Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 25 сеп 2021 02:33

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 18 апр 2021 10:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Привет!

Колегата Иво ме беше питал за някакви чалъми при боядисването на фигури в темата за Аенор, ще ги постна тук, за да е по-прегледно и да не разводнявам другата тема.
Всеки може да се включи с негови наблюдения и съвети ;)

Първото и най-важно нещо е естествено желание и да не се отказвате, ако не стане както трябва в началото ;) . Няма как да се получи от първия път, трябва си практика. Боята винаги може да се свали от фигурата и да се почне наново, правил съм го.

1. Четки-без качествени четки няма да стане, в началото може със синтетика, но по някое време ще трябва да се ъпгрейднете до хубавите Колински.
Сега има много производтители като Winsor&Newton, Raphael, DaVinci, Escoda, Resenary&Co и др. Лично аз ползвам Рафаел, но ще пробвам и ДаВинчи.
В тази тема сме ги обсъждали: Четки

2. Бои-има много бои на пазара, най-популярни са Vallejo, Scale75, Kimera и т.н., зависи от стила на боядисване. Най-добре да се пробва, напоследък ползвам техниката със смесване от основни цветове и ползвам наситените бои в тубички на Scale75.
Доста хора ползват маслени бои, заради отличното им блендване, но съхнат по-бавно.

3. Мокра палитра-задължително е при боядисване акрил, за да се запази боята свежа по-дълго време. Може да се направи, домашна такава, показал съм я тук: [url]https://model.airgroup2000.com/viewtopic.php?f=83&t=7588]Палитра[/url].
Но хартията за печене има силиконово покритие, което не пропуска вода. Може да се кара с нея известно време, но по-добре е да си вземете професионална палитра, ако искате да боядисвате фигури занапред.

-Първо се почва с почистването и измиването на фигурата, за да хване грунда и боята. Особено смолните, които обикновено имат разделящ агент от матрицата.

-Аз използвам т.нар. зенитно изсветляване с черен грунд и бяла боя/туш/грунд след това по ъгъл. Така могат да се набележат участъците за светлосенки. Но може директно със сив ил бял грунд в зависимост от това какви цветове ще се нанасят. Някои цветове, като жълто примерно, трудно се боядисват на черна основа.

-Слоеве-за да се постигне добър визуален контраст, трябва да се работо на слоеве, особено на по-големите фигури и бюстове. Всеки слой се оставя да изсъхне, преди да се нанесе следващия. Боите на Scale75 са особено подходящи, тъй като се блендват много добре и съхнат бързо. Но за базов слой трябва да се нанесат няколко ръце, за разлика от Валехо, които покриват почти веднага, но са по-трудни за блендване.

-Освен вода могат да се ползват разни забавители и подобрители, като медиум за глазура (Glaze medium), втечнител (Flow aid/Improver). Не ги ползвам често, вода е достатъчна, но си трябва опит. Идеята на тези добавки е, че ако се разреди боята с вода прекалено много, тя се "разпада", т.е. пигментацията се уврежда. С тези добавки се избягва този ефект.
При Scale75 Artist colors и Kimera го няма този ефект, тъй като това са високо наситени с пигмент бои, които могат да се разредят много, без да се раруши пигментацията. Затова са полезни за блендване и глазура.

-Четките трябва постоянно да се изплакват в бурканче с вода след всяко наннасяне на боя, не оставяйте боя да съхне на четката. Също вземайте по малко боя с върха на четката, не потапяйте четката с боя до "корена", ще се увреди ;)

-Почти не използвам черно и бяло за светлосенки, прекалено контрастни са. За всеки цвят си има противоположен такъв, който се използва са сянка. Затова т.нар. Color wheel е много полезен инструмент за определяне на светлосенките и смесването на цветове като цяло :)

-При боядисване на лице винаги почваме с очите и никога с бяло и после точка в центъра, изглежда кофти :D
Използва се светъл цвят за кожа с малко червено, за да се добие розовеникав отенък по краищата на склерата.

Засега е това, ако се сетя нещо друго ще пиша тук ;)

Поздрави!
Венко

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 юли 2021 16:58 
Извън линия
Потребителски аватар

venko написа:

-При боядисване на лице винаги почваме с очите и никога с бяло и после точка в центъра, изглежда кофти :D

А как? Аз точно така мислех да ги правя :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 юли 2021 18:45 
Извън линия
Потребителски аватар

Rommel написа:
venko написа:

А как? Аз точно така мислех да ги правя :D

Най-добре някакъв Light flesh цвят, бялото е много контрастно. А самия ирис не е точка в центъра и не с черно (пак много контрастно), а се покрива леко от горния клепач.

Доста фигури съм виждал с очи, които седят като изцъклени иразвалят иначе добре боядисана фигура.

Поздрави!
Венко

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 3 мнения ] 

Всички времена са UTC+03:00