Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 21 авг 2018 01:59

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 68 мнения ]  Отиди на страница 1 2 3 4 5 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 03 дек 2010 22:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Ревю на модела - в ТАЗИ ТЕМА

От скоро някак ми се иска да почна малко по-малко да сглобявам този модел. Разбира се на този етап само проучвам снимки и все още не мога да се реша. Една от причините е просто, защото все още не са ме засърбяли ръцете да започна нов модел, а другата е защото напоследък няма много време. Ако се сещате, преди месеци направих ревю и отворих тема в груп билда за FW-189, а все още не съм го бутнал дори. Та за този модел, отварянето на темата не означава, че ще почна утре, просто има някои неща, които искам да попитам. Явно, още ще мине известно време докато започна модела, но ако това стане скоро, надявам се да е готов до следващата лятна изложба във Варна. :)

Въпросите ми са свързани в началото с някои аксесоари и афтърмаркет за модела. Тъй като ми се иска да създам чисто инженерна машина, мисля, че ще са ми необходими някои аксесоари. Една част от необходимите неща открих, но се чудя от къде могат да се закупят и дали може това да стане от България.

Идеите ми се въртят около няколко неща и то разделени на два етапа - първият е просто да направя модела от - до и до там. Като разбира се ще се стремя да получа нещо такова: (само камиона, не цялата диорама)

Прикачен файл:
moson09p_27.jpg
moson09p_27.jpg [ 156.79 KиБ | Видяна 620 пъти ]

Т.е правя си FAMO-то както си му е реда и го разкрасявам с малко допълнителни аксесоари. Ще ми се да получа някаква такава машина, като от снимката, точно recovery - натоварена с неща за полеви ремонт.
Втората част, която ми се върти в главата е по-скоро нещо, от което явно ще излезе диорама, но ще е необходимо много време за осъществяването й. Идеята е за нещо такова:

Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg [ 216.43 KиБ | Видяна 620 пъти ]

Основно, камион, който е спрял за да бъде поправен танк. Или изобщо, камион, който изтегля танк:

Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg [ 220.86 KиБ | Видяна 620 пъти ]

Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg [ 167.06 KиБ | Видяна 620 пъти ]

При всички положения обаче първо ще преследвам сглобяването на този модел като основна цел, а нещата, които показвам от документалните снимки са някакво бъдещо несигурно събитие, което за сега е просто идея и толкова. Всичко зависи от това какво би излязло след като направя камиона. Както се казва "каквото сабя покаже". В този ред на мисли да не забравяме, че тези камиони могат да теглят и такива неща:

Прикачен файл:
sdKfz7mitgeschuetz_Baydeww2.jpg
sdKfz7mitgeschuetz_Baydeww2.jpg [ 60.97 KиБ | Видяна 620 пъти ]

И разбира се:

http://www.luckymodel.com/scale.aspx?item_no=RE%2003174

Тъй като модела има гребло, а аз си държа да го постава, това автоматично изключва варианта да тегли оръдие. Но да спрем до тук с мечтите, защото все още модела дори не е почнат, кой знае какво може да стане до края.

За типично инженерна машина съм се спрял на някои аксесоари. А те са:

German fuel set http://www.attack-hobby-kits.cz/72321.htm Това е, защото ми се иска да има поне един варел за гориво и няколко нахвърлени туби с бензин отзад, в товарното. Разбира се намерил съм още един вариант http://henk.fox3000.com/detail72.htm , който е от А.G. Models. От тях съм се спрял и на кутии, дървени сандъци за инструменти и подобно, но се чудя как мога да се сдобия с характерните кутии за инструменти, като от снимката на модела, в началото на темата? Тук също има сандъци: http://www.goffymodel.com/universal-ammo-boxes- (вярно за муниции са, но пък какво). Те са от Goffy Model. Друго, което ми се струва наложително е може би сет с лопати, кирки, чукове и т.н. http://www.attack-hobby-kits.cz/72329.htm отново от ATTACK. И още нещо - за няколко нахвърлени каски: http://www.attack-hobby-kits.cz/72332.htm
И разбира се какво е една инженерна машина, ако няма инженери в нея: http://migproductionswebshop.com/produc ... cts_id=179 От Миг Продукшънс, но са само 3 фигурки, а цената е доста солена според мене, само за 3 фигури.

И последния, доста важен въпрос, който трябва да задам е:

Струва ли си сета на Extratech /Sd.Kfz.9 FAMO, 1/72 Extratech, кат.№ EXV 72 089/? Фотоец, който основно явно дава ново табло за камиона. Останалите детайли не знам просто за какво са. Някой мнение по въпроса?

И така, малко от на никъде я почнах темата ... но има някои неща, които са ми като идеи и ми се искаше да ги споделя, и да получа информация относно снабдяването с необходимите неща. Изобщо все още си събирам инфо около модела, преди да го почна. Както и да гледаме нещата, модела ще си върви ред по ред, както си трябва. Така, че като реша да го почна просто ще продължа да обновявам темата с актуална информация за сглобяването и всяко нещо ще си идва по реда.

Имам няколко книжки за Sd.Kfz.9, смятам за достатъчни по темата.

Waffen-Arsenal Der Zugkraftwagen 18t Sd. Kfz. 9 FAMO /Walter E. Seifert/
Танк на поле боя №31 - FAMO германский 18-тонный тягач. Часть I
Танк на поле боя №32 - FAMO германский 18-тонный тягач Часть II
Торнадо - Военно-техническая серия 106 - Sd Kfz 9 Famo германский 18-тонный тягач-ocr
Nuts & Bolts Vol 12 - Schwerer Zugkraftwagen 18 To And Variants Famo 'Bulle' ( Sd.Kfz. 9 )

Документалните снимки по-горе са от тези книги.

Последна промяна от Иво на 21 апр 2011 16:48, променено общо 1 път.

Нагоре
 Заглавие: Re: Sd. Kfz. 9 "FAMO'
МнениеПубликувано: 18 дек 2010 13:30 
Извън линия
Потребителски аватар

Да взема малко да съживя раздел "Бронетехника", че много ленив е станал :D

Лека - полека започнах работа по камиона. Направих първоначално най-елементарните неща от модела - голямата лопапа, двигател и твърдата връзка за теглене. Вчера вече пък събрах и двете половини на шасито и поставих няколко от осите. Мисля днес да продължа още малко и ако направя нещо ново, утре пак ще пусна снимки.

Прикачен файл:
PICT0238.jpg
PICT0238.jpg [ 141.54 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0239.jpg
PICT0239.jpg [ 123.03 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0240.jpg
PICT0240.jpg [ 134.03 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0241.jpg
PICT0241.jpg [ 122.87 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0242.jpg
PICT0242.jpg [ 144.25 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0243.jpg
PICT0243.jpg [ 149.8 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0244.JPG
PICT0244.JPG [ 144.27 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0245.jpg
PICT0245.jpg [ 122.79 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Двигателя не прилича много на такъв, но няма да го пипам, защото няма да се вижда. Други подобрения по шасито надали ще правя, освен може би по макарата като й дойде времето. Прави ми впечатление някои не съответствия на модела с оригинала.

Прикачен файл:
6.jpg
6.jpg [ 147.19 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Първото нещо, което прави впечатление от схемата е това, че осите, отдолу на модела са по-малко отколкото при оригиналата. За сега аз съм поставил 3, остават ми още 3. При истинския камион явно са 10. Друго нещо, което ми направи впечатление е рамената, на които се закачат ролките - при модела, вижте в каква посока са и след това вижте схемата, там каква им е посоката. При модела следват една посока, при оригинала, десните са обърнати назад, левите са напред.

По принцип бях останал с впечатлението, че когато ревел правят народни машини, при наблягат повече на качеството и достоверността. Смисъл, че немска фирма, изпипва повече от към детайлност немските машини. Патриоти! :D При този модел, обаче леко са нарушили принципа явно.
Но няма значение, ще си направя моделчето както си му е реда. :)

А към останалото има един въпрос. Интересува ме как се движи греблото нагоре/надолу? Какъв е механизма му? От книгите, с които се сдобих намерих една-единствена снимка на камиона с гребло, и разбира се тя не е толкова ясна, че да се виждат детайли. Все пак е правена преди повече от 60г. Това, което разбрах, гледайки друг модел (на Tamya, 1/35) и сравнявайки с този, установих, че явно греблото се закача на боксирното въже, което тръгва от макарата. Когато макарата се навива, вдига греблото, като се развива - го сваля. За тази цел и има и една кукичка на греблото, в средата му. Има я при модела на ревел, мисля, че се вижда от снимките.

Това е за днес, приятен ден от мен!

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2010 18:01 
Извън линия

Благодаря много за тези черно бели снимки който си пуснал! Ще са ми мнооого полезни! :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 дек 2010 13:03 
Извън линия
Потребителски аватар

Направих горната част на скоростната кутия. Дадения детайл не беше цял, а бе половинест, опитах се направя и горната част, колкото да получа силует, който ще се забелязва след като бъде направен модела.

Прикачен файл:
PICT0252.jpg
PICT0252.jpg [ 136.92 KиБ | Видяна 515 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0253.jpg
PICT0253.jpg [ 141.57 KиБ | Видяна 515 пъти ]

Гледан така детайла не е може би от най-добрите постижения, но той няма да се вижда отгоре, отпред и отзад. Ще се вижда едва-едва отстрани, като силует, след като се постави товарния кош, предницата, ролките ще се вижда само минимална част. Сметнах, че е по-добре да се вижда нещо, отколкото мястото на скоростната кутия да празно. Даже леко погледнат сега отгоре, леко е кривнат на една страна, но както казах, отгоре няма да се вижда.

Прикачен файл:
PICT0251.jpg
PICT0251.jpg [ 102.42 KиБ | Видяна 515 пъти ]

Детайла ще се вижда от тази червена черта нагоре. Даже на момент ми се струва, че е трябвало още малко по-висок да го направя детайла, но го оставям така.

Също и още:

Прикачен файл:
PICT0250.JPG
PICT0250.JPG [ 164.42 KиБ | Видяна 515 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0254.jpg
PICT0254.jpg [ 122.54 KиБ | Видяна 515 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0255.jpg
PICT0255.jpg [ 106.42 KиБ | Видяна 515 пъти ]

Всъщност работа по този модел върви леко, очаквах, че ще е по-трудно. За сега правя всичко по инструкция. Доработки ще има много малко, всъщност това са само, това, което показвам сега, няколко дръжки ще направя и това е, всичко останало е по инструкцията.

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 дек 2010 14:29 
Извън линия
Потребителски аватар

Все пак някакъв начин да направя горната част на кутията, малко по-добре? Пробвах с кит, но не стана, а и трудно се шкури там, между другите части на кутията.

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 дек 2010 20:26 
Извън линия
Потребителски аватар

Може ли някой да ми премести темата в Груп Билд "Recovery and support"?

Все пак да се включва, въпреки много късното време. А пък знам ли може темите да останат отворени. Като гледам сега, от доста пуснати там модели, има само 3 готови.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 дек 2010 15:46 
Извън линия
Потребителски аватар

Прикачен файл:
PICT0250.JPG
PICT0250.JPG [ 108.2 KиБ | Видяна 442 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0251.jpg
PICT0251.jpg [ 123.55 KиБ | Видяна 442 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0252.jpg
PICT0252.jpg [ 100.04 KиБ | Видяна 442 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0256.jpg
PICT0256.jpg [ 81.24 KиБ | Видяна 442 пъти ]

Прикачен файл:
PICT0258.jpg
PICT0258.jpg [ 103.73 KиБ | Видяна 442 пъти ]

И тук - затворих кутиите за инструменти. При модела кутиите нямаха дъна, аз им направих такива.

Прикачен файл:
PICT0259.jpg
PICT0259.jpg [ 123.77 KиБ | Видяна 442 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 дек 2010 18:48 
Извън линия
Потребителски аватар

Продължавам да се чудя какъв е принципа на сваляне/вдигане на греблото, дали е с въжето от макарата или е с някакъв допълнителен механизъм. Това ме кара и да се чудя какъв детайл трябва да има отзад, точно над теглича? По инструкция е даден ето този:

Прикачен файл:
PICT0807.JPG
PICT0807.JPG [ 86.58 KиБ | Видяна 425 пъти ]

(отбелязания в червено)

Като всъщност това представлява една основа, на която има две ролки през които минава въже. Хах, гледайки детайла не можете да разбере, че е такова нали?

Аз обаче си мисля, дали не може да се постави вместо него детайл, ето този?

Прикачен файл:
PICT0787.JPG
PICT0787.JPG [ 110.65 KиБ | Видяна 425 пъти ]

(отбелязания в червено)

Защото:

Прикачен файл:
jl4as0.jpg
jl4as0.jpg [ 56.5 KиБ | Видяна 425 пъти ]

Дали има значение за греблото дали ще е детайла с двете ролки или само тази метална плоча, която закрива задницата. Всъщност при втория вариант също има механизма с двете ролки, но той е разположен най-вляво, и е малко по-различен като детайл (също го има в комплекта)
Объркването ми идва от това, че първо имам само една, и то неясна снимка на камиона с гребло, на която не се вижда какво точно има зад него. Всички останали са на камиона без такова и отзад има именно пластината с четирите дупки, като ролките за изтегляне на въжето са вляво на шасито. Чудя се просто дали може да има и греблото и металната плоча, заедно? Ако я има, тази плоча просто ще прикрива иначе бедната детайлировка под товарния кош, като затвори изгледа за отдолу.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 дек 2010 21:47 
Извън линия
Потребителски аватар

Първо, пишеш излишно много и докато човек стигне от началото на поста ти до края забравя какво питаш.

Второ, "пластината с четири дупки" са двете крила на вратичката, която затваря резервната гума.

Трето, предвид че "шпората" или по-скоро "котвата" (а не "гребло", защото се използва като контра) е стоманена освен с въже трудно ще се вдигне. Хидравличен механизъм няма, значи по всяка вероятност се използва въжето. За целта е нужен малкия "Хах" детайл с ролките. Освен това той спасява въжето от претриване, което неминуемо би го скъсало, ако се търка по ръба и.

Четвърто - разгледай снимки на влекачи с и без "котва" и виж има ли вратичка за гумата или не и дали въжето минава през страничния детайл или някъде по средата. Можеш да споделиш - аз правя същия ама дали със или без "шпора" и още не съм решил.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 дек 2010 01:19 
Извън линия
Потребителски аватар

pgp000 написа:
Трето, предвид че "шпората" или по-скоро "котвата" (а не "гребло", защото се използва като контра)

Викам му "гребло", защото на кутията пише "earth spade", което означава "права лопата", но да не е "лопата", за това "гребло". :)

pgp000 написа:
Хидравличен механизъм няма, значи по всяка вероятност се използва въжето. За целта е нужен малкия "Хах" детайл с ролките. Освен това той спасява въжето от претриване, което неминуемо би го скъсало, ако се търка по ръба и.

Не знаех, че този детайл се нарича така. Има и двата варианта, които са малко различни на външен вид. Тук детайла е даден да се постави в средата, точно зад резервната гума и над теглича. Другият го има, защото нали Revell имат два модела "FAMO"; 1/72, със и без котва, напълно еднакви като детайлировка. При другия модел, "Хах" е в лявата част на шасито, както има и сложени врати за гумата.
Разглеждайки едно ревю на FAMO; 1/35, с "котва", там също детайла "Хах" е над теглича, като буксирното въже е закачено за кука на "котвата". Резервна гума няма, въжето минава през нейното място, директно.

Прикачен файл:
72139719IItjev_fs.jpg
72139719IItjev_fs.jpg [ 105.36 KиБ | Видяна 399 пъти ]

Прикачен файл:
72140936dWnGsV_fs.jpg
72140936dWnGsV_fs.jpg [ 130.95 KиБ | Видяна 399 пъти ]

pgp000 написа:
Четвърто - разгледай снимки на влекачи с и без "котва" и виж има ли вратичка за гумата или не и дали въжето минава през страничния детайл или някъде по средата. Можеш да споделиш - аз правя същия ама дали със или без "шпора" и още не съм решил.

Ето, първо снимки, които имам с "котва", всичко е друго е без.

Прикачен файл:
SdKfz-2.jpeg
SdKfz-2.jpeg [ 14.14 KиБ | Видяна 399 пъти ]

Прикачен файл:
Bundesarchiv_Bild_101I-208-0014-17A,_Russland-Nord,_Zugkraftwagen_mit_Geschütz_auf_Brücke.jpg
Bundesarchiv_Bild_101I-208-0014-17A,_Russland-Nord,_Zugkraftwagen_mit_Geschütz_auf_Brücke.jpg [ 31.7 KиБ | Видяна 399 пъти ]

И на двете снимки се вижда, че няма вратички за гумата. Но и на двете не се вижда ясно механизма за въжето. Във всички други снимки вратите ги има, но няма "котва", буксирно въже се вижда на някои като спомагателно, излизащо от лявата част на шасито, точно до левия калник. А детайла "Хах" е също вляво, до левия калник. Самото теглене става посредством твърдата връзка (която я има и в този сет, на ревел). Утре ще пусна още някоя снимка, сега малко по спомен я карам.
А ти, правиш същия на ревел или някой от сетовете на трумпетер? Ако искаш мога да ти пратя книгите, които съм намерил за FAMO, които и ползвам сега. В първия пост мисля, че ги бях описал поименно кои са.

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 дек 2010 20:23 
Извън линия

Втората снимка не е FAMO,а SdKfz 7-KM 11 ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 дек 2010 20:27 
Извън линия
Потребителски аватар

Това може да означава само едно - нямам снимки на sd. kfz.9 с котва :D
Но той принципа на скачване и използване би трябвало да е същия като при 9-та.

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 дек 2010 21:03 
Извън линия

Неее,влекача който дърпа гаубицата е SdKfz 7,на другата са две FAMO :) Седмицата изобщо няма гребло-както и всички останали немски влекачи :) Видиш ли гребло,значи е FAMO :bounce:

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 дек 2010 21:19 
Извън линия
Потребителски аватар

Колегата е възприел за "гребло" детайла върху станините на влаченото оръдие. Случва се ;)

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 яну 2011 13:24 
Извън линия
Потребителски аватар

Малко по-късно днес ще обясня какво съм правил по модела. :thumleft:
Прикачен файл:
PICT0282.JPG
PICT0282.JPG [ 165.78 KиБ | Видяна 318 пъти ]
Прикачен файл:
PICT0283.JPG