Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 16 сеп 2019 17:49

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: EA-18G Growler; Revell, 1/144
МнениеПубликувано: 22 юни 2019 23:56 
Извън линия
Потребителски аватар

Модел: Boeing EA-18G Growler
Производител: Revell
Мащаб: 1/144

Прикачен файл:
START.jpg
START.jpg [ 113.3 KиБ | Видяна 474 пъти ]

Минало е мнооого време, от както последно съм правил, съответно представял самолет. Но, приятели ми подариха този малък симпатяга. И така - изработих си един, доста приятен модел, на една интересна, модерна, американска машина.

Прикачен файл:
7308550796_2380a9f955_b.jpg
7308550796_2380a9f955_b.jpg [ 108.2 KиБ | Видяна 474 пъти ]

За модела:
Ревел, кат. номер: 04904. Обикновено има някакъв скептицизъм към този мащаб (поне така си мисля). Вероятно, защото обикновено качеството не е на ниво. Но тук не е така. Модела е с доста качествена отливка. Сглобява се лесно, точно, има прекрасна инструкция и много подробен чертеж за финал.
Има две неточности обаче, като едната ме подведе, късно я осъзнах, когато това се случи, вече не ми се правеха корекции. Краищата на крилата завършват с електроника, която трябва да е със стабилизаторчета си нагоре. Монтирал съм ги наобратно. Следвайки инструкцията, монтирал съм ги правилно. В действителност - не съм ги монтирал правилно.
Има още една неточност в инструкцията, има объркване в монтирането на основния колесник. Но .. с малко съобразителност, грешката се избягва.

Кратка история:
EF-18G е американски боен самолет, предвиден за експлоатация от самолетоносачи. Базиран е F/A-18F, създаден е да замени палубният EA-6B Prowler. Производството започва от 2007г. И т.н. Повече, тук: https://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_EA-18G_Growler

Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg [ 99.28 KиБ | Видяна 474 пъти ]

Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg [ 86.46 KиБ | Видяна 474 пъти ]

Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg [ 92.2 KиБ | Видяна 474 пъти ]

Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg [ 85.03 KиБ | Видяна 474 пъти ]

Изработка, боядисване, тониране, маркировка:
Както писах по-напред, изработва се лесно, точен е и доста приятен за занимавка модел. Има много леки проблеми с няколко елемента, които могат да се коригират при изработката. Не съм правил доработки. Сглобяван е директно от кутията.
Има възможност за отворен или затворен фанар. Спрях се на отворен, защото има осигурени декали за кокпита. Хареса ми така, както и идеята да се виждат по-добре инструментите. Естествено, може да бъде изработен с прибран или свален колесник. Мисля, че при малко повече заигравка с детайлите, може и спирачната кука да се направи "спусната". ЗХО-то може да се постави в положение: снижаване/изкачване. Аз ги залепих - хоризонтално. Явно ми липсва въображение. :D
Има вариант и за различна конфигурация на въоръжението. Разбира се ... може и без ;)

Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg [ 116.68 KиБ | Видяна 474 пъти ]

Прикачен файл:
6.jpg
6.jpg [ 96.44 KиБ | Видяна 474 пъти ]

* Боядисване:
Цветовата схема е само една. FS 36320 (отгоре) и FS36375 (отдолу). Спазени са. Стабилизаторите са боядисани с Humbroll Matt 225, основен цвят. Кафявото е Revell Aqua Color 36785, по-тъмните линии са декали. Нишите на колесника - Revell Matt White., Капаците на колесниците - Signal Red на Model Master. Кабината - black matt.

Прикачен файл:
7.jpg
7.jpg [ 81.94 KиБ | Видяна 474 пъти ]

* Декали и маркировка:
Може да се изработи само един вариант: NL 540 BuNo 166894 VAQ-132 "Scorpions", Operation Odyssey Down, Lybia. Aviano AB, March 2011. С две думи: ударен самолет, при свалянето на Моамар Кадафи от власт, в Либия.
Декалите са просто чудесни, много, дори разни дреболии са пресъздадени. Схемата е подробна. На ниво е. Трябва да се има предвид, че маркировката на спирачната кука се монтира много трудно. За това, ако е възможно, хубаво нейните линии да се боядисат на ръка.

Прикачен файл:
Cockpit.jpg
Cockpit.jpg [ 78.03 KиБ | Видяна 474 пъти ]

* Тониране:
Тук, не знам колко правилно съм се представил и реалистично. Но резултата ми харесва. Смивка, черна, сухи пастели, леко разредени с вода, различни места са минати със суха четка. Имитирал съм стечове на гориво, отдолу, подчертаване на разшивката, стъпване по фюзелажа, при обслужване. Замърсяване в нишите на колесниците.

Прикачен файл:
ComboA.jpg
ComboA.jpg [ 160.64 KиБ | Видяна 474 пъти ]

Прикачен файл:
ComboB.jpg
ComboB.jpg [ 159.11 KиБ | Видяна 474 пъти ]

Прикачен файл:
ComboC.jpg
ComboC.jpg [ 127.97 KиБ | Видяна 474 пъти ]

Подложката е принт, залепен върху дървена подложка. От двете страни на подложката, залепих два видя текстура. И двете текстури пресъздават палуба на самолетоносач.

* Заключение:

Модела е чудесен, доста мъничък, но някак подробен и реалистичен. Което, на мен доста ми допада. Подходящ за мини-колекция. Заслужава си. Относно изработката, аз съм доволен, беше ми приятно и интересно да го направя и съм доволен от резултата. Сигурно може и още, но така, вече е нареден във витрината.

Прикачен файл:
FINAL.jpg
FINAL.jpg [ 108.58 KиБ | Видяна 474 пъти ]

Това е всичко от мен, дано ви хареса.
За по-наблюдателните, съжалявам за някои снимки, ако липсва фокус или са леко мътни, зърнести. Отново всичко е снимано с телефон. :thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 юни 2019 10:15 
Извън линия
Потребителски аватар

Страшен е. Крайния резултат размазва. Правих подобен, но друга версия заедно с един Ф-15. Изобщо не се доближават до твоя. Имах огромни проблеми със залепването на декалите и в крайна сметка вдигнах ръце и залепих само основните. Не искаха да хващат и никаква декална химия не ги размекваше по фюзелажа. Като оставим това и крайния ми резултат, изработката беше супер. Препоръчвам за този мащаб. И след като разбирам, че ти е доставило удоволствие ти препоръчвам да си намериш F-14A на Ревел с каталожен номер 04021 :salut: :salut: :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 юни 2019 15:15 
Извън линия
Потребителски аватар

:thumleft:

Ооо, да, след като го завърших и аз си мислех същото. За колекция от палубни самолети, в 1/144, не заемат място, струват малко и са доста качествени като отливки. Би се получила приятна колекция от "една шепа самолети" :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 юни 2019 18:32 
Извън линия
Потребителски аватар

Браво Иво, за този мащаб изглежда много добре и приятно модела. :thumleft:

Само не разбрах какво е това тъмно петно отгоре на носа (точно над цифрите 5 и 0). От снимките не се вижда добре. Там това правоъгълното нещо дето стърчи беше някаква система от електрониката и друго няма, доколкото си спомням.

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 юни 2019 21:20 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
Само не разбрах какво е това тъмно петно отгоре на носа (точно над цифрите 5 и 0). От снимките не се вижда добре. Там това правоъгълното нещо дето стърчи беше някаква система от електрониката и друго няма, доколкото си спомням.

Ако имаш предвид това, което съм оградил в червено:

Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg [ 108.34 KиБ | Видяна 422 пъти ]

На носа има някаква гърбица, да. За която съм сигурен, че при прототипа също я има, защото на няколко пъти съм я виждал по снимките.
В предната й част, по инструкция, за там има декал, представляващ черна (по-дебела) и червена линия (по-тънка), успоредни. Според схемата, декалчето се поставя именно в предната част на тази гърбица. Не съм обръщал внимание дали и при истинският самолет това е точно така или не, признавам си. Следвах схемата за декалите от инструкциите и поставих "черната" линия отпред. :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 юли 2019 21:23 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво написа:

На носа има някаква гърбица, да. За която съм сигурен, че при прототипа също я има

Под гърбицата се крие 20мм шестцевно оръдие М-61. На черната лентичка има 3 отвора - двата странични предполагам за охлаждане , а от средния пуца.
Справка-- списание '' клуб МОДЕЛ '' бр. 14 2002 год. :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 юли 2019 22:32 
Извън линия
Потребителски аватар

petkov написа:
Под гърбицата се крие 20мм шестцевно оръдие М-61. На черната лентичка има 3 отвора - двата странични предполагам за охлаждане , а от средния пуца. Справка-- списание '' клуб МОДЕЛ '' бр. 14 2002 год. :salut:

Дори и разработен на базата на F/A-18 Super Hornet, EA-18G е доста различен самолет.
В тази връзка EA-18G НЕ разполага с оръдие за близък бой и самозащита. ;) Т.е. под "гърбицата" не се крие 6-цевно оръдие.
Въоръжението е основно под-крилно и под тялото.

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 юли 2019 20:33 
Извън линия
Потребителски аватар

Ммм-да. :scratch: Май трябваше да погледна Википедия вместо да ровя стари списания.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC+03:00