Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 08 апр 2020 21:18

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 192 мнения ]  Отиди на страница Предишна 17 8 9 10 1113 Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Potez 630 - 1:48 - Azur
МнениеПубликувано: 14 дек 2010 19:01 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

да отбележа малко напредък...
Опитвам се да докарам различни отенъци на алуминия с няколко цвята Alclad.

Ето как изглежда процеса на маскиране.
Прикачен файл:
IMG_8500.jpg
IMG_8500.jpg [ 181.63 KиБ | Видяна 436 пъти ]
Прикачен файл:
IMG_8501.jpg
IMG_8501.jpg [ 172.3 KиБ | Видяна 436 пъти ]

Един по един отделните панели се маскират. Както се досещате не мога да маскирам (или не е лесно) съседни панели, затова процеса маскиране-боядисване-размаскиране се повтаря 2-3 пъти, докато боядисам достатъчно количество панели.
След маскиране на каквото успея на този пас, следва боядисване с някой от цветовете. Гледам да е хаотично т.е. не спазам никакъв принцип при оцветяването на панелите.

Ето и резултата след 2-ри пас
Прикачен файл:
IMG_8502.jpg
IMG_8502.jpg [ 178.75 KиБ | Видяна 436 пъти ]
Прикачен файл:
IMG_8503.jpg
IMG_8503.jpg [ 168.98 KиБ | Видяна 436 пъти ]
Прикачен файл:
IMG_8504.jpg
IMG_8504.jpg [ 183.56 KиБ | Видяна 436 пъти ]
Прикачен файл:
IMG_8505.jpg
IMG_8505.jpg [ 187.39 KиБ | Видяна 436 пъти ]
Прикачен файл:
IMG_8507.jpg
IMG_8507.jpg [ 176.46 KиБ | Видяна 436 пъти ]

Цвета дуралуминий почти не се различава от чистия алуминий, така че не навсякъде апарата "улавя" разликата. Гледано под различни ъгли обаче си се вижда, че е по-различен.

Ако забележите нещо за оправяне, казвайте? че скоро мисля да минавам на ваденки и лак.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 дек 2010 19:14 
Извън линия
Потребителски аватар

Страхотно изглежда. Според мен можеш спокойно да лепиш ваденките. :thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 дек 2010 19:27 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Гледам да е хаотично т.е. не спазам никакъв принцип при оцветяването на панелите.

Наистина от снимките много не се забелязва, но искрено се надявам панелите да си ги правил симетрично (ляво/дясно) еднакво оцветени, макар и хаотично.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 дек 2010 19:29 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

McVess написа:
...искрено се надявам панелите да си ги правил симетрично (ляво/дясно) еднакво оцветени...

не, трябва ли?
не виждам логика защо да са симетрични?

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 дек 2010 19:36 
Извън линия
Потребителски аватар

Навсякъде където съм чел или гледал демонстрации за този прийом подчертават (даже натъртват) че идентичните панели ляв/дясно (крило например) трябва да се правят с еднакъв отенък. Директно обяснение не съм срещал, но по пътя на логиката се предполага че еднаквите панели са изработени от еднакви материали, от един производител и от една и съща партида и поради тази причина имат еднаква промяна на цвета с течение на времето.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 дек 2010 19:40 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво, би ли изброил, кои точно нюанси на Алклада си използвал? Ако си го сторил нейде по-напред - прощавай че питам пак :oops: .
И една добавка от мен (както някой си написа по мой адрес, че мен само за даване на безполезни "акъли" ме бива и за нищо друго, та гледам да не ми пада "ремомето" :lol: :lol: ): елероните и кормилата са от плат, боядисан с алуминиев грунд. В действителност тези зони се различават видимо от истинския метал - при тях най-обикновен моделистки цвят "алуминий" стои по-близко до оригинала, отколкото металайзър. А може би ти вече имаш някакво подготвено решение? :roll:

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 дек 2010 20:19 
Извън линия

И аз съм се заел с тая работа и дано поне малко го докарам, като теб :salut:
Кансо правилно говори и алклада можеш да го притъпиш с разредено масло и става
много добре, там където трябва да е по мат

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 дек 2010 21:01 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

@McVess - първоначално се засилих да ги правя симетрични, но стои странно. Повече прилича на дефекти, а не на различни отенъци на цвета. Ако са разбъркани цветовете изглежда по-реалистично.
Всъщност това е добра идея някой ден да проверя на истински самолет, в някой музей, дали са симетрични.

@CANSO - в момента тествах с White alum, Dark alum, Duralum, Semimat-alum, Polished alum, но последния го търках да се матира, че много лъщеше.
Този семи-мат май е точно за платнените части. Мерси че подсказа :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 дек 2010 21:35 
Извън линия
Потребителски аватар

Станало е супер! И според мен не трябва да са симетрични, няма да изглежда толкова реално.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 дек 2010 22:17 
Извън линия
Потребителски аватар

:shock: :shock: :shock:Откъм боядисване си го докарал на 6+.Супер! :salut:Лично мое мнение е, че панелите не би трябвало да са симетрични.Първо:едва ли някой в завода е тичал да ги разпределя по цветове(оттенъци), и второ:така изглежда по-добре. :biggrin:

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 дек 2010 10:00 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

И така, от доста време се опитвам да си направя контури (или както се казва) за маската на зеления цвят на окраската около пилотската кабина.
Ей тази
Прикачен файл:
p630-c3.jpg
p630-c3.jpg [ 20.03 KиБ | Видяна 341 пъти ]

Повече исках да се пробвам да направя векторна графика за режещ плотер, не че ще я режа на плотер, но да се опитам да се науча да чертая с тия програми. Е разбира се ако имаше някъде на разположение режещ плотер, би било чудесно :king:

И така реших, че CorelDraw ми е много сложен, пък и е само платена версия и то скъпичка за такива цели.
Намерих една подобна, безплатна програмка, доста олекотена с по-малко функции и по-лесна за разучаване DrawPlus Starter Edition

Относно окраската, стори ми се, че тази дадена в инструкцията на модела е най-коректна от всичко което намерих. Странно, че една с една тия окраски не съвпадат в нито една книга, снимка, чертеж или каквото и да е. Предполагам че всеки самолет е боядисван индивидуално, което е доста странно според мен :scratch: Мислех, че правят един шаблон и с него боядисват всички самолети, ама не, даже на снимката се вижда че са различни
Прикачен файл:
p630-12.jpg
p630-12.jpg [ 58.15 KиБ | Видяна 341 пъти ]

И така процеса на чертане с програмата изглеждаше така
Прикачен файл:
designMask.jpg
designMask.jpg [ 144.42 KиБ | Видяна 341 пъти ]

Като основа използвах снимката на инструкцията от модела.
Опитах максимално точно да повторя контурите от снимката с тази "гъвкава" крива линия.

След това махнах подложката/снимката и оставих само контурите.
Измерих размерите на модела, колко трябва да е голяма маската и я мащабирах ги до необходимия размер.
Получи се това, вече отпечатано
Прикачен файл:
IMG_8511.jpg
IMG_8511.jpg [ 42.38 KиБ | Видяна 341 пъти ]

Проба "на сухо" дали ще паснат маските на модела. Изрязах хартията да видя колко и как да изрежа маската и дали на едно парче ще стане
Прикачен файл:
IMG_8514.jpg
IMG_8514.jpg [ 44.16 KиБ | Видяна 341 пъти ]

После залепих от 40мм Tamiya тиксо върху отпечатания контур. Малко тъпа идея, но от всичките ми експерименти това се оказа най-читаво.
Изрязах с това ножче, което е с много къс връх и е най-удобно за тая цел.
Прикачен файл:
IMG_8515.jpg
IMG_8515.jpg [ 25.99 KиБ | Видяна 341 пъти ]

И после сложната част да отлепя маската от хартията....
Е, ако имате силно гланцирана хартия е по-лесно :?
Бавно и внимателно успях да отлепя едната маска, даже и да я залепя на модела :cheers:
ееее сетих се, че трябваше още разноцветни панели да правя, ама не се стърпях и лепнах маската :roll:
Прикачен файл:
IMG_8516.jpg
IMG_8516.jpg [ 46.13 KиБ | Видяна 341 пъти ]

Е тази привидно проста работа ми отне бая време, най-вече работа с програмата за чертане.
Ако имате идея как може да стане по-просто, кажете как би могло да стане или да подобря този процес на правене?

файловете в мащаб 1:48
контурите в JPG формат Изображение , работен файл Изображение и само контури Изображение в DrawPlus формат

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 дек 2010 15:42 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Ако имате идея как може да стане по-просто, кажете как би могло да стане или да подобря този процес на правене?

Стъпката с тиксото и повторното изрязване можеш да я прескочиш, ако използваш направо хартиения шаблон. Намажи го с вода и една капка лепило (бяло) разтворенo в нея. Намести шаблона върху модела - защото е мокър, той малко се разтяга по кривите. Изисква внимание, но не е трудно. Сетне изсуши мокрия шаблон върху модела със струя въздух от аерографа. Със сешоар няма съшия ефект. Въздухът от аерографа "набива" шаблона върху разшивкaта. Пръскай боята. Това е традиционен начин.
По-модерен вариант (като за теб, който обича разни хай-тек материали :thumleft: ): в художноческите магазини има спрей-лепило, което може да направи от всяка хартия, такава, като от мемо-бележките - да се залепя и отлепя многократно (поне 3-4 пъти). Ако напръскаш хартиения шаблон с такова лепило и позиционираш върху модела, ще издържи пръскането с аерограф и сетне се маха лесно. Това важи за всякакви камуфлажи и шаблони, разбира се. Лепилото, ако не е старо, не оставя никакви следи по боята и не я вдига, както става с някои маскиращи ленти. Хартията на шаблона трябва да е по-тънка, за да се огъва по модела (когато става дума за тялото).

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 дек 2010 20:57 
Извън линия
Потребителски аватар

Поздравления!

Според мен панелите можеш да направиш дори докато правиш лаковото покритие накрая - като ги маскираш и пръскаш с "тониран" лак ;)

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 дек 2010 09:02 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

pgp000 написа:
...докато правиш лаковото покритие накрая...

Тъкмо над този въпрос съм заседнал, а с какво се прави лаково покритие върху тези бои?
алуминиевите части са боядисвани с Alclad бои.
Към тях има също на Alclad един прозрачен лак. Някой пробвал ли е дали може този лак да се нанася върху алуминиевите Alclad бои?
купих си лака, но ме е страх да го плесна върху боите :scratch:

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 дек 2010 09:12 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Към тях има също на Alclad един прозрачен лак. Някой пробвал ли е дали може този лак да се нанася върху алуминиевите Alclad бои?
купих си лака, но ме е страх да го плесна върху боите :scratch:

Това му е идеята на този лак, но имай предвид че е изключително гланцов. Аз го ползвах върху Камарото и върху оня what if Тайфун Сините Ангели (там има и алклади под лака). Но и в двата случая дълго време след боядисване лака някак си ми лепнеше на места (без да има последствия). Може би аз нещо не съм направил както трябва, защото когато споделих този факт със Стефанов получих отговор че при него няма такива проблеми и със сешоар съхне много бързо.

По принцип какъвто и лак да пръснеш няма начин да не се промени отенъка на алуминия. Но пък ако не го покриеш е податлив на отпечатъци. :D Май не ти помогнах много :scratch:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 192 мнения ]  Отиди на страница Предишна 17 8 9 10 1113 Следваща

Всички времена са UTC+03:00