Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 18 сеп 2021 09:37

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна 17 8 9 10 11 Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: BERBICE 1789 1/48
МнениеПубликувано: 26 яну 2021 10:55 
Извън линия
Потребителски аватар

Любо, благодаря ти за подкрепата. Джама верно стана много маниашки. Да видиш във ArtCam каква френска лилия съм спретнал. Само да и оправя средната връзка и ще ти пратя да я видиш.

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 яну 2021 16:11 
Извън линия

"За да работи машината зад нея стои човек."

Къде видя човек в този случай? Кой върти врътките на координатната маса? Никой не отрича машините, ако към моите теми се използваше четенето с разбиране, щеше да разберете какво имам предвид, особено темите за инструментите.

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 яну 2021 17:05 
Извън линия
Потребителски аватар

А може ли да поговорим малко за машината? :)
Би ли споделил марка/модел и първите впечатления ?
До колкото знам добрите рутери струват парички, а по-евтините модели, не са много точни.
Някои даже се разхронизират /губят си настройките/ по време на работа.

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 яну 2021 21:01 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво, ква марка, китайка от чехия.
https://www.ebay.de/itm/372696702574
За нашите нужди е предостатъчна. Има USB, така че се кара от лаптоп. Точност от 0,02 мм е повече от добра.
Естествено, докато я купих излезе нов модел. 3018 MAX metal. Тази е малко по скъпа. Ако си купуваш тази е по добра. Машините от по висок клас едва ли ще покажат по добри резултати.
Ако искаш нещо по подробно пиши на лични.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 яну 2021 11:44 
Извън линия
Потребителски аватар

Колеги, не можем да си заравяме главите в пясъка. Вече без такива машини, съвременен моделизъм е невъзможен. Навлизат във всички етапи на процеса. Баранов вече показа изработване на чернови корпус на ЦНЦ. Това освен че е много по точно, но и дава възможност за перфектна разметка на бархоути, батапортове, прозорци, даже и на чистова обшивка. Те рускоговорящите колеги от доста време се бяха насочили за изработка на чернови корпуси към Шевелев (може да има и други), но той все пак е човек и интерпретирането на чертежите не му е чуждо.
С други думи ЦНЦ технологиите позволяват да направим неща, които до скоро смятахме за невъзможни. А къде отива майсторлъка. Ами опитайте да направите 3D модел на котва френски образец от началото на 18-ти век например.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 яну 2021 12:47 
Извън линия

Наистина липсва четенето с разбиране. Ще се самоцитирам от първия ми пост по въпроса:

"С какви очи ще застанеш до някой, който си е вадил очите, за да направи прозорците на ръка. Би трябвало да се направи нова категория при състезанията, както има за боядисани кораби, така да има и за използване на машинно изработени детайли при моделите."

Не отричам новите технологии, но трябва нов раздел в състезанията и там си мерете на кой CNC фрезата е по-добра. Защото въпроса опира до това кой има по-добро оборудване, а не до майсторлък в изработването на детайлите, каквато е идеята на хобито.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 яну 2021 14:05 
Извън линия
Потребителски аватар

Не се изразяваш сложно, стана ясно от първия път. Просто имам филтър за глупости.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 яну 2021 16:03 
Извън линия
Потребителски аватар

Ама Коцето май е прав.

Ето какво пише в дебелите правилници:

4.6. Строителни предписания:

1. До състезания в класове С-1 до С-8 се допускат само модели, които моделистът (участникът) е изработил сам.
1.1. Промишлено произведени модели не се допускат. При установяване на нарушението моделът се дисквалифицира.
1.2. В клас С-6 се допускат само пакетирани модели, изработени чрез шприцване, произведени промишлено и намиращи се в търговската мрежа. Разрешени са допълнения и модификации.
1.3. В клас С-7 се допускат модели, изработени само от хартиени промишлено отпечатани листи, налични в търговската мрежа (търговска стока). Разрешени са допълнения и изменения.
2. Моделът и/или моделното съоръжение не трябва да надминава габаритна дължина от 2500 мм, освен ако моделът е построен в мащаб 1:100 или по-малък. При моделите на съоръжения площта се ограничава до 2 кв.м.
3. Строителният мащаб е свободно избираем. Приложими са метрични или инчови мерки.
4. Всички части и строителни групи, които са изработени промишлено или от различни от назованите в паспорта на модела лица, не се оценяват. Те не се считат за налични и се посочват в паспорта на модела. Изключение са полуфабрикатите: въжета, вериги, тръби, профили, такелаж и др.

Въпроса е - изработеният на ЦНЦ детайл полуфабрикат ли е, или промишлено произведен.
;)

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 яну 2021 17:22 
Извън линия
Потребителски аватар

Нито едното нито другото. Моделиста сам си е направил 3D модела, което е авторския момент, направил си е заготовката (и полуфабрикат няма), и си го е фрезовал сам. Кое е промишленото.
ЦНЦ фрезата си е нормална фреза, дали ще въртиш врътките на ръка или с компютър е същото. Да, освен другото трябва да можеш да си направиш файловете, което са си сериозни умения. А машината се настройва не по лесно от нормална фреза.
Така че запрятайте ръкави и марш в 21-ви век. :lol: :lol: :lol:

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 яну 2021 17:28 
Извън линия
Потребителски аватар

Добре де, ако си поръчам някой да ми направи орнаменти, защото нямам ЦНЦ фреза, и не ме бива с длетото, и китаеца ми ги нарпави и аз ги лепна на модела наготово - Ц1 ли е?
Или ако принтя корпуса на 3Д принтер, с дървен пълнител - Ц1 ли е?
Ако тълкуваме правилника буквално, би трянвало всеки детайл в Ц1 да бъде изработен от моделиста.
За машини не се споменава.
Но ако аз ти поръчам да ми фрезоваш детайл, и го сложа на мой модел - Ц1 ли е?
И как се разбира това при оценяването?

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 яну 2021 18:13 
Извън линия
Потребителски аватар

Това е тънък момент в правилника. Само на честна дума. Моделиста сам попълва в паспорта на модела кое е правил сам и кое е купил. Никъде не става дума за помощ от приятел.
Обаче този момент редовно се подлага на изпитание. Китайските кореги, обикновено са приносители на моделите. Изработват се от цели колективи, понякога от десетки моделисти. Друг вариант са руските (вкл. украинските и белоруските) колеги. Там е пълен кооператив. Един прави корпуси, друг прави артилерия, трети прави моделинг на декор, четвърти фрезова на ЦНЦ, пети плете въжета, шести прави платна, и т. н. Накрая всички са си изработили сами моделите. Говорим само за скреч, С1 до С5.
Бил съм свидетел само на един случай на наказване. На Световното в Дортмунд 2010, латвийски колеги бяха донесли двуметров модел на океански пасажер изработен от професионално моделно студио. Дадоха му 85 точки.
Сега снава ли ясно с какво се конкурираме.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 яну 2021 18:45 
Извън линия
Потребителски аватар

Става ми все по-ясно, че Коцето е много прав.
Това не е моделизъм.
Не е и хоби.
Не знам какво е...

Този правилник е написан ей така - да има нещо, но реално никой не го спазва.
Един юферс, изработен на ръка веднага си личи, спрямо юферс изработен фабрично.
Би трябвало журито веднага да забележи това и да вземе мерки.

Няма лошо - всеки да си прави модела както може - дали с ЦНЦ фреза, дали с брадва и бичкия - резултата е важен
Но тогава за какво е този правилник?
Какво се оценява? Уменията да програмираш фрезата, или тънкостите на работа с брадва и бичкия?
По същата логика аз мога да си сложа и ПВЦ модел в Ц1 - ще кажа че сам съм си правил отливките - как ще се разбере?

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 яну 2021 20:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Мишо, много ми е трудно да ти отговоря. Говориш като оня човек от вица, дето гледал как един яде халва и разбрал че е много вкусна.
До колкото разбрах вече си приключил със състезанията. Значи вече не се интересуваш и не те засяга какво става там. Освен това, трябва да знаеш че съдиите не пасат трева. Много добре знаят къде може да замоташ кусурите.
Въпроса ми е, какъв е смисъла от този спор. Гледам и Коцето не се е много засилил да ходи по състезания. Като не ви засяга защо се занимавате с това.
НЯМАМ НУЖДА ОТ ОТГОВОР,
НЕ МЕ И ИНТЕРЕСУВА.
Ако някой иска да влезе в битката, наречена корабомоделен спорт, добре е дошъл, ще му помагам със всичко. Той е мой брат. Но като гледам това не се отнася за вас.
Така че престанете да ми спамите темата.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 яну 2021 21:28 
Извън линия
Потребителски аватар

Приключих със състезанията в НАВИГА, заради ей такива подобни недомислици.
Заради хора, които са си повярвали и замерят с правилници, и ме порязаха заради някаква е*ана снимка!
После като поисках обяснение - пак ме замеряха с правилници, устави и т.н.

Ами точно според тези правилници, модела ти не е за Ц1.
Ама ще мине нали ;)
Защото така се прави в Украйна, Китай, Бангладеш и на Мачу Пикчу у царевицата.

Извинявай за спама в темата - нищо лично към теб.
Спирам.

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 яну 2021 09:50 
Извън линия
Потребителски аватар

Хора, намерете за нещо друго да спорите!

Нека да обясня и ако може да се приключи с промишлено и цнц.
Ако един детайл се продава в магазин, без значение он или офлайн, той се води промишлено производство.
Ако аз кажа на братчеда да ми издялка един лъв на фрезата, това НЕ Е промишлено производство.
Същото е с фотоеца, ако аз си го нарисувам и го дам на някой да го ецва това НЕ Е промишлено производства!
НО, има една уловка , ако същият лъв или фотоец се продава от някой магазин тогава трябва да докажеш че този детайл е изработен, а не купен. Снимков материал върши работа.
Ако аз си поръчм някой да ми изработи един хубав модел като за световно, да речем. И този някой (или 20 човека) го направи без да се хвали насам-натам. Аз го показвам и този модел е мой (както е в руските кооперативи).
Ако 20 човека правят части за един модел, накрая го сглобяват и аз го показвам , този модел е изработен от колектив и аз съм негов представител (както е при китайците).

Кое е морално и кое не, всеки си има свой критерий.

Колкото до цнц-то : то е бъдещето ! Макар че понякога времето за правене на цнц програма е в пъти повече от времето за дялкане на ръка. И зад цнц-то стои човек, дори няколко!

п.п. И Мишо, моля те недей да говориш за състезания, ти освен в Пазарджик другаде не си ходил.

:sunny:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 159 мнения ]  Отиди на страница Предишна 17 8 9 10 11 Следваща

Всички времена са UTC+03:00