Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 28 май 2020 17:38

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 02 апр 2020 23:01 
Извън линия
Потребителски аватар

Уважаеми колеги,
Тая тема ми е болна от младежките години (няма да кажа откога). В по млада възраст бях болен от тая болест. По едно време ме бяха налегнали други кахъри (10-ти ноември, промени, фирми и пр.) и продадох почти всичко. Оставих си само един касетен дек, почти легенда - Сони К 81.
Сега, вече в почти второто десетилетие на 21-ви век се подпалих наново. Оказва се че нещата са се попроменили за това време. Та почвам отначало като начинаещ.
Ако на форума има знаещи, нека да споделят опит и знания по тия въпроси. Да започнем от по концептуални въпроси, какви компоненти съдържа една аудио система от ново поколение и как се редуват.

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 апр 2020 12:47 
Извън линия
Потребителски аватар

Славяне навлизаш в една безкрайна и скъпа област, от която няма измъкване да знаеш :)))

Кажи както точно искаш да постигнеш, за да ти дам акъл, доколкото мога.
Основното е - към филми ли се ориентираш от към озвучаване или само музика.

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 апр 2020 16:21 
Извън линия
Потребителски аватар

Направо не знам откъде да започна.
Сетовете за слущане на музика и за озвучаване на филми се различават това ясно. Определено ме интересува многоканална комбинация. Примерно 5,0 или 7,0 (разбирай големи фронт озвучителни тела, без събуфър).
По скоро новото за мен е мрежовия плейър и това ли е правилното решение.
Въобще как изглежда една съвременна система, какви компоненти съдържа. Старите източници като касетен дек и CD-плейър са остаряла екзотика.
Доколкото разбирам двуканален усилвател става само за слушане на музика. Обаче има повече аналогови входове. Например ако искаш да включиш грамофон. В многоканалния цифров AV-ресивър такъв вход няма, трябва RIAA съгласуващ компонент, или ако е по нов модел в USB (сегашните виждам че имат такъв изход). Освен това въпросния ресивър има само един два аналогови входа, ако искаш да се изгъзариш с колекционерски ролков дек, само там може да го включиш.
Сам виждаш в какви бъркотии съм се оказал. Регистрирах се в един български аудиофилски форум, четох, четох и нищо не разбрах. Те говорят почти на китайски (сигурно и ние звучим така на външния свят).

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 апр 2020 21:17 
Извън линия
Потребителски аватар

Ами то всичко зависи от бюджета.
Аз лично съм се спрял на микс вариант от 5.1 ресивър, който е за домашно кино + стерео усилвател (4 канален), който ползвам за музика.
Имам грамофон, но го прекарах през аналоговия усилвател, който играе роля на РИА корекция, от там влиза в ресивъра и звука е сносен.
Другия вариант е да взема още едни колони само за аналоговия, но нямам място вече а и не ми се занимава.
Ще опитам да съм максимално кратък:

1.
Избора на ресивър без субуфер не е добра опция тъй като няма да имаш бас. Не знам какви са ти предпочитанията, но за мен баса е ключов елемент в цялата система.
Ресивъра разделя сигнала грубо казано на пет. Говора отива в центра, основния шумов фон в предните тела, съраунда праща в задните, баса заминава с субуфера.
Ако него го няма, баса няма да отиде в предните и задните и получаваш постен и кух звук.
Различните ресивъри имат разни пинизи - примерно слушане в стерео режим - тогава вече имаш двуканално стерео, баса си е на място ама не е същото.
Ако искаш стерео - разрови в ОЛХ има чудесни стероусилватели на прилични цени, които ако ще слушаш музика, ще ударят в земята повечето съвременни USB недоразумения.
Лични мои предпочитания са - ресивър на Pioneer 5.1, стерео усилвател Sony, като никой не задължавам с този избор разбира се.
Извода - ако ще слуша предимно музика и не искаш домашно кино - взимаш стерео усилвател с две прилични колони и си готов.

2.
Избор на колони. Тука всичко е върпос на вкус и слух. Има някои неща разбира се, които е хубаво да се гледат (чуят).
Ако искаш големи предни стоящи на пода чудовища е добре те да са трилентови. Така имаш разделяне на високи, средни и ниски в 3 говорителя.
Има и мониторни - двулентови решения, които имат не лош звук, но аз лично предпочитам големите сандъци.
Като марка бих ти препоръчал Техникс, Пионер, Магнат - но пак казвам - въпрос на слух.
Моите предните са Магнати двете основни - с по два баса на ниските честоти и две резонаторни дупки отзад. Стоят на пода на около 40 см от стената.
Ако ги буна по към стената - ще видгна баса и обратното.
Ако колоната се вдигне над пода - баса намалява и обратното.
Ако въху колоната сложиш нещо тежко - примерно плоча мрамор - намаляваш вибрациите.
Пинизи всякакви ;)

Субуфер - има много видове. Добре е да мощен. Аз на 5х100вата на канал съм сложил 300 вата буфер х 200 вата колони. Добре е ватовете на колоните да превишават поне с 1/3 номинала на усилвателя, иначе ще ги гръмнеш. Субуфера ако искаш по-мек и плътен бас - търсиш модел с говорител надолу и резонатор отпред или отзад.
Тези с преден говорител имат по-твърдо звучене.

Центъра е ясен, сателитките също - те са само за съраунда. Обикновено са двулентови, но може да се изтарикатиш с трилентови, но разлика няма да усетиш кой знае каква, освен ако не ги вържеш в 2х2 канално стерео, което пък ресивъра не го може.

3.
Плеъри.
Касетките и СДтата викаш отживелица, ама не е баш тъй.
Вярно е, че вече всичко го има на МП3 и всякакви други формати - кой с по голяма компресия, кой с по-малка.
Но реално всички са копресия, дори отигинално марково СД.
Истински аналогов звук имаме от грамофонна и плоча и аудио касета.
Ако решиш да взимаш грамофон - там вече е безкраен празник. Има бюджетни шасита за по 5-600 лв има и над 3 бона.
Плочите и те са скъпички - 30-50 лв.
Може да вземеш някой Блу рей плеър до към 300 лв, който чете всичко - СД, ДВД, МП3 и прочее като прави и ъпскейл - цифрово подобряване на резолюцията на ДВДтата.
Вади и приличен звук. За домашно кино е екстра.
За музика вече, ако си претенциозен - взимаш отделен СД плеър - нов.
На старо техника с движещи се части - по добре не. На старо може колони и усливател - те или бачкат или не.
Плеъра може да го лъснат козметично и след два месеца да спре да чете.
Същото важи и за колекционерските декове - не знаеш главата на колко часа, не знаеш ремъка кога е сменяван и т.н.
Грамофон може на старо, но иска смяна на дозата и реглаж на ремъка от специалист.

Това е най-общо казано. Вече за подробности, марки, модели - разгледай, пускай линкове и ще го мислим.
Колоните сам трябва да си чуеш - най-добре с гръб към тях.

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 апр 2020 22:37 
Извън линия
Потребителски аватар

По принцип говоря за нови неща. Втора употреба е риск. Отваряш и гледаш запоявано в стил сврачи ...
За ресивър говорим 5.0 или 7.0. Спрял съм се точно ва Пайнър.
Въпроса ми е за мрежовия плейър. Какво е туй и за кво служи. Смарт ТВ- то май го има, пък и ресивъра. Но гледам отделния на цифра е колкото ресивъра плюс говорителите.
Освен това споменах за предни говорители трилентови с добър бас.
Изобщо питам за решения от 21-ви век.

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 апр 2020 12:07 
Извън линия
Потребителски аватар

Мишо можеш да ми честитиш. Току що дойде и го разопаковах ето това
https://pioneer.bg/pioneer-s-es3tb
Цената е такава защото е на изчерпване. Новите са двулентови със същия обем.
Колебах се между тях и това
https://www.electronic-star.bg/HiFi-i-T ... herno.html
Тази фирма е нова от 2007-ма. и ми се стори малко рисковано. Но пък твърдят че се произвежда в Германия. Повече ме впечатли дизайна, по последна мода.
Като спомена за баса, моето мнение е че субуфър се слага на предни 10-20 литра. Ако не сме екстремални, обикновено един субуфър е с говорител 25 см и обем около 50 литра. При това дето съм взел само едното тяло е 50 литра и двата говорителя имат почти същата площ (в двете тела все едно има два субуфъра).
Преди няколко години подарих на зет ми ресивър 5,1 Ямаха, с говорители 5,0 съраунд без суб. (те предимно гледат филми и канал Мецо) Звука се получи повече от успешно. Още помня сцената от Аватар, дето си зарови краката в пясъка.

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 апр 2020 18:25 
Извън линия
Потребителски аватар

Еми айде честито! Със здраве да ги слушаш.
Взел си базов модел, цената е прилична - кво повече.

С мрежовите плеъри аз нямам опит и не мога да ти дам акъл. Имам приятел с подобен, взе го преди време уж 4к плейва, ама насича, забива и бъгва.
Явно и при тях важи правилото да е скъпо, за да е хубаво.
По принцип не съм голям фен на новите системи всичко в едно с USB вход и прочее. Моите неща купувах всичко отделно преди години.
Чакам да видя ресивъра ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 апр 2020 12:21 
Извън линия
Потребителски аватар

Голям зор. Като всичко в нашата мила Татковина. Спрял съм се на ресивър Pioneer VSX-934, обаче търся сребърен. Всички продават черни, а аз съм хайфист отпреди черното. Верно че са ми останали само два апарата (дека и плейъра), но имам убеждението че сребърното изглежда по професионално. Така ми е останало с годините. И сега май варианта ми е от чужбина. За капак взех че си купих диджитъл саунд процесор Technics SH-GE90, обаче черен. И сега ще го продавам, щото не ми е в цветовата концепция. Някой ще каже " да ти имам кахърите", ама кво да се прави, хайфистки неволи.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 апр 2020 14:00 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз пък съм обратното - техниката трябва да е черна!
Въпрос на вкус - казало кучето и си облизало гъза. :D

Я дай снимки на тоз Техникс и измисли цена, може и да го отнеса :)
Отдавна си търся еквалайзер.

Пайнъра дето си харесал е добра машина.
Абе изобщо Пайнър ресивърите са кучета - моя го взех 2004та мисля - вече 16 години работи като кон.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 апр 2020 14:04 
Извън линия
Потребителски аватар

Иначе за тонколони е това ми е мерака на мене:

https://www.muziker.bg/cerwin-vega-xls-12

Старата школа :D
Огромен и мек бас.
Но тези са за стерео усилвател, даже е добре да е аналогов, връзваш един грамофон и баса ти прави аритмия :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 апр 2020 14:20 
Извън линия
Потребителски аватар

Тия Веги напрово къртят. Че и на супер цена. Тоя магазин е много добър. Словашки е, оттам купих китара на жена ми. Овейшън, другаде не намерих.
Виж какви грамофони предлагат. Набелязал съм един Аудиотехника, направо муци.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 апр 2020 14:38 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз грамофон си имам - даже два - единия донор на другия :D
Отделно едно хитачи - директ драйв в кутия още, и едно Отто - квадро.
Само дето квадро плочи - йок :D

За еквалайзер се ослушвам, че искам да повдигна басите малко. Грамофона като го прекарам през усилвателя, който стата Риа корексция и мине сигнала през ресивъра, отива към 5/1 системата, и въпреки субуфера, баса не ме радва много.

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 май 2020 20:03 
Извън линия
Потребителски аватар

Направо ме хвърлихте в оркестъра.
Малко спомени от близкото минало.

Изображение

Изображение

С този дек AKAI разбивах като студент. С правен усилвател 2х100 вата и тонколони студио х 50 вата.
Останалата техника е купувана по-късно.

:thumpright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 май 2020 22:40 
Извън линия
Потребителски аватар

А бе колеги, олд скуул техниките са ясни. Калибратори, генератори, триглави и двуосни, тримоторни декове ги пазим, щото са колекционерски, и аз пазя един такъв. 70 литровите тонколони и двуканалния FI-FI усилвател (някога зашеметяваше не само мадамите), съм ги продал отдавна. Аз питам за новите, от 21-ви век. Стрийм техники, мрежови плейъри, Спотифай, Тидал, Дийзър, тия как се ползват. Пък и системите са много различни от нашите студентски години. За какво служи Диджитъл саунд процесора. Пускам системата и нищо. Оказва се че в кашона има микрофон, един черен диск с кабел, диска около 5 см, баси джаджата. Това било за настройки на звука към стаята. Ето за такива подробности питам. Нещата вече са в космоса. Ако някой е чак, да сподели.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 14 мнения ] 

Всички времена са UTC+03:00