Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 06 апр 2020 23:40

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 07 яну 2016 18:59 
Извън линия
Потребителски аватар

Модел: УРАЛ-375А
Производител: ICM

Прикачен файл:
1.JPG
1.JPG [ 129.19 KиБ | Видяна 1028 пъти ]

Завърших този модел, на руски, командирски камион - УРАЛ. Имам модела от доста време, като подарък в една от изложбите на Модел клуб Варна.
Масово тези камиони са в зелен цвят. В инструкцията е даден и пустинно-зелен камуфлаж, но не го харесах. Не исках и да правя зелен камион, защото така и иначе скучния, на външен вид модел, щеше да стане още по-скучен.
След дълго търсене на варианти за окраска, която да разчупи малко външния вид, намерих снимка на пожарен УРАЛ-4320. По тази снимка направих и модела.

Прикачен файл:
Ural-375D-shtabnoy_baza-MChS-s.Kuleshovka_24.05.2007.JPG
Ural-375D-shtabnoy_baza-MChS-s.Kuleshovka_24.05.2007.JPG [ 194.3 KиБ | Видяна 1028 пъти ]

* Изработка:

Модела е сглобен на 95% от кутията. Този път не ми се задълбаваше в доработки, освен един-два детайла по ходовата част, които може да се добавят, друго почти няма какво да му се прави. Е, не съм ги добавял, направих му задните светлини, които липсват, отпред - степенката за качване, чистачки. От комплекта - не съм слагал главната антена, просто в случая няма смисъл от нея.
На оригиналната снимка камиона на покрива има сигнална лампа, която не успях да изработя. Пробвах различни варианти, в продължение на дни, но така и не успях да я направя. Предимно заради боята. За това се отказах от нея, а като компромис - боядисах оранжевите, сигнални светлини в синьо.
Сглобява се лесно, с малки изключения, заради неясни моменти в инструкцията. Всичко си пасва почти от първия път, с изключение на стъклата на кабината. Много дебели са и трябваше да ги пиля, от опитите да ги напасна, челните стъкла се надраскаха. Накрая от бързане повредих и страничните. Дясното, заради повечко лепило, се замъгли. Лявото - направо изпуснах капка отгоре му, въпреки че я почистих бързо, и то се замъгли.

* Боядисване:
Шасито, тъй като е черно, боядисах с черен спрей, заедно с гумите. Кабината и командирския фургон боядисах първо с бяла боя на ревел 371 (полумат). Облепих с тиксо, за да направя белите линии (едната на тавана стана една идея по-дебела), след това боядисах целия модел с Модел Мастер 2127 - Russian marker red. Разбира се по правило, боичката на ММ е прекрасна, никакви проблеми, всъщност проблеми нямаше и с бялата....

* Тониране:

Исках да направя доста чист модел, без кал, прахоляци или ожулвания. Идеята беше за сравнително новичка и спретната, пожарна машина. На целия модел направих само смивка, която в последствие изсветлих докато остане малко, колкото да подчертае линиите. Все пак, тук-там е малко по-плътно черно.
Искаше ми се да има лека лъскавина по целия модел, която не успях да получа. Явно, наистина ми трябват моделистки лакове. Лакирах модела с лака на Марабу, който имам и е сатенен. Този път почти успешно. Модела изсъхна за 24 часа и не лепне, но ефекта е много слаб, дори след 2 ръце. Сатена явно не прави слаб блясък :D Ефекта от лака се вижда само на дневна светлина, с просто око и под определен ъгъл на светлината. Все едно го няма. Освен това, лака подчерта смивката и леко я потъмни. :evil:
Ходовата част, заедно с гумите запраших със сух пастел. Лака го запечата много добре. Минах с черно ръбовете на стъклата, в кабината, за да имитирам уплътненията.

* Декали:

Само регистрационните табели. Водейки се от снимката по-горе, по вратите не съм слагал нищо. Без номера и име на частта.

* Заключение:

На мен ми харесва, най-вече заради различната окраска, иначе си е обикновен камион. Ако беше зелен щеше да се изгуби сред всичко друго. Едва ли обаче ще се хареса на всички, тъй като документална снимка на 375 в такъв вид - няма. Но за мен е едно симпатично попълнение в колекцията. Така, че ще ме радва от витрината. :)

Останалите снимки:
Прикачен файл:
2.JPG
2.JPG [ 113.84 KиБ | Видяна 1028 пъти ]

Прикачен файл:
3.JPG
3.JPG [ 121.98 KиБ | Видяна 1028 пъти ]

Прикачен файл:
4.JPG
4.JPG [ 116.11 KиБ | Видяна 1028 пъти ]

Прикачен файл:
5.JPG
5.JPG [ 111.6 KиБ | Видяна 1028 пъти ]

Прикачен файл:
6.JPG
6.JPG [ 115.94 KиБ | Видяна 1028 пъти ]

Прикачен файл:
7.JPG
7.JPG [ 121.91 KиБ | Видяна 1028 пъти ]

Прикачен файл:
8.JPG
8.JPG [ 117.53 KиБ | Видяна 1028 пъти ]

Прикачен файл:
9.JPG
9.JPG [ 114.89 KиБ | Видяна 1028 пъти ]

Прикачен файл:
10.JPG
10.JPG [ 116.47 KиБ | Видяна 1028 пъти ]

Това е всичко! :thumleft:
Поздрави!

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2016 22:31 
Извън линия
Потребителски аватар

:salut: Адмирации за модела! :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2016 22:35 
Извън линия
Потребителски аватар

:thumleft:
Мерси!
Утре ще пусна снимка на модела заедно с бурканче боя, за сравнения на размера. Забравил съм. Камиона е малко по-нисък от буркачето на МоделМастер.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 10:03 
Извън линия
Потребителски аватар

:thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 10:16 
Извън линия
Потребителски аватар

И на мен ми харесва, браво!

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 11:40 
Извън линия
Потребителски аватар

Моделът и на мен ми харесва, но задължително трябва да му сложиш сигнални светлини ("буркан").

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 12:16 
Извън линия

Бравос, много спретнат модел :thumright: :cheers:
Както вика Веско, ако е възможно, тури му едни лампи.

p.s.
Тези май не носят резервна гума. Не че има значение де ;) :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 13:06 
Извън линия
Потребителски аватар

Супер, радвам се, че ви харесва, въпреки семплата си визия. :thumleft:

McVess написа:
...но задължително трябва да му сложиш сигнални светлини ("буркан").

Ако имаш идея как, може да я споделиш. ;)
Първо пробвах с прозрачния литък от кутията, към който стояха прозорците и фаровете. С дебелината и формата си, той си е направо готов за сигнална лампа. Просто режеш парче, с нужната дължина и готово. Обаче - литъка е безцветен... Боядисах го син - помътня. Боядисах го син с темперна боя, тъй като по-трудно хваща с пластмасата и оставя прозрачен слой. Но... като изсъхна боята, стана на петна, вместо да е равномерно и еднакво навсякъде.
Пробвах с тръбичките от клечки за уши. Формата докарах, цвета - не. Накрая просто се отказах. :evil: Направих обаче скарата за сигналната лампа - два пъти. :)

valcad написа:
p.s.Тези май не носят резервна гума.

:) Някои носят, други - не, не знам защо. Разглеждах доста снимки на пожарни камиони, най-вече търсейки информация за да видя къде стоят белите линии отзад. Един ЗиЛ-131, също с командирски фургон си я носеше и аз я оставих, тъкмо за по-интересно. Направи ми впечатление друго. Има някои Урал-и, в руските пожарни служби, които са си точно пожарни - със стълбите, водните оръдия, екипировката, двойната кабина. При тях резервната гума стои на покрива на кабината :? Като при това положение, изобщо не ми е ясно как я свалят при необходимост - първо, защото е много високо (камиона не е никак нисък) и второ - защото доста тежи.

И дежурната снимка за сравнение на размера.

Прикачен файл:
IMG_6265 - Копие.JPG
IMG_6265 - Копие.JPG [ 155.55 KиБ | Видяна 969 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 13:13 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво написа:
McVess написа:
...но задължително трябва да му сложиш сигнални светлини ("буркан").

Ако имаш идея как, може да я споделиш. ;)
Първо пробвах с прозрачния литък от кутията, към който стояха прозорците и фаровете. С дебелината и формата си, той си е направо готов за сигнална лампа. Просто режеш парче, с нужната дължина и готово. Обаче - литъка е безцветен... Боядисах го син - помътня. Боядисах го син с темперна боя, тъй като по-трудно хваща с пластмасата и оставя прозрачен слой. Но... като изсъхна боята, стана на петна, вместо да е равномерно и еднакво навсякъде.
Пробвах с тръбичките от клечки за уши. Формата докарах, цвета - не. Накрая просто се отказах. :evil: Направих обаче скарата за сигналната лампа - два пъти. :)

Аз бих пробвал по два начина: 1. С прозрачен литник, само че трябва да боядисаш с прозрачни бои, те няма да помътнеят. И 2.: С Прозрачни, но оцветени бъркалки за кафе или пък има такива цветни прибори за хранене, детски играчки, химикалики и т.н. Иди в Джъмбо и ще намериш поне 80 артикула подходящи. Но вариант 1. бих предпочел.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 13:19 
Извън линия
Потребителски аватар

Добре, ще пробвам! Ще мине малко време докато го направя както трябва, но ще се опитам да направя светлините.
Ако можеш да пуснеш един линк към прозрачните бои, за да потърся и в orangecenter. ;) Ако не успея, ще потърся някаква алтернатива.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 13:28 
Извън линия

Иво, много добре изглежда Урал-чето, само малко блясък ми липсва. Учудвам се на проблемите ти с лаковете на Марабу! От всички неакрилни лакове с които съм работил именно Марабу-то съхне най-бързо /точно сатена, при температура около 20-25 градуса, понася пипане на втория час без да остават отпечатъци, а след 8 часа става бетон/.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 14:23 
Извън линия
Потребителски аватар

clear blue (Gunze Creos)
transparent blue(ALcladII)
clear blue (ModelMaster)
Clear Blue (Tamiya)

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 14:29 
Извън линия
Потребителски аватар

О, Алклад не, ще разяде прозрачния литник, желателно е да е акрилна прозрачната боя.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 14:34 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
О, Алклад не, ще разяде прозрачния литник, желателно е да е акрилна прозрачната боя.

значи Tamiya, аз ползвам много Clear Yellow и Clear Orange и нямам никакви проблеми с тях, много съм доволен!

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 яну 2016 14:35 
Извън линия

Имам бои за стъкло. Сини, червени. Ще ти мацна два-три прозрачни литника и ще ти ги дам като се видим,
ако не си си решил проблема дотогава :thumright: :salut:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+03:00