Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 24 сеп 2020 03:42

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 05 юли 2020 21:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Здравейте,
Имам нужда от съвет и акъл как да си ремонтирам аерографа, ако е възможно. Както и къде точно може да е проблема, дали може да се разреши или този да отива в кофата и да търся нов, защото не виждам все още решение на проблема си.

Случва се следното:
Аерографа, с две думи - не пръска боя, всъщност не ръси нищо друго, освен концентрат течност (вода, спирт, разредител), и то пак с проблем и на моменти прекъсва. Просто спира да изкарва съдържанието на казанчето. Пуска само въздух. Успява да мине облак боя, може би само ако е много разредена, което не върши никаква работа. И то пак не постоянно и не винаги след натискане на спусъка. Реално дори не е боя, за боадисване, а при такова разреждане, това е по-скоро оцветен разредител, а не разредена боя.
Постоянно, дори при концентрат течност връща въздух и върти съдържанието си обратно в казанчето, след като се натисне спусъка. Прави балончета вътре, непрекъснато. Точно както е, ако е запушен или си сложиш пръста отпред и му спреш струята. А в същото време - не е запушен, дори когато има боя вътре и не ръси, а връща навътре, го отварях и дюзата не е запушена, а е съвсем чиста.

Когато е с боя, вади само въздух. От време на време се "изплюва" и то една голяма капка с боя, която просто я изхвърля и пак спира.

Прикачен файл:
dh-103.jpg
dh-103.jpg [ 115.14 KиБ | Видяна 430 пъти ]

Ще се опитам да обобщя и според схемата му, ще конкретизирам малко нещата.
- Пуска само въздух, когато вътре е с боя, в същото време - прави балончета в казанчето, като запушен, а не е;
- Като е само с концентрат течност - прави облак, но пак прави балончета вътре в казанчето, като запушен;
- Чистен е много пъти, смазван - също;
- Проблема е от скоро, започна постепенно и сега буквално не работи;
- Не съм го изтърпвал, не е удрян, не е падал;
- Иглата е здрава и права, пръстените са здрави;
- Не е в компресора проблема, макар, че и за там се съмнявах. Защото досега си работеше нормално;
- Когато сваля елемент "1" (виж схемата) - не ръси нищо. Намалява и струята вода дори. А преди можеше да се правят разни ивици;
- Когато сваля и елемент "2" - почти на 100% спира да изкарва каквото и да е, дори ако има само вода в казанчето. А като го няма този елемент, може (можеше) пак да ръси боя, и да се правят петна и ивици, само с дюзата. Сега - нищо. Все едно като излезе съдържанието през дюзата и не разбирам къде отива. Сякаш се пръска в някакъв огромен облак, в нищото.
- Видях, че дюзата има мнооого малка цепнатина по дължина, като разполовена изглежда. Когато я загледам и се опитам да видя облака, сякаш не пръска в една посока, напред, а пръска през цепнатината настрани и се разпръсква. А преди мисля, че не беше така, и си мисля, че това не е нормалното състояние на дюзата;
- Пръска течност или плюе боя, на пресекулки, зависи какво има в казанчето, от мястото посочено с червена стрелка. :? Това също мисля, че не беше така и май не е нормално. Опитах се видя вътре какво има, под дюзата, сякаш има някакъв отвор за въздух, но няма уплатнения, нищо. В схемата му, също не е дадено такова, за там. А пък - плюе и от там и се пълни с течност.
- Когато е без елементи 1 и 2, само на дюза, ако има боя вътре и успее тя да мине напред - започва да плюе ситни капки боя, не прави струя, не прави облак, пръска капки. От и под дюзата. Като се сложат елементите, някой път успява да направи облак, но мноого рядко. И за много кратко и пак спира.

Мислех, че не качва въдух и не може да обере боята, разглобявах, гледах о-пръстените - здрави, не тече, чистих, смазах, сглобих - същото. Няколко теста с вода - ръси и прави облак, което означава, че въздуха обира съдържанието на казанчето, но дори тогава "връща" обратно и прави балончета.

Разглобявах го на съставните му части, чистих, смазвах - нищо не става, едно и също - не прави облак боя, нищо не минава през него. Освен въздух или концентрат, т.е. много рядка течност и пак с проблеми в прекъсването.

Понягога избива течност между елемент 2 и самото тяло на аерографа.

Като гледах дюзата и цепнатината, която има, много си мисля, че дюзата изпуска течност не направо, а някак настрани, под елемент 2. Не успява да насочи струята напред и навън, съответно като е настрани, се самозатапва. От там запушва системата.
Пробвах с различни бои, проблема е еднакъв, не е и от това. Появи се постепенно, до сега, когато вече просто не работи нормално. И нямам и никаква идея как може да е започнал проблема и на какво се дължи. Но на този етап реално е неизползваем. В същото време, вече само хабя бои, в опити да му намеря проблема. Един път се случи да сработи и поради някаква причина, се оказа че ръси пък много голямо количество боя. Изразходва казанчето много бързо, а не беше настроен на такъв голям и наситен облак.

Много мислих, дали утре да не си поръчам нова дюза, но в същото време не съм никак сигурен дали е там проблема или е само там. А части за този аерограф не се намират. Едвам намерих и нова дюза. Не знам дори, дали е налична.

Не искам и да си правя много експерименти над модела, който правя сега, защото като нищо ще съсипя няколко месечен труд. Боядисан е точно наполовина и стои. :| А боите изразходвам без да има полза от това. Остава и вариант да търся нов аерограф, ако този не може да се поправи. :( А вече 12 години ми служи доста вярно!

Моля за помощ! Дано да съм успял да обясня максимално подробно за проблема, защото е много странен. И не е май едно нещото, което не работи, съответно не мога да си конкретизирам и запитването много точно.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 юли 2020 08:25 
Извън линия
Администратор

Мисля, че сам си си отговорил на въпроса:

Цитат:
- Видях, че дюзата има мнооого малка цепнатина по дължина, като разполовена изглежда.

Цепнал си дюзата, вероятно е пренатегната с ключето. Това е чест проблем при аерографи с дюзи, които се завиват и затягат.
Трябва много внимателно да се стяга за да не се счупи, а ти мисля точно това си направил.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 юли 2020 09:09 
Извън линия
Потребителски аватар

Добре, :thumleft: Мерси за съвета, днес ще поръчам една нова дюза, дано имат в наличност. И ще пробвам. Дано не излезе и нещо друго, защото тогава вече нямам идея, кое може да му се развали и как да го подменя.
Наистина не знам как съм я сцепил. :( Действително го ползвам вече 12 години. Явно не съм съобразил ли нещо, разсеял ли съм се. Не знам.

Благодаря, ще пробвам. Ще пиша какво се е случило.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 юли 2020 10:35 
Извън линия
Администратор

Тези дюзи са много деликатни и много лесно се чупят. Обикновено става при затягане, или се цепват като твоята или се къса резбата.
Трябва много да се внимава при затягането - хем да се стегне добре, хем да не се престяга за да не се счупи.
Ако имаш възможност се преорентирай към аерограф с дюзи без резба, като Iwata или Harder. Там цените са други обаче.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 юли 2020 13:19 
Извън линия
Потребителски аватар

Да, малко са цифра. :( Снощи ги гледах.
Но в някакъв момент, щом си заслужават. Защо пък не. Макар, че и този на този етап ми върши работа.
Вече чакам резервната дюза. Може би утре ще е при мен. Ще тествам.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 юли 2020 15:06 
Извън линия

Аз се отказах от такъв тип аерографи, след като счупих две дюзи на 103. Също препоръчвам Harder, там може да сменяш няколко размера дюзи, без да се налага да купуваш друг аерограф ;)

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 юли 2020 15:38 
Извън линия
Потребителски аватар

Това ли имате предвид?

https://www.super-hobby.bg/products/Ultra.html

Този излиза най-евтният от модела си. Надолу има и клипче. Гледах го още снощи, защото реших да търся алтернативи на моят, разваленият.

И такива има:
https://www.super-hobby.bg/products/HAR ... A-2-1.html
;)

Ще видя какво ще стане с моя и ще помисля варианти. А иначе, ако се оправи? Дали е продаваем, поне на половината си цена? Навремето, честно казано ми костваше 150лв. (колкото е и сега де).

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 юли 2020 08:05 
Извън линия
Администратор

Нещо такова. Макар това да е от по-семплите модели, трябва да знаеш, че всичко на Harder е най-добрата възможна изработка и работи перфектно.
Аз имам няколко аерографа, но най-добрият ми е един от техните:

https://www.super-hobby.bg/products/Infinity-CRplus-2-in-1-Airbrush-2-0.2mm-0.4mm.html

С няколко резервни дюзи и игли. Перфектна изработка, лесен за поддръжка и почистване и боядисва перфектно.

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 юли 2020 11:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Само да докладвам, че вчера пристигна нова дюза. Заедно с нея си поръчах и нова пружина за буталото.
Смених ги и сега ... никакви грижи! :) Аерографа работи идеално! :thumleft: Освен, че ръси нормално, регулира се както едно време.
С две - думи: работи си.

Благодаря за помощта! :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 юли 2020 12:51 
Извън линия
Администратор

Просто внимавай занапред при стягането на дюзата и всичко ще е ОК. :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 авг 2020 14:12 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво написа:
Само да докладвам, че вчера пристигна нова дюза. Заедно с нея си поръчах и нова пружина за буталото.
Смених ги и сега ... никакви грижи! :) Аерографа работи идеално! :thumleft: Освен, че ръси нормално, регулира се както едно време.
С две - думи: работи си.

Благодаря за помощта! :salut:

Откъде си поръча дюзата?

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 авг 2020 16:04 
Извън линия
Потребителски аватар

;)
От тук:
https://www.artservicebg.com/produkt-ka ... nd=sparmax

Имат и други части за модела, имат части и за други модели аерографи. В София са, до колкото разбрах май имат и физически магазин, защото мисля, че имаше опция - вземи на място.

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 авг 2020 16:06 
Извън линия
Потребителски аватар

Благодаря. Да, мисля, че магазина им е срещу метростанция Сердика, ако са същите

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC+03:00