Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 20 апр 2024 03:21

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: "Окабеляване"
МнениеПубликувано: 15 окт 2013 10:12 
Извън линия
Потребителски аватар

За пръв път ще слагам кабели по колесник на самолет, и ми е много чудно дали има някакъв известен чалъм за залепянето на кабелите. Интересуват ме не тези кабели които прилягат плътно по елемента (пластмасата), а тези кабели които стърчат от една малка точица, после правят един малкък полукръг примерно в пространството, и след това "влизат" в елемента от друга малка точка. Та единственото което държи кабела към елемента са тези две точки. Сътветно става въпрос за кабел около 0.10 - 0.20 милиметра :) Със секундно лепило ли ще е по-добре ако залепя или директно боята да използвам като лепило... или пък да се опитам да направя малки дупчици в елемента, после едвам да влязат краищата на кабела в дупчиците и след това да залепя... тотален Х ми е :) Кабела е от намотки на малък телевизорен транзистор мисля че се водеше, меден е, по-тънък от косъм е, къса се лесно, ама пък се и криви лесно, че и на цвят е 1 към 1 - направо перфектен. Обаче как да го залепя стабилно? :colors:

Нагоре
 Заглавие: Re: "Окабеляване"
МнениеПубликувано: 15 окт 2013 11:23 
Извън линия
Потребителски аватар

пробиваш дупчица с подходящ размер (можеш да си купиш 0,2мм свредла от магазин за бижутерски инструменти - гугъл ще ти помогне), пъхаш медната тел/корда/разтегнат литник или каквото там искаш и лепиш с циано акрилно лепило (канаконлит и подобни). Не е много сложно

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 окт 2013 11:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Мерси. Все пак да питам, може да има някакви по-специфични начини :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 окт 2013 12:08 
Извън линия
Потребителски аватар

Проводникът е по-скоро от трансформатор, отколкото транзистор. Освен проводници, литници и корди можеш да използваш и тънък припой - 1мм и по-малък диаметър (обаче са скъпички) - които също няма нужда да се боядисват.

Лепи се със суперлепила - Капчици, Момент, Каноконлит и т.н.

Магазин за нужните ти свредла има във Варна.

Препоръчвам ти да използваш тази "дръжка", за да стягаш свредлата.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 окт 2013 19:31 
Извън линия
Потребителски аватар

thanks за инфото :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 май 2014 14:01 
Извън линия
Потребителски аватар

Привет привет :) Да попитам: може ли да използвам само две нишки от жичките (стандартно общо са със 7 нишки) за някои от светодиодите от веригата на 3V? Захванах се с окабеляването и за 3 диода (общо 6 жички) ще ми се наложи да използвам много дълги жички. А пък изолациите им са мнооого дебели както са стандартни. Събират се в модела :? ама едвам едвам. Ако е удачно да си направя жички само с по 2 нишки усукани и после като ги изолирам по някакъв начин ще си олесня много процеса. Обаче така ще се натоварват ли повече съпротивленията и светодиодите съответно? Има ли по-голяма вероятност да изгори нещо, или пък от прехода на спойките между стандартните кабели със 7 нишки към "импровизираните" кабели с 2 нишки да се получи висока температура, или нещо подобно?

Ето тука по-горният е стандартният кабел със 7 нишки и гигантската изолация, а пък отдолу съм усукал само 2 нишки без изолация все още:
Прикачен файл:
photo.JPG
photo.JPG [ 253.86 KиБ | Видяна 1785 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 май 2014 17:48 
Извън линия
Потребителски аватар

Далечко си ми, иначе щях да ти дам едни много тънки изолирани кабелчета за целта.
Като идея мога да ти предложа да пускаш по една жичка (напълно достатъчно е за един светодиод) без изолацията и да я прилепваш към пластмасата с локтайт. Втората по същия начин. Само трябва да не се допират.

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 май 2014 18:03 
Извън линия
Потребителски аватар

toni tonov написа:
...по една жичка (напълно достатъчно е за един светодиод)...

Така ли?!?!?! Защото металната част от светодиодите е доста по-дебела отколкото една жичка само (влакно). Аз все си мислех че щом са го направили светодиода с определена дебелина на металните крачета - трябва да се спазва горе долу същата дебелина и за жичките. Пробвал ли си продължително да свети светодиод по този начин само с по една жичка за +са и една жичка за -са? (ооо то ако е ОК така колко зор ще си спестя :))) ) И 10х за идеята с облепянето по обшивката ;) :cheers:

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 май 2014 22:51 
Извън линия
Потребителски аватар

Пробвал съм ;) Все пак с тоци се занимавам. Давай смело, светодиодът "тегли" само 10-ина милиампера. Крачетата му са толкова дебели предимно за удобство при монтажа. За захранване тънката жичка му е напълно достатъчна.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 май 2014 17:07 
Извън линия

FTP или UTP лак кабел се състои от 8 изолирани жички (+ екранизация, излоция и метален заземяващ кабел), които са ти напълно достатъчни за диоди, при положение, че при power over ethernet през съшите жички се захранват камери за видеонаблюдение, телефони, суичове и какво ли още не "по - харчещо" ток от 10 диода. Парчета лан кабели, които не се използват, висят навсякъде в големите градове, а пък ако искаш нов винаги може да си купиш необходимото парче от съответните магазини.
Аз лично преди да направя всичките си BattleStar Galactica модели си запоявах нещата вън от модела и оставах да работи поне 24 часа нонстоп, за да знам че като влезе всичко в модела няма да има разочерования. Последните два пъти използвах кабели от захранвания за компютри, защото имах 20-30 подръка и им взех жиците вместо да махам изолацията на лан кабел. Само на 1 модел съм правил с лан кебели и вече 2 месаца ми светка тука на бюрцето, така че приемам технологията за успешна.
Всичките ми модели се захранват от USB или 5V, 500mA.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 май 2014 17:34 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз от старо захранване на комп използвам кабелчетата, ама виж, за кабелите от ЛАН кабел изоообщо не съм се сещал :) а пък имам толкова много стар неизползван кабел.... еххх 2 дена по-рано да бях писал... здраве да е :) Вече всичките основни кабели сглобих на сектори, остава само да ги запоя към основните разпределителни кабели. За всичко съм използвал кабели от ПС захранване, а пък ако се бях сетил за кабелчетата от ЛАН кабел толкова по-лесно щеше да бъде всичко :oops: Само за верикалните стабилизатори и за командното табло използвам импровизирани кабелчета от 2 нишки обвити с тиксо, за да могат супер лесно да се гънат и да не заемат място. Че просто се налага всичко да е запоено преди да се сглобят двете половини на фюзелажа, а пък повечето диоди са от долната част на фюзелажа и разпределителните кабели са в бомбовите отсези. Картинката в bomb bays се получава по окабелена отколкото би трябвало да изглежда с отворени капаци :silent:

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 май 2014 13:33 
Извън линия
Потребителски аватар

Още един въпрос: аз ще си пробвам, ама все пак и да питам - ако сложа директно боя/кит/лак върху металните крачета на диодите, дали ще дава на късо или това не влияе? Отначало боята докато е в течно състояние би трябвало е проводник и да пречи, ама после като изсъхне не би трябвало да е проводниk (поне според мен). Защото мога да ги изолирам металните крачета без да изглеждат много дебели и странни, и след това да ги боядисам, обаче ако е излишно - да не се занимавам :)

Thanks!

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 май 2014 13:54 
Извън линия

Има малки кухи тръбички като изолация на жици, които се свиват като се нагреят. Има ги във всеки ел. магазин. Само трябва да си вземеш съответна ширина. Не знам точно как се казва. но предполагам, че е термо реактивна изолация. Някой жичкаджия ще знае.
Огъват се лесно.
Виж снимката.

Прикачени файлове:
9.JPG
9.JPG [ 893.24 KиБ | Видяна 1680 пъти ]
Нагоре
МнениеПубликувано: 24 май 2014 14:15 
Извън линия
Потребителски аватар

Термосвиваем шлаух ;) Купих си цели 3 метра с мисълта да обвия абсолютно всички кабели, съпротивления и спойки с този шлаух и да се виждат само разни черни щръкнали кабели в самолета, ама баш така се оказа че не може да се получи :( Около 1/3 от всичките кабели ще мога да покрия с такъв шлаух.
А сега се интересувам по-конкретно само за металните крачета на диодчето за фара на предния колесник. Понеже са метални с правоъгълна форма - реших да имитират част от носещата конструкция на колесника, а не кабели. И идеята ми е да ги боядисам и боята да действа като изолация (понеже са метални без изолация), обаче да не се получи че точно боята е проводник дори и като изсъхне и да дава на късо :? Сега тъкмо експериментирам и чакам да изсъхне боята...

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 май 2014 15:14 
Извън линия

Течен горещ силикон, в малки, но достатъчни количества.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+03:00