Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 10 дек 2019 22:00

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Грипен или F16
МнениеПубликувано: 16 яну 2019 14:24 
Извън линия
Потребителски аватар

Моля колегите, които са по-разбиращи от авиация, да изкажат мнения тук, без политизиране ако може.
Аз не разбирам от авиация и затова само ще чета :D

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
 Заглавие: Re: Грипен или F16
МнениеПубликувано: 16 яну 2019 14:40 
Извън линия
Потребителски аватар

Moarein написа:
...Аз не разбирам от авиация ...

Сигурно си единствения в България

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 яну 2019 15:14 
Извън линия
Потребителски аватар

Всъщност няма никакво значение коя машина ще вземем, в случая проблемът е именно политически, и то мега политически, затова без политизиране няма да стане твоята работа :).

Иначе трябваше да вземем ... F-18, когато ни ги предлагаха първият път (преди 7-8 години).

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 яну 2019 16:41 
Извън линия

И при мен колебанието е голямо, защото има Gripen на Kitty Hawk и F-16 на Kinetic и двата много добри.

Иначе, на мен ми е интересно, обещаха ли шведите завод за ремонт и поддръжка и ще асфалтираме ли пистите за Ф-16.

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 яну 2019 17:03 
Извън линия
Потребителски аватар

valcad написа:
F-16 на Kinetic и двата много добри.

Нъц, блок 70 даже в мащаб 1:1 няма още :). Ще почакаме малко с кокардите.

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 яну 2019 17:22 
Извън линия

McVess написа:
valcad написа:
F-16 на Kinetic и двата много добри.

Нъц, блок 70 даже в мащаб 1:1 няма още :). Ще почакаме малко с кокардите.

А, 5-6 години ей сега ще се изтърколят. Дотогава ще си лепим Миг-ве.

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 яну 2019 15:44 
Извън линия

От години следя данните...
За мен продължава да е фаворит Грипен-а.
Евтин, многофункционален ит.н.и т.н.
А и когато ни го предложиха
първият път (за под 2 млрд. ескадрилата), обещаваха десет годишен пълен офсет. Тоест въпросните два милиарда щяха да ги ползват
още десет години за съвместни предприятия (високотехнологични) на българска земя. След изтичане на срока
щяха да са доста повече на печалба съответно това не се хареса на нашите пишман политици....и на всички "съюзници".
Ама когато има икономически интереси май само Чърчил може да ги защити!!! Ние просто си сваляме гащите и се гъзим!!!

Сега за офсет не се чува почти нищо, сякаш ги е срам от тази дума. То и да се чуе нещо, нямаме вече квалифицирани хора и за чистачки дори!!!
Шведите са търпеливи, но американците са поредния
" голям" брат за България. Ето как Тръмп решава, че Европа
като е в нато, трябва да си плаща!!!
На мен това не ми напомня обаче на военен съюз (със спорна доктрина) ами на едновремешния СИВ.
СИВ означаваше дословно - съвет за икономическа взаимопомощ между социалистическите страни от източна Европа...но всъщност тогавашния " голям" брат решаваше и разпределяше всичко.

Жалко, че нашите политици само една мантра си знаят - "малка
страна сме и ще изпълняваме нарежданията на големите"!!!

Но всъщност така само прекриват, че са едри селски дупедавци!!!

' Ай...толкоз от мен, че почвам да се ядосвам!!!
:lol:

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 яну 2019 15:17 
Извън линия
Потребителски аватар

Според доклада на министъра на отбраната шведската оферта не включва част от въоръжението, компоненти и плащане на патенти към трети страни (САЩ). Което значи, че пак трябва да се преговаря със същите хора, за да използваме пълноценно закупените за по-малко пари самолети. В същото време шведите отговарят на всички условия, заложени в конкурсното начало, и цената им на час полет е около $4700 срещу 7700 за F-16.

Сама по себе си 16ката - ако и не нова като концепция - бидейки по-голям самолет с по-мощен двигател, по-ново оборудване (радар) и по-широка номенклатура от въоръжение има повече възможности. Друг е въпросът, че офертата не отговаря на условията, и че ще чакаме мнимум 6 години, за да получим всичко. Формално няма произведени машини блок 70, и няма и да има докато не се премести производствената линия, след което ще изчакаме първо Катар, а после и Словакия да си получат поръчката, a ще платим всичко предварително. Подозрително напомня на нещо от преди 30-40 години.

Относно съвместимостта. И двете машини са изцяло по НАТОвски стандарт, включително системите за обмяна на данни LINK 16 (която вече се брои остаряла и на F-15 се тестват контейнери за обмяна на данни между машини с LINK 16 и F-22/35, които ползват друг стандарт), като унграските и чешките Грипени са интегрирани 100% в с-мата за ПВО на НАТО. Базовата станиця за LINK 16 на наша територия е неприкосновена собственост на САЩ и се плаща наем за нея. Грипенът поддържа и втори, собствен стандарт за обмяна на информация, т.е. могат да обменят информация "скрито" за други ползватели на с-мата. По-малък, по-приспособен за малка държава като нашата, може да се поддържа изцяло от техници, стъпили на земята (не са нужни стълби и рампи), и няма да има нужда да се вози в Турция, Португалия и САЩ за поддържка. За цената на придобиване и експлоатация вече стана дума.

Глупостите тип "прахосмукачка" за F-16 са преекспонирани. От дугата страна на завесата се разслъждава по друг начин - поддържане на полосата + по-висок стндарт на производство = по-дълговечни двигатели (и компоненти като цяло). Бил съм в база с F-4 Phantom - и там минава камион да чисти преди полетите. Затова и двигателите там са със живот до 8000 цикъла и междуремонтен ресурс до 10 години, докато отсам завесата са на по 300 часа и общ 1500.

Каквото и да вземем - не съм оптимист, че ще лети. Справка - Bell-206 (не знам лети ли), Cougar (2 от 12), Panther (2 от 3), Pilatus PC-9M (3 или 4 от 6), Су-25, МиГ-29, С-27J. Чешем си езиците, а всъщност всичко е за е'ни пари.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 яну 2019 20:03 
Извън линия
Потребителски аватар

Не знам, ама 8 пъргави Viper-a и 2-3 Миг-а (тежката артилерия), сякаш не звучи кой знае колко зле... Доста си е прилично даже за държавата която е на "последно място" в ЕС.
ПС: Въпреки че лично аз съм фен на Грипена, защото има ВЗ отстрани (а не на метър от камъчетата) и на двигателя ще му бъде по-приятно. ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 яну 2019 11:07 
Извън линия

Шведите за толкова години предложиха коя, от коя по изгодни оферти!!! Сега просто знаеха, че няма да ги класират и въобще
не показаха какво могат.

Имаше слухове ( познайте кой ги пусна), че Грипен-а не бил съвместим напълно с
НАТО-вските изисквания, а всъщност само този модел
предлага и втора система за управление и комуникация в група
която практически е недостъпна за останалите от НАТО.
Каква по-хубаво от това? Днес си съюзник / утре може и да сте противници. Примери бол ....Русия и Украйна, Турция и Гърция...и т.н. Ето това не се харесва в Пентагона и понеже
не могат да контролират всичко, направо го елиминират в зародиш!!!

Колкото до "митовете за прахосмукачката" - факт е, че се чистят
пистите за F-16 специално, докато за другите типове самолети,
това е в реда на ...знам ли...седмичното почистване.(дори за Миг!). Най-чисти са пистите на самолетоносачите (които се
чистят ръчно - знаем как) но никога от производителя
не измислиха Double-F16!!! Тоест никога не го увеличиха ( то и планера му не става за такова увеличение като н F18 например)
за да " вкарат" втори двигател и да стане и той флотски самолет.

Никога не показаха, нещо по различно от "камък с джет"
който като спре и ...камъка си е камък! За разлика от някои други самолети ( преди "патиците" и компютрите които ги държат във въздуха)

А Грипен-а, не само, че се обслужва от техници, без стълби
но по старите стандарти може и да са обучени сержанти,
а не инженер-офицери. Тоест от него по прост технологично май е само" гарван"-а на руснаците!!!

И не само, че нему трябва прахосмукачка, но и по запазената
марка на шведите, може да излита и каца от/на шосета!!!

Колкото до F-16 bloc 70, някакси ми е писнало ние да сме
опитен полигон! От въпросния блок, няма нито един произведен.
Тоест май ще получим " фризиран" и натъпкан с нова електроника, стар принципно самолет, който тъкмо
ще му изчистят " бъговете" и съвместимостта вътре в него
на новите у-ства, и ще трябва...да купуваме нови!!!
Щото тия я ще са остарели безнадеждно ( блок 70 му е лебедовата песен) или ще са извън ресурс вече!!!

Впрочем, Грипен-а струва ми се, че беше получил и възможност
за интеграция на последните израелски ракети, което май все
още не е "дадено" на други производители! Но може и да бъркам - да е било само заявен интерес от едната или другата страна (Швеция или Израел).

Та така...
:lol:

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 яну 2019 14:22 
Извън линия

Е то цялата работа е за едни тлъсти комисионни, а какво е най-добре за България едва ли има значение в политиката. И аз се надявах за Грипен-ите, най-малкото че са европейски самолети, а и от не толкова зависима (имам предвид НАТО или Русия) държава, като за нашите бюджети става. Иначе ми се искаха новички Eurofighter typhoon ама не са ни по джоба :)

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 яну 2019 22:58 
Извън линия
Потребителски аватар

Дам, то като цяло за какво коментираме толкова подробно дефакто... то е ясно, ще се направи нова комисия която да удобри новото решение и да разгледа новите предложения след като е взето някакво (старо) решение, след което ще се направи нова комисия която да разгледа новите предложения, които са... която... нали, дефакто... българска му работа :)

Давайте да се позабавляваме поне :Д Според мен като сравнение, това е все едно да си харесам БМВ А, и докато се наканя да си го купя вече е излязло БМВ Б и докато обмислям да си го взема вече имам ново предложение - БМВ В, ама докато спестя пари да си го взема вече има предложение Г, ама цената е по-висока и затова трябва да се посъветвам с комисията, която докато реши вече има решение Д, но никога няма да се върна на БМВ А защото е морално остаряло.... За това - колкото повече се мисли - толкова по-добре... И така след 15 години никой и нищо на никаде не е мръднало.

И понеже сме толкова спрели, съвсем нормално е да си вземем 4-то поколение самолети... в 21ви век, в НАТО, дето хората разработват 6-то поколение и 1 от тези самолети ще бъде достатъчен сам да счупи 10+, та за туй защо са ни Ф-16ки или Грипени?... я по-добре да си караме на ... това и онова... (например магистралка и хеликоптерчета)...

Много ми се иска да не се окажа прав, ама май май.... надали.

Още един казус: Грипена е по-добър от Ф-16, ама американските ракети са по-добри от шведските. А сега де?! :Д Метеори vs. Amraams...

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 яну 2019 16:13 
Извън линия

Хееее, ако ще прескачаме поколения в изтребителите,
направо да ги шшнем всички и да си поискаме една
ескадрила F 302!!!
:lol: :lol: :lol:
Изображение
:salut: :thumright:
Само дето не съм сигурен че Зона 51 е американска...
тоест голЕмиу брат може пак да се разсърди!!! :scratch:

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 фев 2019 09:34 
Извън линия

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 фев 2019 12:20 
Извън линия

Хубав сравнителен клип, но нещо ...ама кой всъщност го е правил!(?) :lol:
Ето едно 6 минутно от Грипен на шосе:
https://youtu.be/49L9BlYQSjw
Впрочем шведите твърдят, че имат интерфейс
не само за "метеор"-и, но и за американските ракети.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 15 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00