант
Като дете си купувах и си сглобявах различни модели на самолети и това ми доставяше страхотно удоволствие .
Вчера съвсем случайно се сдобих с моделче на един от любимите ми самолети - F/A18C Hornet на фирмата academy . Викам хайде да го сглобя и ...........ужас - то било много по-сложно от колкото предполагах или понеже съм си перфекционист по природа ми се видя много времеемка и пипкава работа . Както и да е , тогава попаднах и на вашия форум и реших да се присъединя та да се понауча на тънкостите . Прочетох това онова за боите и оцветяването , както и за другите атрибути като пили, щипки и т.н . Та работата наистина е пипкава и доста по-сложна отколкото мислех и мисля да се подготвя добре преди да започна с моделчето . Та първото ми питане е от къде е най-добре да се сдобия с боички и другите атрибути ?
Иначе в секцията имам още един модел на Jas-39 Gripen twin seater , който съм си купил също случайно преди повече от 10г. Към него видях, че съм си взел и боички та имат ли годност такива боички и да ги ползвам ли ?
Благодаря предварително за помощта и се извинявам за може би доста глупавите въпроси, които евентуално ще задам в близко бъдеще :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 яну 2019 13:38 
Извън линия
Потребителски аватар

Здравей и добре дошъл!
Има няколко магазина в София за бои и консумативи.

https://hobbyland.bg/

http://www.hobbycult.com/

Успех с моделите!

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 яну 2019 16:07 
Извън линия
Потребителски аватар

Здравей и добре дошъл!

Първо: отиваш и хвърляш грипена в най-близкия контейнер и си купуваш един F-16, иначе не си актуален :). Това в рамките на шегата :).

Какъв мащаб са моделите и до колко надълбоко планираш да навлизаш в хобито? Мисълта ми е, че ако смяташ по-дълго време да се занимаваш е добре още в началото да помислиш за аерограф, а ако е само да си направиш един Хорнет - и четка ще свърши работа. В магазина задължително спомени за начина по който ще боядисваш, защото има значение за боите.

Тия десетгодишните ... може и да стават, но все пак покажи какви са - марка, тип.

tsetsodrums написа:
Благодаря предварително за помощта и се извинявам за може би доста глупавите въпроси, които евентуално ще задам в близко бъдеще :)

Това е най-правилният подход. Питай по-често.

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 яну 2019 23:26 
Извън линия

Моделите са ми в мащаб 1/72 . Оказа се, че мога да взема аерограф на заем и ако се зарибя здраво мога да си купя и собствен ! Видях линковете дето ми дадохте и разглеждайки ги възникна един въпрос . Боите се оказаха много типове и видове !? Може ли на кратко да ми кажете кои са за четка и кои за аерограф ? И кои изискват грунд или разреждане и с какъв разредител ?
Боите които имам от 10 години са на Model Master и на Humbrol . Боите като ги клатя са си течни ?
Та да рискувам ли ? За Грипена имам точните цветове от тези бои и мога да го започна още следващите дни ?

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 фев 2019 09:13 
Извън линия
Потребителски аватар

Боите се делят на два основни вида - акрилни и емайлови.
Акрилните са на водна основа и в последно време се наложиха в моделизма. Разреждат се със фирмен разредител, какъвто се предлага от фирмата производител, спирт или в краен случай вода.
Емайловите пак се разреждат с фирмен разредител или АМБ от железарията.

За четка са по-подходящи акрилните. НО много си зависи от боята. Няакой стават - други не. Повечето бои са правени за аерограф - доста течни са, и това за четка е проблем.
Като най-добри за четка аз лично препоръчвам Tamya.
Ако ще пръскаш с аерограф, боята трябва да се разреди.

Боите, които имаш, щом са течни - вероятно нищо им няма. Пробвай настрани някъде какво ще се получи и прецени сам.
ИМа голям шанс да са си читави и да не се налага да купуваш нови.

Грунд се слага, за да хване по-добре боята и да подчертае цвета. Обикновено грунда е светло сив - нещо като неутрален цвят. Белия грунд ще подчертае добре примерно червена боя.
Ако не ти се купува грунд, може да ползваш разредена боя за основа - примерно светло сива или бяла. Нанасяш, чакаш да хване поне 10 часа и си готов.

Ако смяташ да направиш само 1-2 самолета и да спреш, то тогава покупката на аерограф и компресор е излишна. Давай с четката.
Ако обаче се зарибиш и навлезеш на дълбоко - граници няма :D
Аз започнах с две четки, пинсети и скалпел + една дъска за рязане от кауфланд.

Снимай, показвай и питай - в този форум има доста хора, които ще помагат.

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 фев 2019 10:08 
Извън линия

Много ти благодаря Moarein за отделеното време и обстойния отговор !
Мисля че вече имам основата да започна :) Първо ще е Грипена за проба и после 18-ката !
Пък после ще видим как ще ми тръгне ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 фев 2019 12:56 
Извън линия
Потребителски аватар

Боите, които имаш най-вероятно са емайлни.
Щом са течни - значи са ОК. Аз съм от динозаврите, които още работят с емайлни бои. (Народът масово премина на акрил - не мирише и съхне бързо). Имам над 15 годишни кенчета, на които нищо им няма. Важното е правилното съхранение. При всяко положение ще искат разреждане. Важното е да не бъркаш с една и съща четка в разредителя (разредената боя) и в кенчето с боята.
От там нататък - всичко е в твоите ръце, както се казва. :-)
Успех и показвай по-често прогрес, за да може да ти даваме акъл (доколкото го имаме).

PS Добре е да питаш ПРЕДИ да направиш нещо, а не след това. :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 фев 2019 13:35 
Извън линия
Потребителски аватар

ЗДравей и добре дошъл!

пусни си тема, не бързай, снимай и показвай за да можем да помагаме :)

Поздрави,
Сашо

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 фев 2019 14:45 
Извън линия

Здравей и Добре дошъл!

За боядисване с четка бих ти предложил да пробваш и Vallejo Model color серията, основно с тях си боядисвам фигурите, но съм пробвал и на 1/72 самолети, още когато прохождах в моделизма. Имат доста цветове по FS(Federal Standard), RLM и други. Акрилни са, съхнат бързо, не вонят, самонивелират се и покриват добре. Ако не ти хареса се свалят със обикновен спирт, четките се плакнат лесно с вода. Лошото при тях е че БГ-то има много малък избор и почти никой не ги зарежда, но това е друга тема.
Друг вариант акрили са Лайфколор, АК и АММО , също богат набор от конкретни цветове и ги зареждат по-често. Напоследък се внасят полските НАТАКА-имат тематични сетове специално за четка, ама питай Иво Хоби, той ги беше пробвал.
Тамия не съм ги докарвал с четка, иначе за аерограф са супер, но нямат много широка гама от цветове :) . Gunze също, макар че имат по-голямо разнообразие.
Може би трябва да пробваш по една боичка от различни марки да видиш коя ще ти пасне, при всеки резултатите са различни. Важни са и четките, разбира се.

Поздрави!

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 фев 2019 22:43 
Извън линия

Така . Преди малко поръчах малко аксесоари , основно за проекта на F18 . Та това си поръчах
Basic File Set (Smooth Double-Cut) 12.50лв
1 x Sharp Pointed Tweezers 12.05cm 9.90лв
1 x Thinner for Acrylic Paints - 250ml 8.90лв
1 x Retarder for Acrylic Paints - 80ml 5.30лв
1 x US Navy Colors (Acrylic Smart Set) - 4 x 17ml 21.50лв

Сетих се, че не съобразих за четки да си поръчам .
Малко акъл за четките да ми дадете ? Дебелина , твърдост може би и каквото друго има значение ?

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 фев 2019 07:15 
Извън линия
Потребителски аватар

Потърси четки марка Jovi. Едни червени са, испански, с естествен косъм. Вземи поне 3 дебелини. Трябват ти плоски и кръгли.

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 фев 2019 13:25 
Извън линия
Потребителски аватар

Ооо, здравей! Първо - отвори си тема за модела, защото продължаваме да коментираме за F-18 в тема "Казвам се Цветан !" ;) :thumright: Второ: WELCOME!

И на мен F-18 ми е един от любимите самолети! Много се радвам че ще видя още едно такова самолетче тука. И Грипена също много ме радва. Ако имаш време - бих те посъветвал да изгледаш всички клипчета които можеш да намериш в нета (в Youtube предимно) за "how to build f-18 in 1/72". Би трябвало да има много full-build клипчета. Просто трябва да видиш и разбереш как се прави модела за който да си кажеш "хмм, много як изглежда!". После се опитай твоя да го направиш по-як, и това е. :)

И във форума има доста F-18ки, и то мега хубаво направени (поне според мен). Разгледай ги, отвори си тема, почвай го, и питай. Така най-лесно ще съдействаме. Поздрави и приятен билд!

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 фев 2019 23:05 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

tsetsodrums написа:
...Малко акъл за четките да ми дадете...

Аз напоследък боядисвам основно с четките на Tamiya.
Много меки и устойчиви на коресилин (за измиване).
Виж в тази тема: Боядисване с четка на големи повърхности?

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00