Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 23 окт 2021 08:44

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 23 сеп 2021 22:03 
Извън линия
Потребителски аватар

Модел: Opel Blitz Omnibus W.39. D.A.K
Производител: Roden
Детайли: скрач + смола на BlackDog + фотоец Roden

Прикачен файл:
Cover.JPG
Cover.JPG [ 199.78 KиБ | Видяна 188 пъти ]

• Информация и технически данни:
Историята тук е сравнително кратка. Модела, който ще видите надолу, в снимките пресъздава немски автобус, на немската армия, от ВСВ. Количеството информация е оскъдно, както и документалните снимки, точно като историята на автобуса. Произвеждан между 1939 и 1943, Opel Blitz Omnibus се разпростира от цивилните улиците на Германия, през западния до източния фронт и чак до Африка. Но за кратко. Бързо, след края на войната модела и модификацията изчезват, както от производство, така и произведените бройки. С времето е модифициран, променян като дизайн, но резултата въпреки всичко – спиране на модела.
Базира се на легендарният камион на верхмархта – Опел Блиц 3.5 тона. Същото шаси, двигател, основни компоненти. Същите технически характеристики. взаимно заменям с камионите. Лек и с възможност за преобразуване в различни варианти, нужни за армията. От обикновен военнен автобус, през медицински вагон, сменен – медицински, техническа, мобилна работилница, команден пункт и т.н. Има и още, но в общи линии е това.

• Кратко въведение:
Започнах този модел през февруари, с идеята да бъде проект за месец, но така се стекоха обстоятелствата, още тогава, че се наложи да го прекъсна . Лека – полека с времето стигнах до завършека му, но доста по-късно. Уви, за сега това се очертава и последният ми модел. Едва ли скоро ще мога да представя нещо ново, вероятно ако имам свободно време, но за сега с този модела слагам някакъв условен край на моделизма . Хубав, лош.. финален . ;)

Прикачен файл:
1.JPG
1.JPG [ 161.02 KиБ | Видяна 188 пъти ]

Прикачен файл:
2.JPG
2.JPG [ 155.17 KиБ | Видяна 188 пъти ]

Прикачен файл:
3.JPG
3.JPG [ 139.4 KиБ | Видяна 188 пъти ]

Прикачен файл:
4.JPG
4.JPG [ 164.68 KиБ | Видяна 188 пъти ]

Прикачен файл:
5.JPG
5.JPG [ 152.25 KиБ | Видяна 188 пъти ]

• Изработката:
Снимки от процеса няма. Не съм правил, няма кой знае, даже нищо особено да се гледа. Сглобен е от кутията, като добавих единствено смолният комплект на BlackDog, както и известни неща, направени саморъчно. Загубих още преди време NotekLight-a от предницата и така не я намерих :/ Отдолу няма снимки, защото не съм правил нищо особено, не е тониран дори, предвид това, че няма да се гледа отдолу.
Вътре – също. Макар, че има комплект седалки – сложих само предните редове. Така и така интериора нямаше да се вижда, още според първоначалната му идея, реших да не си губя времето и с това.
Няколко думи за модела на Roden. Все още виждам по разни групи, че има хора, които подхождат скептично към моделите им. И аз го правя… но май няма основание за това. Мисля, че това ми е вторият техен модел и честно казано съм доста доволен. Първо, това което правят е рядко, интересно, в мащаб 1/72 е, не се среща при други фирми и т.н. На пръв поглед и този модел изглежда груб, труден за сглобяване, проблемен, но реално не е така. Сглобява се лесно, бързо и не изисква някакви кой знае колко усилия … А и има фотоец, в комплекта. Разбира се срещат се някои спънки, но при подобен тип производители, но не мисля, че е фатално.
Променил съм разположението на кирката, заради багажа, стори ми се и интересно да е на предният капак. Самоделните елементи мисля, че се виждат, без да ги описвам – платнища, въжета, разни колани и т.н. Другото е смолен комплект, фотоец от самият модел.
Не знам друго какво да добавя, разгледайте снимките и се надявам да ви хареса и вас.

Прикачен файл:
6.JPG
6.JPG [ 149.84 KиБ | Видяна 188 пъти ]

Прикачен файл:
7.JPG
7.JPG [ 142.78 KиБ | Видяна 188 пъти ]

Прикачен файл:
8.JPG
8.JPG [ 142.07 KиБ | Видяна 188 пъти ]

Прикачен файл:
9.JPG
9.JPG [ 154.56 KиБ | Видяна 188 пъти ]

Прикачен файл:
10.JPG
10.JPG [ 135.38 KиБ | Видяна 188 пъти ]

Последна промяна от Иво на 23 сеп 2021 22:11, променено общо 1 път.

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 сеп 2021 22:09 
Извън линия
Потребителски аватар

• Боядисване и тониране:
Защо в този вариант? Ами просто, в моделизма, имам може би 5 най-любими неща или 10.. Като в челната 5-ца са медицинска техника (под различна форма) и много харесвам африканският театър, от ВСВ. Дори мога да кажа, че Дойче Африка Корп, по ми лежи на душата, като вариант за изработване и са ми интересни. И комбинацията между двете : медицински бус + Африка и D.A.K – има ли какво още да се умува. :D
Боядисан е боя: Humbrol Mat 225. Тониран със сухи пастели, други бои, моливи, темперни бои, смивка, лека.. И това е като цяло.
Реално няма нищо особено по изработката. Просто следване на някакви правила и чистото му сглобяване.
Нямам подложка този път, имам основа за подложка, но нищо не ми хрумна какво да направя. За сега ще остане така. Живот и здраве, като се по наместим малко може да му се направи някаква основа. Моделите ми са прибрани в кутии, в един голям кашон .. Уви и този отива там за някакво време.

Прикачен файл:
11.JPG
11.JPG [ 127.32 KиБ | Видяна 187 пъти ]

Прикачен файл:
12.JPG
12.JPG [ 140.23 KиБ | Видяна 187 пъти ]

Прикачен файл:
13.JPG
13.JPG [ 158.62 KиБ | Видяна 187 пъти ]

Прикачен файл:
14.JPG
14.JPG [ 175.39 KиБ | Видяна 187 пъти ]

Прикачен файл:
16.JPG
16.JPG [ 158.79 KиБ | Видяна 187 пъти ]

С армейският събрат:

Прикачен файл:
C-3.JPG
C-3.JPG [ 167.75 KиБ | Видяна 187 пъти ]

Прикачен файл:
C-4.JPG
C-4.JPG [ 189.24 KиБ | Видяна 187 пъти ]

Редовната справка за сравнениена размера.

Прикачен файл:
Last.JPG
Last.JPG [ 163.6 KиБ | Видяна 187 пъти ]

Това е всичко, дано ви хареса, надявам се да е сполучлив и интересен. На мен лично ми беше приятен целият процес по сглобяване. А и самият модел е по-различен… Навремето го взех, именно защото беше автобус, беше военен, без с африканска маркировка. Нещо по-различно.
Извинявам се ако снимките са в повече, а пък като кадри се застъпват. Исках да покажа повече и колкото мога.
С това за сега слагам и край на хобито. Ако има време (тъй като има неща незапочнати) ще се появя пак с поне едно ревю . До тогава – със здраве, моделисти! И знайте, че 1/72 е един много добър мащаб :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 сеп 2021 12:46 
Извън линия

Чудесен модел като за бенефис,макар че не ми се вярва да издържиш дълго без моделизма.Тя тази креста лесно не пуска човека,лично аз съм го оставял няколко пъти :D
Модела наистина е много добър, детайлен и състаряването ми харесва.Презентацията ти също е много на ниво-изобщо като цяло :salut:
Ако трябва все пак нещо да кажа /не като критика ,а съвет по скоро/ забелязах няколко дефекта при сглобките-особено при лявата ,шофьорската врата под огледалото.И другото-съдържанието на покривния багажник,както и медицинския кръст на покрива са някак свежи ,ярки и гланцови на фона на износената и запрашена машина.
Но това са общо взето дреболий,общото усещане е на чудесно свършена работа! :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 сеп 2021 10:25 
Извън линия
Потребителски аватар

:thumright:
Първо - благодаря за коментара и за отзивите. :salut:

kontraforce написа:
Чудесен модел като за бенефис,макар че не ми се вярва да издържиш дълго без моделизма. Тя тази креста лесно не пуска човека,лично аз съм го оставял няколко пъти :D

И аз не вярвам много, но в момента пооправяме леко някои неща, тъй като си взехме собствено жилище, а паралелно с това чакаме съвсем скоро и първият ни наследник. И се готвим и за него. Това води до сериозен дефицит на свободно време и известна умора. Което пък ме лишава от разпускането с моделизъм, за в бъдеще - пак ще се върна в играта, надявам се. ;) 8-)

kontraforce написа:
забелязах няколко дефекта при сглобките-особено при лявата ,шофьорската врата под огледалото

Да, така е, надявах се никой да не забележи :roll: ноо.. При сглобяването на вътрешната част : табло, предната част на пода към шасито, още в началото съм разчел или не разбрал правилно инструкцията. Имаше отбелязани някакви отстъпи или .. още не мога да разбера какво са искали да кажат там. Които в началото, като ги направих, ми изглеждаха правилно монтирани, но после се оказа, че те са основа и са много важни за напасването на външата част: т.е. за предницата и самото купе (което пък е от 5 отделни части - предна, 2 страници, задна и отделен покрив, образуващи обща конструкция). И тази ми първоначална грешка, в последствие се оказа проблем при напасването на купето. Което доведе до това разминаване, което виждаш. Втората ми грешка тук, е че може би трябваше да се опитам някак да го коригирам с кит, допълнително, което видно не съм правил.

kontraforce написа:
И другото-съдържанието на покривния багажник,както и медицинския кръст на покрива са някак свежи ,ярки и гланцови на фона на износената и запрашена машина.

Във връзка с това, да си призная - не знаех как да ги тонирам. :oops: Забелязах, че имат някакъв контранст на фона на останалото и след коментара ти пак гледах снимките и уви - има разлика. Но както описах - не можах тук да разбера как ги направя. Гледах други снимки на подбни модели, но така и не успях да проумея как да направя някои специфични цветове на износването, как да модулирам малко прах, светлосенки или дори дали трябва да са зелени самите одеяла, които "носи" в багажа си, автобуса. Още ми е трудно да имитирам и дърво, а там има и дървени сандъци. С червеният кръст на покрива е същото положение. Не успях да измисля, чисто логически как би следвало да изглежда ако се износи, до колко трябва да бъде олющването и т.н.
При тонирането следвам една логика, която е приложена и тук: гледам модела и се опитвам да си представя при реалното му движение: къде, как и колко би имал контактни части - с настилка, околна среда, хора и т.н. Външно въздействие. За да нанеса прах, кал, ожулвания, следи от пипане.
Тук, за покрива не можах да измисля кой е правилният начин, и сега дори не знам как е правилно и редно да се тонира, така че да му предам още малко реализъм. :?
Така, че, да, има това, което си описал - липсва му още малко.. но причината са пропуски в уменията ми.

:thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 сеп 2021 18:30 
Извън линия
Потребителски аватар

Екстра е бусчето :thumright: . Успех, късмет и щастие в живота, рано или късно, ще успееш да се върнеш към хобито.

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 окт 2021 19:43 
Извън линия
Потребителски аватар

:thumleft: :salut:
Благодаря! :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 окт 2021 10:44 
Извън линия
Потребителски аватар

Чудесни неща показваш в малкия мащаб, и аз не вярвам, че му дърпаш чертата. :D
Виж, една творческа пауза в търсене на инспирация по- добре звучи и накрая сигурно ще излезе вярно.
Поздрави!

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 окт 2021 10:05 
Извън линия
Потребителски аватар

Добре е станала линейката (или каквото там се нарича, аз не разбирам много).
Естествено - трябва й подложка и витринка ама ти си знаеш.

Колкото до моделизъма - имаш ли желание, време ще намериш.
Аз лично работя сутрин от 5.00 до към 8.30.
Всичко се свежда до организация на времето.

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC+03:00