Becko84 написа:
1. Боядисвам си модел(самолет или танк);
2. Зашкурвам за да заравня боята;
3. Слагам декалите с помощта на химия;
4. Лакирам(аз имам мат и семи-глос - за това минавам на мноого тънък слой със семи);
По т. 2 - шкуриш в случай, че е необходимо. Не е обезателно да се получат неравности по боята.
По т. 3 - преди да сложиш декали е добре да се положи слой
гланцов лак, за да има оптимално добра подложка за тези декали - иначе по-често "сребреят", т.е. под тях остават въздушни мехурчета. Освен това е хубаво да пробваш излишните декали някъде настрани, най-добре върху същата боя/лак. Ако си купиш химия, която "атакува" боята или лака - може да се получи голям гаф, затова ПРОБВАЙ преди да правиш.
Върху декалите - пак слой гланц, за да ги опазиш от смивките и др. гадости, които полагаш. Освен това грешките, направени върху гланцов лак, се измиват/коригират по-лесно.
Цитат:
И идва ред на филтъра. Той е силно разредена боя-5% боя(или 10%) към 95%(90%) разредител. До тук ок.
Филтър е нещо, което полагаш с цел да измениш цвета на боята - може да бъде същия тип боя, може да е друга, вкл. маслена, акварел и т.н. Много основното нещо тук е, че като нанасяш филтъра ако просто използваш силно разредена боя разредителят може да ти "изяде" слоя отдолу ако е от същия тип - да ти повреди покритието. Така че оптималното е ако смивката ти е емайлна да я полагаш върху акрилен гланцов лак и обратно.
Цитат:
Какви цветове се ползват за филтри, има ли някакъв принцип на избора на цвят? Ако става въпрос за самолет, целият ли се минава с филтър от един и същи цвят(корем, крила, фюзелаж) или за крилата и тялото един цвят, а за корема и под крилата друг?
Филтърът зависи от цветовете на камуфлажа, театъра на бойните действия, желания ефект и личното ти цветоусещане. Предполага се, че щом ще изменяш различни цветове на различни повърхнпсти използваш различни филтри - примерно долни и горни повърхности на самолет и т.н. Синият цвят се променя по различен начин от сивия, зеления и други съображения.
Цитат:
5. Пак тънък слой лак;
6. Олющвания с металайзери, смивка, опушвания, патинатори и т.н.;
7. Последно-лак.
Знам, че има разлика в това дали е бронетехника или авиация, както и мащаба на модела. Например ако е танк в мащаб 1/72 толкова много лак може да развали визията, в такъв случай как да се процедира?
Има разлика заради средата, в която оперира и другите фактори, за които писах по-горе. От слой лак "не боли", няма да се напласти чак толкова, особено ако го пръскаш. Няма нужда да заливаш модела с лак, тънките лакови слоеве са напълно достатъчни за защита ако подбираш с какво цапаш отгоре.