Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 20 юли 2018 11:35

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Проект
МнениеПубликувано: 02 юли 2018 01:34 
Извън линия

Здравейте, моделисти. Нов съм във форума, а и в моделирането. Нямам почти никаква култура по темата, преди съм работил само с дърво, като съм правил икони и гербове, но и там нямам някакъв много голям опит.
Моделизмът винаги ми е бил интересен от ранна детска възраст, когато си купувах макети на самолети и танкове.
Сега имам една нова идея за много сериозен проект, който може и да не успея да направя, но искам да намаля шансовете за провал, като получа повече информация и съвети от професионалсити. Не знам дали пиша в правилната тема, но не намерих нищо по-подходящо във форума, затова моля да бъда извенен и админите ако смятат, че има по-подходящо място за въпроса ми, нека преместят темата. По същество:
Искам да направя модел на една средновековна българска крепост и искам да е реалистичен. Имам скици на крепостта.
Това, което ме е интересува е от къде мога да купя корк и дали той е най-подходящ за фундамент на скалите на които почива крепостта. Ако той не е, какво бихте ми предложили? Какъв материал да използвам за самата скала? Може би моделин? Също така самата крепост от какво да я направя? Оригиналът е напревен от ломени камъни споени с бял хоросан и сантрачни греди, които разделят стените на няколко пояса. Това става дума най-вече за кулите. Най-първоначално мислех да използвал малки тухлички, които да пребоядисам накрая и да изрисувам камъните. Другите опции, които обмислям са глина, която да очертая накрая пак, като камък по самата повърхност с нещо остро или реално да взема малки камъчета и да е абсолютно автентично, но струва ми се много трудно. Освен да ги купувам, мога да събера и морски камъчета с подходяща големина, но този вариант мисля, че много ще ме измъче, тъй като планирам крепостта да е голяма, близо метър по дължина. Също така не съм сигурен какво лепило да използвам или каква спойка между камъните,тухлите или какъвто вариант ми препоръчате. На каква основа трябва да лежи цялата конструкция, която да издържи тежеста й?
Когато е готова, което ще отнеме месеци, мисля да я даря на местния музей.
Благодаря предварително. :king:

Нагоре
 Заглавие: Re: Проект
МнениеПубликувано: 02 юли 2018 09:46 
Извън линия

Здравей и добре дошъл във форума :salut:
Всичкото това чудо в какъв мащаб ще е? Това, което си изброил като материали и приблизителния размер
ще направи проекта страшно тежък и малко груб, ако е по дребен мащаба. Добре е да се използват по леки
и лесно обработваеми материали. Например, с използването на най-обикновен фибран/различни дебелини/
могат да се имитират каквито искаш терени и настилки, както и зидове. Кажи мащаба и ще измислим
най-подходящия материал. Напоследък ми се случи да поработя върху разни средновековни проекти, затова,
не се сърди, но ще постна няколко снимки на моделирани терени, настилки и разни обекти с подръчни материали.
Използван е най-вече фибран, измазан с теракол+различни боички+Ц200. Ако искам да е по грубо слагам и малко
фин пясък, ако искам да финно, само теракол. Единият обект е метър на метър и може да се носи с една ръка. Не
повече от 2-3 килограма :) Мащабите са 1/200

P.S. Темата май не е за авиация, а по-скоро за наземно базиране :) :)

Прикачени файлове:
_MG_0067.jpg
_MG_0067.jpg [ 277.49 KиБ | Видяна 127 пъти ]
20180504_121732.jpg
20180504_121732.jpg [ 268.63 KиБ | Видяна 127 пъти ]
20180504_121750.jpg
20180504_121750.jpg [ 245.34 KиБ | Видяна 127 пъти ]

МнениеПубликувано: 02 юли 2018 11:05 
Извън линия

Не знам как да пресметна мащаба :D, общата площ на крепостта е близо 5дка. Стените са начупени, имам им дължините ако е необходимо. Става дума за град Копсис известен още като Аневско кале до Сопот. Горе долу по дължина на око не трябва да надвишава 1,25 метра и ширина 0,75м, но да се доближава до тези размери, така че да съответства на реалните си пропорции.
Фибран или Стиропор беше другият вариант, да. Хем по-евтино, хем по-леко. Видях, че го ползват и него в изграждането на такива конструкции.

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 юли 2018 13:28 
Извън линия

LyuboWalker написа:
Не знам как да пресметна мащаба .......

Ми 5 декара е квадрат със страни 100 на 50 метра. Като ще се прави
проект 1м на 0.70м, значи мащаба ще е приблизително 1/100. Добър е
за работа. Разгледах снимки, стените са 8-10 м., което си е добре, около 8см. високи
и дебели 1-1.5м. Ломеният камък, така на око, е около 0.50х0.50 м., което за мащаба си е
5мм на 5мм, това нещо с редене на каквото и да е ще ти вземе здравето, така че най добре
фибранче, поялника и след това се измазва. Става като истинско. Ето, например, как изглежда
така направен калдъръм

Прикачени файлове:
20180702_132401.jpg
20180702_132401.jpg [ 218.7 KиБ | Видяна 108 пъти ]

МнениеПубликувано: 02 юли 2018 15:06 
Извън линия

А с какво предлагате да го измажа?

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 юли 2018 15:21 
Извън линия

LyuboWalker написа:
А с какво предлагате да го измажа?

"Теракол" , "Химтех" или каквото и да е лепило за фаянс.
Размесва се на око с лепило Ц200/ е не съвсем много, че да не пука/
и вода. Продават и оцветители за фасадна боя. Цветове бол.
Можем да си боядисаме сместа. Това може да стане и после, вече при
тониране и завършване на готовите обекти и то с моделистки боички,
с маслени бои и с най-различните му шашми за състаряване за модели.
Но ако имитираме почви, баири е хубаво да се оцвети в началото, че после площите са големи.
Ако искаме да имитираме нещо по-грубо, като калдъръми и най-различни настилки, както и терен,
към горната смес прибавяме и малко пясък за да даде по-груба текстура, ако искаме
да е по гладко и за по дребни обекти/ като стени фасади, покриви/ без пясък. Разтваряме
сместа до гъстотата на кисело мляко и нанасяме с четка. Може и малко по-гъсто,
че да не почне пък да се стича.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 юли 2018 15:42 
Извън линия

Не е точно за крепости, а е пейзажна планинска диорама в мащаб близък до твоя ( заради материалите - еднакви с твойте може да бъдат) на водопад в планина. Клипчето е много добър нагледен пример,как "несвойствени" материали вършат страхотна работа
в моделизма. Впрочем боите и лепилата са си от моделизма.
Но фибрана, гипса, полиуретановата смола и лепилото С200 са
...от много области, но както и ще видиш, вършат страхотна работа и на нас!
Изгледай целият клип (41 Мин) който е с подробни обяснения и ...може дати даде идеи и т.н. за твоя проект.
Гипса е много благодатен за работа и олеква след изсъхване.

https://www.youtube.com/watch?v=c1Qtnvg ... e=youtu.be
:salut:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC+03:00