Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 22 ное 2017 22:20

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 31 дек 2014 11:28 
Извън линия

Здравейте колеги. Наскоро ми попаднаха два електромотора от чистачки на ван. Като истински "плюшкин" си ги прибрах и тия дни реших да видя какво да правя с тях. Моторите са естествено на 12 волта. Единия е 5 ампера, другия не знам. Не пише нищо на него. При подаване на 12 волта ток от зарядно за акумулатор работят тихо и без проблем. Разглобил съм червячния механизъм защото понижава изходните обороти до 120 об/мин. Вчера оставих по-големия да работи 40 мин без прекъсване. Нито загря, нито с нещо промени работния режим. Та си мисля да го направя на настолен дисков шлайф. Ще му сложа захранване от компютър и цялата машинарийка ще стане много компактна и най-важното - тиха. Въпроса ми е дали някой има представа какви обороти развива такъв мотор. Вероятно всеки модел е с различни характеристики, но всичките са в някакви граници. При предварителен разчет на финансовите капиталовложения, един шлайф направен с такъв мотор, такова захранване, с ползване на стругарски услуги за фланец на шлайф диска и корпус от 6 мм шперплат ще излезе в рамките на 80-90 лева. Което на фона на цените на "истинските" си е добра цена. Ще се радвам на мнения по въпроса. А след нова година, като ми дойде захранването ще пусна ревю на надявам се готовото изделие.

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 дек 2014 14:42 
Извън линия

За да видиш, че консумацията е 5А вероятно има етикет и там трябва да пише оборотите, ако не можеш да го разчетеш, снимай го. При всички положения оборотите са минимум 1500 и лесно можеш да ги вдигнеш с шайби и ремък.
При такъв ампераж компютърно захранване няма да ти свърши работа, трябва ти мощен трансформатор и големи диоди за греца и сериозно охлаждане за тях.

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 дек 2014 15:57 
Извън линия

Мерси за бързия отговор. Но може ли по-подробно да ми обясниш защо няма да стане. На стандартно АТХ захранване пише че при +12 волта е 10, на някой до 15 А. Спрял съм се на такова заради размера и тихите вентилатори. Целта ми е да постигна максимално компактни размери, ниско ниво на шум и директно включване на 220 V. Иначе ми е най-лесно да си направя конектор и да го ползвам със зарядното за акумулатори. Цял ден чета из нет-а статии и мнения по този въпрос. Не съм задавал въпроси из другите форуми, по специално за електроника, защото искат регистрация пък аз съм много далеч от всякакви електрики. Имаме колега от варна който ползва такова захранване за циркуляра си. Питал съм го преди време и каза че не е проблем. Дори неговото е преработено на 24 волта. Просто такъв му е мотора. Преработката била в смяната на един компонент само. лошото е че човека отсъства в момента и не мога да му задам въпрос.

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 дек 2014 15:58 
Извън линия

Нека оставим това за догодина. На всички колеги във форума пожелавам приятно изкарване на празника и весело посрещане на нова година. Наздраве! :santa:

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 дек 2014 17:38 
Извън линия

Няма проблем, още сме на етап готвене.
За да не навлизам в уроци по електротехника, ще се опитам да го обясня просто. Компютърното захранване е направено да захранва електронни елементи и мощността на етикета е реактивна(VAR), която е част от пълната мощност и е постигната изкуствено чрез електроника, на теб ти трябва истински ток индуктиран от първичната намотка във вторичната на трафа. Дали ще върти моторчето, ще го върти, сигурно с по-малка мощност и по-ниски обороти и вероятността да изпляка захранването е голяма.

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 яну 2015 00:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Понеже правих молекуляна шопска салата не съм прочел кво сте писали. Д тоне ти си гений. Този мотор е супер и варианта ти е супер. Браво.

Ноевия ковчег е направен от любител, професионалистите са построили Титаник.

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 яну 2015 21:17 
Извън линия

а такова китайче за тридесетина лева става ли?
Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 яну 2015 22:25 
Извън линия

Здравейте и за много години.
Митко всяко ATX захранване ще ти свърши перфектна работа (може да се намери за около 10-15лв.). Все пак 5А на 12V са около 60W. Иначе и трансформатора, който си показал става.
Колкото до компютърните захранвания - единствено е важно колко ампера са диодите. Често при евтините захранвания на табелката е маркиран по-голям максимален ток на 12V линия от реалните. Те са с обратна връзка за регулиране на напрежението. Ако намериш такова с интегрална схема KA7500 или TL494 ще ти обясня как лесно да се направи регулируемо напрежението.

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 яну 2015 00:56 
Извън линия

По добре си намери шмиргел за 30 - 40 лв от практикер или брикулаж ще ти излезе по евтино да си направиш шлайф.
Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 яну 2015 00:22 
Извън линия
Потребителски аватар

dtone написа:
Нека оставим това за догодина. На всички колеги във форума пожелавам приятно изкарване на празника и весело посрещане на нова година. Наздраве! :santa:

:santa: Честита Новата 2015г.
Докато търсих изчезналите вече снимки на колегата tays2002 той е отговорил тук. От финансова гледна точка неговото решение е по-добро , освен ако не желаеш диска да е хоризонтален. Тогава възниква въпроса с аксиалното натоварване. Повечето от тези двигатели са на втулки и натоварването ще се поеме от колектора на ротора ---възможно прецакване. Това е само мнение. :) Ще следя темата.

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 яну 2015 16:24 
Извън линия
Потребителски аватар

snarlev написа:
Понеже правих молекулярна шопска салата ...

:shock:
Славяне,
правил си КАКВО????!!! :o :o
Аз, че тате е от габровско, пак не бих се сетил да гощавам гостите с толкова малък порцион и да им сервирам в предметно стъкло - с микроскоп и пинцети!!!
Страшна ти е идеята!! Бравос!!! :geek:
:D :D
Ха честита Нова година! Да е спорна и късметлийска! :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 яну 2015 16:36 
Извън линия

За много години и модели
Мите, аз лично не съм в час мн с ел. моторите
Ти лично знаеш, че доста съм запален по машинките :)
Та на темата - от скромния си опит споделям виждането на колегата за направа на дисков шлайф от фабричен шмиргел, показан по-горе
от такъв можеш да спретнеш и дисков и валов без много да се занимаваш и ще станат супер
Следя темата ти с интерес и чакам да видя какво ще излезе

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 яну 2015 18:10 
Извън линия
Потребителски аватар

Академик, не си ли чувал за молекулярна кухня. Това е най новата гъзария в кулинарията. Въпросната шопска салата е точно същата на вкус, само дето изглежда съвсем различно.
За дисковия шлайф. Аз бих му вързал една Li-Po батерия, имам няколко за хелито. Ще се получи съвсем автономно, мога да си го нося из ателието. С една 2,2Ah на три клетки (около 12V), ще работи поне час.

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 яну 2015 18:49 
Извън линия

snarlev написа:
Академик, не си ли чувал за молекулярна кухня. Това е най новата гъзария в кулинарията. Въпросната шопска салата е точно същата на вкус, само дето изглежда съвсем различно.

Известна още като нано кухня
Действително гъзария, но не и за нашето измерение
когато видиш ресторант в бг със звезда мишлен
тогава може и да заговорим за подобно нещо

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 яну 2015 22:46 
Извън линия
Потребителски аватар

Ама аз правих това вкъщи. Повярвайте ми. Изобщо не е сложно. Дъщеря ми ми е голям фен.
Да поясня, доматите са сорбе (пасирани и замразени), сиренето е пуше в мляко (топнато за 10 мин. във рящо мляко), краставиците и лука са спагетиобразно желе, магданоза е пасиран и дехидратиран, чушките са само нарязани и дехидратирани. Проста работа, точно за инженери, само дето отиде цял ден.
А бе стига сте се шашкали. Моделизмите са много по сложно нещо.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+02:00