Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 12 дек 2018 00:41

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 22 юни 2010 18:16 
Извън линия
Потребителски аватар

Изображение

И тъй, бродя си аз из центъра на един английски град с 12 000 души население и влизам в местния магазин за един лев. Между останалите китайски ширпотреби и маркови дрехи с отрязан етикет се търкалят няколко опаковани с целофан пластмасови прибора, които се оказват този халфтрак и Чърчил в 1/72. Производител е фирмата Science Treasury. По-късно разбрах, че са точно копие на издадените от Хасегава комплекти с номера съотв. 31111 и 31127. Science Treasury произвежда копия и на други модели на Хасе.

Тъмнокафява, безумно твърда пластмаса, вериги с шарка от съвсем друго возило, но какво пък - двете "неща" купих за общо 3 паунда, при това с наличен въоръжен екипаж, съвсем малко "облой" и дори подобия на декали. Детайлите си личат почти колкото и в оригиналния релийз, и точно толкова липсват (т.е. има си доста работа). Този уикенд ми се наложи да изтъня опорните ролки с едра шкурка. Само при свалянето поне две ролки пострадаха (строшиха се), при сглабянето на ходовата не знам как ще се оправям.

Влекачът ще придружава оригиналното ми хасегавско 88мм оръдие (88mm Gun Flak 36 - kit No 31138), на което също му предстои сглабяне.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 юни 2010 18:22 
Извън линия
Потребителски аватар

Ееее, най-сетне. А то вече се притеснихме :cheers:

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 юни 2010 19:11 
Извън линия
Потребителски аватар

Има и още, но нека завърша вече почнатите и ще ги представя подробно. Имам желание да конвертирам Е-Класовския АТЗ-22 в ТЗ-22 (а за да се случи това трябват чертежи, които не намирам). Съдейки по скоростта на работата FAMO-то също ще го вкарам в билда, вече твърде дълго не съм работил по него. За авиацията още не съм сигурен, може да искам книги от PACH за Los-a.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 юни 2010 09:59 
Извън линия

Ахаааа, няма проблем!!!
Така ще ми е интересно и ще се уча.... :scratch:
Виж темата за Лос-а! :salut:
...и сваляй докато е активно!
Поздрави!

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 юни 2010 23:21 
Извън линия
Потребителски аватар

Mъничко прогрес. Реших да попълня следите от изхвъргачи вместо да шкуря цялото парче. Ще се вижда само първата следа - другите две са в закритото багажно отделение.
Прикачен файл:
P1030195.JPG
P1030195.JPG [ 80.53 KиБ | Видяна 850 пъти ]

Понеже нямам зъмба с диаметъра на изхвъргачите - попълних с 2 мм, после ще му мислим. Капотът е малко нисък, може да се наложи и по още лента да получи, за да пасне. Капакът отгоре е разместен, пришкурих го с номер 400. Платформата с двете "пейки" е отделен детайл - така Хасе си осигуряват обща рама за всички варианти, а на мен и =VNVV=Rosev - попълване и търкане (той има 3,7см FLAK). Между другото има разстояние между детайлите, формиращи бордовете - и там ще се попълва.
Прикачен файл:
P1030196.JPG
P1030196.JPG [ 91.17 KиБ | Видяна 850 пъти ]

"Кошницата" над багажника изглежда кошмарно - "парапетите" и са криви и ще се правят нови. Замислям да отворя "багажника", но ще видим докъде ще я докарам. Между другото поне при мен шасито и платформата с пейките изобщо не вървят паралелно - разминават се с поне 0,5 мм.

Ако някой има излишни вериги за това чудо - приемам подарък или купувам (гумени, пластмасови или смолни). Мойте май се оказаха Шермански, съдейки по шарката :lol: :lol: :lol:

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 юни 2010 12:31 
Извън линия

Ако ще отваряш багажника, тогава китвай и шкури и трите отвора от изхвъргачите...
Много е гадно като трябва да допълваш със свои детайли...(ленти) но пък става хубаво струва ми се!
:D

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 юни 2010 14:42 
Извън линия
Потребителски аватар

Вратите, върху които са отворите ще "отпаднат" ако отварям - ще се правят нови (страниците са по 1,2 мм). Трябва да се затвори и моторния отсек откъм седалките на екипажа - иначе ще се вижда липсата на двигател (и да се добави резервоара пред пътническото място). И - разбира се - да се направи макарата на лебедката (също както при FAMO-то на Ревел) и подпорите, на които платформата стъпва върху шасито (ни една не са направили между двата края).

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 юни 2010 00:30 
Извън линия
Потребителски аватар

Както обещах на колегата wolfenstein - малко предложение за самоделно платнище. Пускам го и тук, защото съм дал примера с платнището за този влекач - доста по-голям и по-сложен единичен детайл.

viewtopic.php?f=54&t=1273

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 авг 2010 13:29 
Извън линия
Потребителски аватар

Шасито с корпуса на макарата (заготовка от литник, предстои скъсяване) и два цилиндъра на въздушната система (спирачки?).
Прикачен файл:
P1040085.jpg
P1040085.jpg [ 42.91 KиБ | Видяна 612 пъти ]

Корпусът преди оформянето на кошницата. Виждат се заменените "парапети", капачката на радиатора, допълнителните стъпала, които ги има на истинската машина.
Прикачен файл:
P1060501.jpg
P1060501.jpg [ 77.63 KиБ | Видяна 612 пъти ]

Завършената кошница.
Прикачен файл:
P1060503.jpg
P1060503.jpg [ 39.81 KиБ | Видяна 611 пъти ]

Седалките и облегалките са "разрошени", оформени са поне малко да изглеждат като с добавените две отделни възглавници. Гърбовете са попълнени, защото имат лоши следи от изхвъргачи. Добавени са дръжките. Изцяло наново е направено отделението за управление - под, педали, скорости, ръчна спирачка, волан, преграда към моторното отделение.
Прикачен файл:
P1060504.jpg
P1060504.jpg [ 35.55 KиБ | Видяна 611 пъти ]

Под кръглото бяло нещо се вижда допълнителният резервоар пред пътника (кръгчето е капачката за пълненето му). Направих го доста схематично - трябва да е почти паралелепипед, но не се събира. Самото табло като цяло не е вярно, нито пък начина, по който съм го поставил.
Прикачен файл:
P1060505.jpg
P1060505.jpg [ 38.01 KиБ | Видяна 611 пъти ]

По-близък поглед към отделението за управление.
Прикачен файл:
P1060507.jpg
P1060507.jpg [ 41.25 KиБ | Видяна 611 пъти ]

Основният резервоар се намира под седалката на водача и пътника до него. Виждат се новите стъпалца между калниците, постеавени малко на една страна. Мисля да направя зоната поизгнила. Стъпалата на отливката в оригинал са дебели около 2мм и дори фигурка в мащаба не може да си пъхне крака там.
Прикачен файл:
P1060508.jpg
P1060508.jpg [ 39.25 KиБ | Видяна 612 пъти ]

Платнището. Това е крайният вид (за момента) на заготовката, която показах в другата тема.
Прикачен файл:
P1060509.jpg
P1060509.jpg [ 35.51 KиБ | Видяна 611 пъти ]

Корпусът с платнището, поставено отгоре. Вероятно ще изработя "скелета" на "гюрука" въпреки, че ме съмнява да се види освен ако не се гледа отдолу-нагоре...
Прикачен файл:
P1060510.jpg
P1060510.jpg [ 40.23 KиБ | Видяна 611 пъти ]

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 авг 2010 13:37 
Извън линия
Потребителски аватар

Волана има леко странна форма. Иначе платнището в съчетание с парапета изглеждат убийствено. :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 сеп 2010 00:42 
Извън линия
Потребителски аватар

Всъщност воланът си е съвсем кръгъл, но не съвсем еднаквите му спици изкривяват доста грубо образа и реших да го сваля.

И докато "ондзиден" течеше пламенна дискусия аз взех, че пръснах модела с метална боя. И не само него. Много добре изкарва всякакви кусури, както се вижда... Освен това специфичната боя е доста корава и устойчива на сваляне, което е много полезно при протриването на камуфлажа накрая.

Добавил съм основните светлини, които по принцип са затъмнени още от Хасегава, ама не с хоризонтален, а с наклонен, доста дълбок прорез. Затворени са и съм ги пооформил малко, стойките са от медна тел, което помогна доста за правилния им стоеж. Както се вижда съм добавил и предния теглич - пластинка от 0,3мм меден лист (10х Гоги!).
Прикачен файл:
P1060515.jpg
P1060515.jpg [ 50.13 KиБ | Видяна 500 пъти ]

Нещото, което се вижда, че съм забравил да китна на левия калник е мястото за поставяне на Notek-фара. Стойката му е дебела колкото осите на влекача и я отрязах (само дето тя остана у мен, а фарът изхвърча - още нещо за правене).

Шасито. Иска още кит, отстрани поне. Примирил съм се с неправилната форма на страничните вертикални греди. "Допълненията" към оста на лявото предно колело имитират отдалечено кормилния механизъм.
Прикачен файл:
P1060514.jpg
P1060514.jpg [ 58.93 KиБ | Видяна 500 пъти ]

Свалих макарата, навил съм я отделно и ще я поставя преди да съединя "горе-то" и "долу-то" на модела. Навиването и както я бях поставил щеше да е невъзможно, особено с осемте добавени подпори на платформата (виж прибързаното ми изпълнение в предишния репорт). Опорите са от 2мм Н-профил (Evergreen). Не ме питайте как съм подравнявал и на колко пъти и пак има какво да се желае :lol:

Очаквам вашите коментари и въпроси.

Изображение

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00