Вече мога да споделя резултатите от реален тест с домашно-направени ваденки:
Използвах тази хартия за ваденки на
Experts Choice - Clear Decal FilmТя е все едно само прозрачният слой на ваденките. Пригодена е за печат на InkJet (мастилено-струйни) принтери.
На нея се печати като на най-качествената гланцова хартия за снимки (има такива настройки при печат на снимки).
Аз лично до колкото можах увеличих количеството подавано мастило към хартията, но въпреки това не е достатъчно и цвета на ваденките си прозираше т.е. не стават с плътен цвят.
Печатам по една ивица, след което отрязвам ивицата, така че да запазя ширината на хартията, само се скъсява дължината и.
Ето ваденките, които си съчиних
Прикачен файл:
IMG_4489.jpg [ 82.55 KиБ | Видяна 8166 пъти ]
В този вид ваденките са много неустойчиви на вода. Мастилата са силно водо-разтворими. Преди да се накиснат във вода трябва да се защитят с някакъв вид лак.
Аз използвах специален лак на
Microscale - Liquid Decal FilmПрикачен файл:
liquiddecalfilm[1].jpg [ 12.3 KиБ | Видяна 8166 пъти ]
Не намерих много препоръки как точно се нанася, дали се разрежда и т.н. Не посмях да го разреждам с вода, за да не повредя ваденките.
Видя ми се гъстичко за аерограф, затова реших да го нанасям с четка.
Опитах с по-сериозно заливане с по-голямо количество
Прикачен файл:
IMG_4500.jpg [ 116.88 KиБ | Видяна 8166 пъти ]
Самонивелира се чудесно и не остават следи от четката.
Прикачен файл:
IMG_4501.jpg [ 97.79 KиБ | Видяна 8166 пъти ]
Но всъщност се оказа, че трябва да се мине поне на 2 слоя, може и на 3. Слоевете да се нанасят на тънко с мека четка, като не се повтаря много с четката, само колкото да се разнесе течността.
Течността съхне доста бързо и става невидимо и гумирано. Дебелината му е много малка след изсъхване, така че отпада нуждата за аерографа.
Въобще химията е много добра
Ето как изглежда след изсъхване (за около час). Изрязах горе-долу по контура тестовия заек. Колкото и да се взирах, след изсъхване, не можах да видя контурите на лака. Лакирал съм само върху цветните картинки, около тях няма лак.
Прикачен файл:
IMG_4498.jpg [ 98.09 KиБ | Видяна 8166 пъти ]
И вече залепено на един незапочнат модел, директно върху пластмасата. Исках да видя как ще изглежда на реален модел върху разшивката и т.н.
Прикачен файл:
IMG_4806.jpg [ 100.9 KиБ | Видяна 8166 пъти ]
със сините стрелки са посочени местата, където декалната химия за омекотяване, изглежда проникна под лака и малко повреди ваденката (направи я да сребрее леко)
Червените стрелки показват, че ваденката влезна идеално в разшивката, дабе без особени усилия.
Това което ме изненада е, че без никаква декална химия ваденката се залепи много здраво и беше достатъчно мека и гъвкава за да влезе в разшивката. Както по-късно намерих и написано, декалната химия почти не им действа на този вид ваденки. Единствено препоръчват да се постави "омекотителя" под ваденката, защото защитния лак е устойчив и няма ефект ако се нанася върху ваденката след като е залепена.
Накратко: дори и без химия се залепва чудесно и влиза по разшивката. Малко омекотителна химия помага за по-доброто залепване по ръбовете, но трябва да се внимава, тъй като може и да повреди ваденката.
Странно, надявах се след това да отлепя тестовия заек с вода... но не се получи. Опитах с по-силни разредители... пак не се получи. След изсъхване тия ваденки нямат мърдане
Ето вече как изглеждат на реалният модел.
Основният проблем беше, че цветовете се променят
Ваденките седят леко прозрачни и цветовете им се смесват с фоновия цвят на модела. Ако са на бял фон е точен цвета, но в моя случай е на по-тъмен фон и видимо цветовете се промениха. Най-видимо е на морковите.
Прикачен файл:
IMG_4756.jpg [ 76.45 KиБ | Видяна 8166 пъти ]
Прикачен файл:
IMG_4768.jpg [ 83.41 KиБ | Видяна 8166 пъти ]
Ваденката си има дебелина и трябва да се внимава да не се оцапат ръбовете на ваденката с боя, че после няма чистене и се вижда
Прикачен файл:
IMG_4778.jpg [ 77.71 KиБ | Видяна 8166 пъти ]
Прикачен файл:
IMG_4831.jpg [ 78.34 KиБ | Видяна 8166 пъти ]
Още нещо, което установих по време на експериментите, че защитния лак не е устойчив на много вода и на търкане с парцал (за разлика от обикновените ваденки).
На места се вижда, че боята се протри. Причините за това са две - едната е, че на повечето места минах само една ръка с лака, а другия, че се опитах да измия модела и да го забърша с кърпи, които свалиха част от боята на ваденките.
Накратко:
Добре се получават ваденките по тази технология, но трябва да се предвидят недостатъците.
* Не може да се печата бял цвят.
* Ваденките трябва да са на бял фон, за да са с точен цвят. Тъмният фон ги променя цветово.
* Декалната химия да се използва само под тях, не и върху тях.
* Веднага след поставянето да се защитят с лак, защото не са устойчиви на механични действия и тикса.