Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 15 ное 2019 21:03

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 10 окт 2019 11:28 
Извън линия
Потребителски аватар

venko написа:
Еее, появи се и ти :D

Да, бе!
Все още екзиствам. :geek:

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 окт 2019 20:25 
Извън линия

Направих набързо една скица, какво всъщност ще правя :)
Интересувал съм се за ризници, шлемове и въоръжение, но информацията не е много богата, така че може би ще има някякви мои интерпретации. Има открити и запазени мечове и шлемове, т.нар. Spangelhelm, има снимки и клипчета в нета. Копието се казва "Контос"/ Kontos и е било нещо като кавалерийска сариса-около 4метра дължина. Бронирането на коня е можело да бъде и цялостно, но по-късните Сасаниди са предпочитали частично брониране само в предната част, за по-висока мобилност, след сблъсъците с Хуни(Хефталити, Кидарити) и Тюрки през V и VI век, които са били много мобилни и са нанесли много поражения. Освен това се е ползвал и рефлексен лък, пак поради същата причина ;)

Изображение

MY YOUTUBE CHANNEL

Последна промяна от venko на 12 окт 2019 08:57, променено общо 1 път.

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 окт 2019 22:43 
Извън линия

alexthegreat написа:
Привет Венко,

Въпреки, че доколкото виждам си се насочил към глини, съхнещи на въздух, може да разгледаш и тази - Beesputty https://youtu.be/NR5NAa-NQCQ

Тази глина е от тези с печене, но е доста по-добра от повечето в този клас поне по няколко причини:
- няма този гаден memory effect (да се връща обратно след натиска)
- не стои така жилава и позволява създаването на "остри" ръбове, което е трудно с другите
- докато не се запече, омеква при затопляне дори от телесна температура (или сешоар) и се втвърдява леко ако не се нагрява
- след изпичане може да се шкури и заглажда с фина шкурка (другите се ронят)

Усещането при работа е почти същото като с тези, съхнещи на въздух. С две думи, чудесен продукт.
Единствен недостатък е, че ако се остави дълго време неизпечена (6 месеца напр.) се напуква.. може би беше много студено (зимата) там, където бях оставил фигурата.

Поздрави,
Александър

Алекс,
Мисля да го пробвам този продукт, но гледам има няколко вида-firm, double-firm, triple-firm, quadripple-firm.
Кое би препоръчал ти щом си работил с него, не знам просто какво означава, може да си взема две от тях да сравня, но кои?

Поздрави!

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2019 00:24 
Извън линия
Потребителски аватар

Венко, това, което имам е firm. Останалите предполагам, че ще са по-твърди, но ги нямаше тогава. Явно са разширили гамата.
Едва ли има кой знае колко голяма разлика, но кой знае. Стандартния, който има аз си е ОК - омеква добре при загряване с ръце, а после, при по-хладно е достатъчно твърдичък за отрязване с ножче (ако се наложи) без да се смачкват ръбовете.

Не мисля, че е добре да е прекалено твърд (т.е. трипъл, куадрупъл и т.н.), особено ако ще се опитваш да го разстилаш на голяма площ. А май този вид глини (за печене) не се поддават на омекване чрез добавяне на някаква допълнителна субстанция, така че по-добре по-мекия. За Милипут и подбните нему иползвах чист глицерин, когато исках да омекне повече, даже мажех с него и гумените помагала, с които моделирах когато заглаждах фигурата. Но глицеринът не влияе (не се смесва) на Beesputty доколкото си спомням.

Поздрави,

ПП: Ако идваш на изложбата на Клуб Стендов Моделизъм България (вече днес) на 12-13.10, мога да ти донеса парче, за да го поразмачкаш и усетиш как е.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 окт 2019 20:32 
Извън линия

Благодаря ти за информацията!

Ще имам в предвид по-нататък като си взема да го пробвам, засега ще карам с наличните материали ;)
Между другото без да искам изпуснах коня и се пукна единия крак, добре че им сложих вътре тел, затова малко се бавя. Имаше един лаф от Хищника-"Shit happens" :D
Меджика е много здрав, ама краката са си крехки, та се наложиха малко поправки. Тялото е почти готово и започнах шията и главата, снимки идните дни ;)

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 окт 2019 10:53 
Извън линия

Между другото, колеги, идеята ми е това да е заготовка за калъп и да пробвам отливка от смола.
Та разтърсих се и намерих в този магазин голямо разнообразие от силикон за молдове, както и полиуретанова смола. Смолата е ясна, но има много видове силикони. Ако някой има опит, какъв тип силикон трябва да се използва за такива фигури?

https://decoupageshop.net/search.html?phrase=%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD+%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 окт 2019 12:35 
Извън линия
Потребителски аватар

Привет,

На далеч по-ниска цена може да се намери "Силаст" Д2 П3, производство на "Химатек". http://www.chimatech.bg/products/bg/127 ... ast-d2-po/

Леко е капризна откъм смесване: ако леко не се уцели 50:50 съотношението силикон/втвърдител има опасност да не се втвърди никога и остава лепкав :).
Друг недостатък е, че лесно се къса при изваждане на модела от калъпа и трябва да се внимава доста къде и как ще се нареже калъпа.
Но предполагам, че това го има и при другите.
Бял е след втвърдяване и това става сравнително бързо - иска около ~ 40 мин. - до 1 ч. за молд за 1:16 фигура.

Цената беше нещо от рода на 12-15 лв. за хм... не помня дали беше 1 кг (сликион + втвърдител)... но е предостатъчно.
Нямат онлай магазин обаче, а физическият се намира в Дружба. Добре е да се обадиш първо да питаш дали имат в наличност, ако ще ги посетиш. Може и да предлагат някаква форма на доставка.

Поздрави..

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 окт 2019 15:15 
Извън линия

Вярно, Силаст ги бях забравил, благодаря!
Ще си помисля, има време, да завърша нещата първо :)

Продължение с първоначална работа по главата и шията, релефа на тялото е почти готов, остават само корекции и заглаждане. Исках по-здрав кон, затова мускулите са ясно изразени и развити, естествено някъде ще се позаглади. Все пак трябва да издържи катафрактариий с цялото въоръжение ;)

Изображение

Взех си тия джиджавки с топчета от Ибей, много полезни са за ноздрите и други неща:

Изображение

Също този скулпторен вазелин на Greenstuff върши много добра работа за заглаждане и да не залепват инструментите, става и за полимерна глина:

Изображение

Поздрави!

MY YOUTUBE CHANNEL

Последна промяна от venko на 15 окт 2019 22:06, променено общо 1 път.

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 окт 2019 19:22 
Извън линия

Ей този силикон изглежда устойчив на скъсване :scratch: :

https://vimeo.com/270054946

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 окт 2019 18:08 
Извън линия

Много полезна статийка за правилните пропорции при конете, може да се свали в PDF:

https://extension.uga.edu/publications/detail.html?number=B1400&title=Evaluating%20Horse%20Conformation

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 окт 2019 15:11 
Извън линия

Извинявам се за липсата на прогрес, но се оказа че съм объркал мащабирането на първия кон и вместо 75мм, съм правил 90мм, т.е. 1/16 :geek:
Малко корекции ще трябват, но междувременно си направих две заготовки, вече 75мм точно. Сходни, но с различно положение на шията и главата :)
Също си поръчах силиконови четки за скулптуриране от Greenstuffworld, само че са по-твърди-extra firm. Тези китайските от Ибей, които ги бях взимал са от меките, но ми трябвах и такива. Реших да пробвам и синьото нещо, т.е. Blue stuff, може да се използва многократно за вземане на отпечатък на даден детайл само с потапяне в топла вода, като го пробвам ще докладвам ;)

Изображение

Изображение

Изображение

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 ное 2019 16:48 
Извън линия

Един номер, за който видях в нета-може да се ускори съхненето на епоксито с...обикновена крушка :geek: . От тези с нажежаемата жичка, 60 вата е достатъчно, слага се скулптурата близо под лампата и за около 20-30 минути-воала. Няма чакане 24 часа за пълно втърдяване, особено в студени дни, когато съхне по-бавно. След около половин час нагряване може спокойно да се шкури.
Много яко, сега няма нужда да чакам за другия ден, а мога да работя доста по-бързо :)

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 ное 2019 08:18 
Извън линия

Реших да подходя малко по-различно към постройката на коня, като си направя калъп за изработка на кухо тяло. По-малко материал отива, пък и си имаме готова заготовка, върху коята да лепим и става по-бързо. Идеята пак е на Злобов ;)
Взех си Силаст Д2 П30 да го пробвам и не е лош, по-твърд е, което е добре за този подход. Но пък втвърдителя мирише ужасно и не трябва да се вдишва, така че си е нужно проветриво място и евентуално маска. По-нататък ще пробвам друг силикон за самата фигура, може би на Smooth-on.

Изображение

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 ное 2019 14:09 
Извън линия

Експеримента се получи добре-в двете части на калъпа се разстила около 1мм епокси, след което се захлупва, при което се получава куха заготовка. По-малко материал отива така, пък и е по-лека заготовката. А и шията може да се наглася в различни положения ;)
След което може да се лепи вече релефа и мускулатурата. По-този начин може да се направи цял табун коне сравнително бързо :D

Изображение

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3

Всички времена са UTC+02:00